4 Mayıs 2016

Kayaları Nasıl İteceğiz?

Ben bu hikayeyi biliyordum..hikaye hikaye değil sadece yalnız..

Stoklamak lazım iyilikleri..bugün karşımıza çıkmasa bile bir gün biz kendimiz onları çıkarıp zor durumlardan kurtulmak için..
Kayaları başka türlü nasıl iteceğiz..
Bir fikri olan var mı?

ZOR ZAMANLAR İÇİN İYİLİK STOKLAMAK LAZIMAshâb-ı kehf kıssasını anlatan Âyet-i kerime’lerin ilkinde bahsi geçen “Ashâb-ı rakîm”, Ashâb-ı kehf’ten başka kimselerdir.Ashâb-ı Rakîm; yağmurlu bir günde bir mağaraya sığınmak zorunda kalan üç kişiydiler.Nakledildiğine göre bunlar yağmurlu bir günde bir mağaraya sığınmak zorunda kalan üç kişiydiler. Dağdan yuvarlanan bir kaya mağaranın ağzını kapayınca, hayatları boyunca yaptıkları en değerli birer iyiliği anarak bu sıkıntıdan kurtulmaları için Allah-u Teâlâ’ya duâ ettiler. Allah-u Teâlâ da duâlarını kabul ederek onları kurtardı.

Abdullah bin Ömer -radiyallahu anhümâ-dan rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Bir zamanlar üç kişi yolda giderlerken kendilerini yağmur tutmuş ve dağda bir mağaraya sığınmışlar. Arkasından mağaranın ağzına dağdan bir kaya düşmüş ve onları kapamış.
Bunun üzerine yolcular birbirine:

‘Bakın, Allah için sâlih amel işledinizse, o ameller vasıtasıyla Allah’a duâ edin. Ola ki Allah bu kayayı sizden açar.’ demişler.


İçlerinden biri:


‘Allah’ım! Benim iki ihtiyar geçkin ana-babamla, bir karım ve küçük çocuklarım vardı. Onlara iyi bakardım. Hayvanlarımı yanlarına getirdiğim vakit süt sağar, önce annemle babamdan başlayarak çocuklarımdan önce onlara içirirdim. Şu kadar var ki, bir gün ağaçlık beni uzaklara götürdü de akşamlayıncaya kadar gelemedim ve onları uyumuş buldum. Hemen önce yaptığım gibi süt sağdım ve kabı getirerek başları ucuna dikildim. Onları uykularından uyandırmaya kıyamıyor, çocuklara da onlardan evvel süt vermekten çekiniyordum. Çocuklar ayaklarımın dibinde çağrışıyorlardı. Benim ve çocukların hali bu minval üzere fecir doğuncaya kadar devam etti. Eğer benim bunu senin rızânı dileyerek yaptığımı biliyorsan, bu kayadan bize bir miktarını arala da, ondan gökyüzünü görelim.’ demiş.

Bunun üzerine Allah kayanın bir miktarını aralamış ve ondan gökyüzünü görmüşler.

Diğeri:


‘Allah’ım! Benim bir amcamın kızı vardı. Onu erkeklerin kadınları sevmesinin en son derecesiyle sevmiştim. Ondan kendisiyle evlenmek talep ettim. Amma o bana gelmekten imtinâ etti. Hatta kıtlığa duçar oldu, bunun üzerine bana geldi. Ben de kendisine yüz yirmi altın verdim. Ayaklarının önüne oturduğumda: ‘Ey Allah’ın kulu! Allah’tan kork ve bu mührü nâhak yere açma!’ dedi. Ben de yanından kalktım. Eğer bunu senin rızânı dileyerek yaptığımı biliyorsan, bu kayanın bir kısmını bize aç!’ demiş.

Allah-u Teâlâ da onlara bir miktar daha açmış.

Öteki:

‘Allah’ım! Ben bir ölçek pirince bir çırak tutmuştum. İşini bitirdiği vakit: ‘Bana hakkımı ver!’ dedi. Ben de kendisine ölçeğini arzettim. Fakat o kabul etmedi ve gitti. Onu ekmeye devam ettim. Nihayet o pirinçten çobanlarıyla birlikte bir sürü sığır elde ettim. Derken bana geldi ve: ‘Allah’tan kork da benim hakkıma zulmetme!’ dedi.Ben:‘Çobanlarıyla beraber şu sığırlara git de onları al!’ dedim.
Bu sefer:‘Allah’tan kork! Benimle alay etme!’ dedi.‘Ben seninle alay etmiyorum. Bu sığırları çobanlarıyla birlikte al!’ dedim.O da aldı ve götürdü.Eğer bunu senin rızânı talep için yaptığımı biliyorsan, bize kayanın kalan kısmını da aç!’ demiş.

Bunun üzerine Allah kalan kısmı da açmış ve mağaradan çıkıp gitmişler.” (Müslim: 2743)

Burada görülüyor ki Allah-u Teâlâ has kullarının yaptığı güzel ameller sebebiyle hoşnut olur ve onları en sıkıntılı bir zamanda kurtarır. Hiç kimseden bir yardım gelmediği anda imdadına yetiştiği gibi, ahirette de rahmet ve merhamet eder. En tehlikeli geçitleri hiç haberi olmadan geçirir.
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

6 yorum:

 1. Böyle örnekleri görünce utanıyor insan kendinden. Alvarlı Efe Hazretleri, Allah bizi insan eyleye, diye dua edermiş. Ne diyelim, amin amin amin ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kul durumunu değiştirmeden Allah da değiştirmez..bizim gayret etmemiz gerekiyor biraz da.

   Sil
 2. insanlarımız ve gençlerimiz özellikle, duyarsız, maneviyattan kopuk, değerlerden uzak yetişiyor. Bence işe çocuklarımızdan başlamak humanist, ve güzel insanlar yetiştirmeliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışma alanımız belli esasen biz neredeyiz? Allah yardımcımız olsun.

   Sil