17 Haziran 2016

Canımsın Ciğerimsin Ama Lütfen Sus


Kalabalık ortamlardan yüksek sesli konuşmalardan sohbet (!) ettiklerini sanıp birbirine bağırarak birbirlerinin sözünü bastırarak olmadı sözü keserek iletişim türüne karşıyım.


Komşularımıza ne zaman misafir gelse beni davet etmelerine rağmen nezaket gereği uğrar bir çay içimlik kalır oradan ayrılmak zorunda kalıyorum.

Asosyal mıyım?
Sanmıyorum. .

Belki yaşlandım eskisi kadar başım ses ve gürültüyü kaldırmıyor diye bir açıklama da yapabilirim ..bunun gerçek payı da yüksek olabilir.

Yüksek ses ile konuşan kendini bu şekilde gerek yüzyüze yapılan konuşmalarda gerek telefon aracılığı ile yapılan konuşmalarda ifade eden insanlardan biri de annem.

Huy müdür adetten midir bilmem ama bulaşıcı olduğunu bizzat gördüm/yaşıyorum.

-Lütfen susar mısın?
-Lütfen bak rica ediyorum daha alçak sesle konuşur musun?
-Lütfen ama lütfen lütfenleri tükettik rezil rüsva ettik daha sakin daha yumuşak konuşur musun?

Olmuyor..

Canımsın ciğerimsin ama başım kaldırmıyor,gürültü ve yüksek sesli konuşmalar dikkatimi dağıtıyor başımı kalabalık ve yoğun hissediyor sanki onlarca insan ile bizzat birebir ilgilenmiş kadar yoruluyorum.

Sevgili büyük kızım sevgili yavrum biricik evladım. .lütfen susar mısın. .


Bir formül bulmam lazım bir taktik şart bana lazım bana ihtiyacım var buna :)

Şimdilik karabiberi korkutma amaçlı koydum tezgahın üzerine :)) sanirim ciddiye almiyor hala beni ve blöf bi yere kadar.

Yardım istiyorum yardım lütfen imdat diyorum koşun lütfen :)


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

22 yorum:

 1. Benzer bir durum bende de var yaa. Fazla gürültülü ortamlarda, yüksek sesle konuşan insanların yanında nasıl da geriliyorum, yoruluyorum. Bir çözümü varsa ben de bilmek isterim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalabalık ortamlardan kimin sözü özlü ise ona dikerim bakışımı yüzüm de muhtemelen ona dönük olur hatta vücudum da..sesli konuşanları dinleyemiyorum ben de malesef.
   Çözümü dört gözle bekleyelim :)

   Sil
 2. Allah yardımcımız olsun o halde :( çocuklar tamam da yetişkinlerin sohbet etme türleri eğer ki kalabalık ise maalesef bu şekilde. Çocuklara karşı çare bulamadım ben hayatları su yaslarda sürekli yeni heyecanlarla dolu geçiyor ve kendilerini gürültülü bir şekilde ifade ediyorlar. Onlara Biraz daha Zaman vermem gerektiğini düşünüyorum ama yetişkinlerin gürültülü ortamları ins çare yok sanki. Sonuçta yaşını basını almış insanları uyardığında alınıyorlar da sonuçta ya ortamdan uzaklaşıyorsun ya da sen de gürültüyse destek oluyorsun ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örnek ortada diyosun doğru da diyorsun örnekler böyle ise çocuklara ne diyebiliriz bilemiyorum .

   Sil
 3. Ah ah.. sormayın benim de şikayetim bu.. sizinle çok benziyoruz bu konuda. Benim gibi düşünen biri var diye sevindiğimi bile itiraf edebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay ben de seviniyorum benim gibi düşünen birilerini görünce :) ..enerjimi emiyor bu durumlar yani kendimizi nasıl ifade etmeliyiz bilemedim..çoğunluk ne yazık ki bu şekilde ifade ediyor kendini tam tersini ve daha sakin modelini kızımanasıl empoze edicem bilemiyorum hala :((

   Sil
 4. O tipler maalesef her yerdeler, mesela otobüste metroda yüzlerine dik dik bakıyorum, hiç istiflerini bozmuyorlar :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşlısını anlıyorum belki cidden işitme sorunu yaşayanı da ama hadi dış mekanları boş verdim bunlar evin içine de geliyor (bunlar derken davranışlardan bahsediyorum)..ev ortamı ya,ben biraz daha sakin ve biraz daha huzurlu olması gerektiğine inanıyorum nedense.

   Sil
 5. Hele de öğretmen ortamları... Ben de derste sık sık sesimizi yükseltmek zorunda kalıyoruz ondan mıdır acep diyordum. Ama doğu milletleri gürültüyü seviyor galiba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmen ortamları burada olabildiğince sakin o konuda rahatım diyebilirim Almanya sonuçta ses kolay kolay yükseltilmez yükseltilince de sebep ciddidir demek olur belki bizim insanımız böyle belki de değil yani bunca alim yetişmiş toprakların yeni nesli böyle mi hakikaten bu derece derin eski olabilir mi bu gelişme?

   Sil
 6. Ben de aynı durumdan muzdaribim ama genelde hiç bir şey çalmayan kulaklığı kulaklarıma tıkamak yollu çözüm buluyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kulaklık takarsam kızımı nasıl duyarım:)

   Sil
 7. Bende de aynı durum var. Ben bu duruma iş güvenliği için kullanılan kulaklıkları takarak çözüm buldum. Gayet başarılı bir çözüm tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İse o iyi bi çözüm ama sonrasında kimseyi duyamam :((

   Sil
 8. Çocukları geçtim adı çocuk ya kocaman insanlara ne dersin kalabalık ortamlarda son ses birbirini dinlemeden konuşmalar sonrası baş ağrıları ah bir çözümü olsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyüklere izah edilemiyor uyarısını yapmak bile güç bir iki hafiften söylersin sonra hüsran çünkü duymazlar.

   Sil
 9. Türk toplumunda bu hep süre gelen bir durum :) Sonuçta kendimizi yüksek sesle ifade ediyoruz benim annemde yüksek sesle konuşmaktadır. Babamda keza öyle Bir kaç kere deneme girişiminde bulundum. Baktım sonuç olarak 60 yaş üstü bu saatten sonra bir şeyleri söylemek anlatmak güçlerine gidiyor ve darılıyorlar Bende bıraktım. Bu şekilde kabullendim. Kabullenin evet zor biliyorum sesiniz geliyor bana doğru :) ama değişme durumları %30 olur Bir gün gelir o yüksek sesleri bile arar hale geliceğiz böyle düşün azcık polyanla kat kendine biraz empati çevre değişir yada uzaklaşırsın yada her gün görüşmezsin aile Candır ciğerdir :) Alışkanlıklar kolay değişmez Kabullen o zaman insanın gözüne çok batmıyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz genç sayılabilecek insanlardan bahsetmek işedim yani demem o ki biraz burun kıvıranı bile anlayabilir bilmiyorum belki de ben sessiz ya da daha alçak sesle konuşmayı ya da sessiz ortamları özlediğimden olabilir..büyükler alınır kırılır hatta küser bilirim o da bi dert ;)

   Sil
  2. Onlarda öyle kimse kendini değiştirmek istemiyor. Genç yaşlı çoluk çocuk yuvarlana yuvarlana idare ederek geçip gidicek bu hayat :) Sessiz ortam uyku anı sanırım ben tv çok izlemediğim halde o bile açtığımda gürültü gibi geliyor

   Sil
  3. Şu TRT Belgesel olmasa evde tv tutmazdim aynı fikirdeyim o bile fazla :)

   Sil
 10. Yazınızı yeni gördüm. Yada bu konudaki rahatsızlığım tavan yapmış durumda o yüzden yeni fark ettim. Benim annemde çok çok sesli konuşuyor öyle ki telefonla konuşurken kapat telefonu karşı taraf seni zaten duyacak diyoruz. Kendide hiç yorulmuyor, sabah namazından başlıyor ''kız kalktın mı '' diye, gördüğü rüyadan devam ediyor. Konuşmayı da pek seviyor. Bunca yazıyı neden yazdım. Kendinizi şanslı hissedin diye :) annemim işitmeyle ilgili sorunu yok çok şükür. Karşısına oturup sessizce konuşsam dinler. Göz teması kuramayınca sesime ses vermiyor. İlla onun gibi bağırmam gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ailemizden biri olunca daha da zor oluyor kontro laltına alınması hadi benim söz konusu çocuğum ama anneniz ile nasıl bir yol takip etmeniz gerektiği konusunda an itibari ile bir fikrim yok :(
   Katlanacağız güzel huylarını sık sık hatırlayarak :)

   Sil