23 Mayıs 2016

Kaliteli Yazı Hazırladığınızı Düşünüyor Musunuz ? Yanıtlanması Gereken 5 SoruRakiplerinizin yayınladığı içerik hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Durun tahmin edeyim. Sanırım çok da mükemmel değil diye içinizden geçiriyorsunuz.

Her zaman başkalarını değerlendirmek ve eleştiride bulunmak kolaydır. Ancak kendimizi değerlendirmek hiç de o kadar kolay değil. Emin olun bu, sadece size has bir durum değil. Çoğu kişi kendi rakibinin yazılarını mükemmel olarak görmez.

Yine kendi öz değerlendirmemize gelirsek, eminim yazdığınız içeriğin oldukça güzel olduğuna inanıyorsunuz. İnanmasaydınız zaten yayınlamazdınız değil mi? Peki gerçekten de yazınız mükemmel mi?

Bunu öğrenebilmeniz için yazınızı yayınlamadan kendinize sorabileceğiniz 6 soru hazırladım. Gelin şimdi birlikte yazı içeriğiniz ne kadar mükemmel, kontrol edelim:

1 – Doğru kişi için gerçek bir amaca sahip mi?

İki farklı sebep için yazınızı hazırlayabilirsiniz:

 • Tamamen kendinizi yansıtan başka bir kişinin anlaması konusunda dert edinmeden yazılan yazıları bu gruba dahil edebiliriz.
 • Ya da okuyucularınıza yardımcı olmak adına onlar için yazabilirsiniz.
Ben tamamen ikinci şık için yazılar hazırlıyorum ve şu anda bu yazıyı okuduğunuza göre sizlerin de bu seçenek için yazılar hazırladığınızı tahmin ediyorum.
Peki okuyucularınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Problem çözün : Ortada okuyucularınızın yaşadığı bir problem var ve onu çözecek bir yazı hazırlayın.
Harekete geçirin : Eğer bir içerik okuyucuya dayalı ise muhakkak okuyucu bir şeyleri gerçekleştirmek için harekete geçirmeli. Örneğin bu yazımdan sonra belki de şöyle değer verdiğiniz önemli yazılarınıza bir göz atarak eksik yanları olup olmadığını kontrol edeceksiniz.
Öğretin : Herkes yeni bir şeyler öğrenmek ister. O yüzden kaliteli içerik önemli şeyleri öğretmeye odaklanmalı. Yazının sonunda okuyucu bir şey öğrendiğini hissetmeli.
Ve şimdi sorumuza geri dönelim :
Yazınız gerçekten okuyucu kitleniz için mi yazıldı ve onlara bir değer katıyor mu?
Eğer konu güzel fakat siz sadece kendi düşüncelerinizi yazmaya odaklandıysanız hemen yazınıza dönün ve ben bunu okuyucularım için faydalanabilecekleri bir yazıya nasıl dönüştürürüm sorusunu kendinize sorun.

2 – İddialarınız kaynak linki ile destekli mi ?

İnternette bugün milyonlarca blog olduğundan gururla bahsediyoruz ama hepsinin doğru şeyi paylaştığından ne yazık ki tam anlamıyla emin değiliz. Böyle olunca sizin yazınızı okuyan okuyucularınız da savunduğunuz teze şüpheli olarak bakabilir. Bir de siz kaynak linki sunmazsanız inandırıcılığınız zayıflayacaktır.
Şöyle ki : Diyelim beslenme ile ilgili bir bloğunuz var ve glüten hastalığı ile ilgili bir durumdan bahsediyorsunuz.
 • Gluten hastalığının belirtileri kusma, karın şişliği…
 • Gluten hastalığında tedavi yöntemi glüten içermeyen yiyecekler tüketmektir.
Peki yukarıdakilerden hangisi doğru ? Elbette ikisi de doğru fakat birincisi için kaynak olabilecek link eklenmiş. Yani inandırıcılığı daha yüksek. Okuyucunun kafasında soru işaretleri belirmeyecek. Peki ikincisi öyle mi ?Elbette Hayır!
Size tavsiyem bu tür durumlar için güven duyulan vikipedi, gov uzantılı ve detaylıca yazılmış kaliteli blog yazılarına link vermeniz.
Aman! Backlink veriyorum şeklinde düşünmeyin. SEO için bu tür linklemeler oldukça önemli. Zarardan öte faydanıza bir çalışma olacaktır.

3 – Yazının bir rekabeti var mı?

Yazdığınız yazının bir ürün olduğunu düşünün. (O ürün ücretsiz olsa bile). Mutlaka bir şekilde bu ürünün rakipleri olacaktır. Bugün marketten bir sakız almaya kalksanız 4-5 adet farklı markayla karşılaşacaksınız. İnternette bugün ücretsiz blog açmanın mümkün olduğu dönemde en kısa bir yazının bile ne kadar rakibi olduğunu varın siz tahmin edin.
Yazınızı yayına almadan önce neyle karşı karşıya kalacağınızı mutlaka öğrenin. Bunu yapmanın en iyi yolu da içeriğinizi özetleyen birkaç kelimeyle Google da arama yaparak karşınıza çıkan ilk sayfaları kontrol etmekten geçmektedir.
Bu şekilde yazının zayıf ve kuvvetli yanlarını keşfedin, sonra kendinizinki ile karşılaştırın. Unutmayın hiç kimse daha iyisini bulmadan eski üründen vazgeçmez.

4 – Yazı başlığınız ilgi çekici mi?

İnsanlar yazınızı okumaya karar vermeden önce görecekleri ilk şey yaz başlığıdır. İster sosyal medya iste mail yoluyla takip ediyor olsunlar başlıktan ne kadar çok etkilenirlerse yazıyı okumaya da o derece olumlu karar verecektirler. Sanırım bu da etkileyici yazı başlığı hazırlamak için yeterli vakti vermeniz için yeterlidir.
Çoğu yazar sürekli içeriğe odaklandığından başlık için fazla zaman ayırmadan ilk aklına geleni yazmakta. Halbuki içeriğinizin okuyucuya ulaşan ilk kısmı başlıktır. Eğer zayıf bir etki bırakırsa okuyucu da emek harcadığınız yazınız görülmeden arka planda kalacaktır.

5 – İçeriğiniz ortalama bir okuyucu için düzenlenmiş mi ?

Yazınıza bir şekilde ulaşan okuyucularınızın tamamı maalesef yazınızı baştan sonra okumuyor. Yapılan araştırmalarda %30 a yakın bir kısmı yazınızın bütünüyle ilgileniyor. Geriye kalan kısım yüzeysel olarak göz atmakda ve direkt aradığı şeyi bulmaya çalışmaktadır.
Peki okuyucuları nasıl yazınızda tutabilirsiniz?
Alt başlık : Alt başlıklara ne kadar önem veriyorsunuz bilmiyorum ama sandığınızdan daha büyük etkisi var. Yazıya şöyle bir göz atayım diyen okuyucu standart metinden farklı olan alt başlıklara direkt odaklanıyor. Ve yazınızı ana ve alt başlıklarla yargılamaya başlıyor. Ondan sonra tamamını okumaya karar veriyor ya da vermiyor. Bu durumda yapmanız gereken şöyle bir göz atayım diyen okuyucularınızı ikna edecek alt başlıklara yazınızda yer vermek olmalı.
Okunabilirlik : Ne kadar derin yazıyor olursanız olun kimse yoğun kelime blokları arasında sıkışıp kalmış bir yazıyı okumak istemeyecektir. Sizlere tavsiyem :
Kısa paragraflar haline yazın
Anlaşılır kelimeler kullanın.
Resimler : Görsel dosyalar her zaman ilgi çekici olmuştur. Özellikle uzun konularda okuyucu tam sıkılıp yazıyı terk edeceği zaman konuyu özetleyen ve devamı için merak uyandıran resim okuyucuyu yazıda tutabilmiştir.

Son Sözler

Bazen kendimizi eleştirmek zordur. Fakat kaliteli içerik oluşturmak için kendinizi biraz sorgularsanız okuyucularınız için iyi bir içerik sunabilirsiniz.
Sizlere önerim her yazı yazmadan önce yukarıda sizlere sıraladığım maddeleri göz önünde bulundurmanız. Elbette bu maddelerin dışında da sizlerin sorulması gerektiğini düşündüğünüz sorularınız vardır. Yorum bölümünde bizlerle paylaşmanız beni fazlasıyla memnun edecektir.


Bu yazı Teknojest sitesi sahibi Poyraz Şahin tarafından yazılmıştır.

Özgün yazılarınızın yayınlanması/Konuk yazarlık için iletişime geçerbilirsiniz.


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

4 yorum:

 1. güzel bir yazı olmuş teşekkürler..

  YanıtlaSil
 2. Oldukça faydalı bir yazı olmuş, bazı önemli noktaları bende atlayabiliyorum, aslında daha dikkatli paylaşımlar yapmak gerekiyor.

  YanıtlaSil
 3. Faydalı ve güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Yorumlarınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil