8 Mayıs 2016

Fatih Mehmet Sultan'ın Annesi Hatice Alime Hüma Hatun


Büyüklerden söz edilir de büyükleri büyük edenden neden söz edilmez..bir ağacın kökü ve toprağı değil midir önemli olan.

Kıymetli bir anne hakkında bilgiler buldum bugün..Anneler gününde anneliğin hakkını veren,tanımını yapan,anne kavramını,insan eğitmenin insan büyütmekten daha yüce bir görev olduğunu gösteren bir anne örneği..

Hüma Hatun….Candaroğlu Beyi İsfendiyar Bey’in kızı,2.Murad’ın eşi ve Fatih Sultan Mehmet’in annesi…

İsmiyle hemdem olan Hüma Sultan …Hüma, Hint okyanusu adalarında bulunan güvercin büyüklüğünde zümrüt yeşil kanatlı, dokunduğu kimselere zenginlik ve mutluluğu getireceğine inanılan mitolojik bir kuştur.Halk arasında yaygın çok eski bir inanışa göre bu kuşun gölgesi bir insanın başına rastlarsa taç giyeceğine belirti sayılırdı.Başka bir söylentiye göre de eskiden bir meydan da bir kuşu uçururlar,kimin başına konarsa onu hükümdar seçerlermiş.’’Devlet kuşu kondu’’deyimi de bu inanıştan gelmiştir.İşte Hüma Sultan gibi bir ağacın dibinde gölgelenen 2.Mehmet Ortaçağı kapatıp Yeniçağı açan bir imparator olmuştur.Hüma’nın kalbi, Fatih’in okulu olmuştur.Şefkatin en büyük amili olan annelerden biriydi o…Kainat’ınFahr-i Ebedisi’nin müjdelediği bir tohum vardı elinde onu ekmeli, sulamalı ve büyütmeliydi ki onunda dibinde de nice insanlar gölgelenmeliydi.Hüma Hatun’un o beklenen komutanı yetiştirmek için oğlunu emzirmeye başlarken Yasin’i okuması bizlere manevi değerlerine ve İslama ne kadar bağlı olduğunu göstermektedir.

Hüma Sultan daha küçük yaşlarda oğlunun eğitimine büyük önem vermişti.Bir hanedan oğluydu Mehmet;dürüstlükle,istikametle ve ciddiyetle büyütülmeli ve en iyi şekilde yetiştirilmeliydi.Herşeyden önce İ’lay-ı kelimetullah ruhunu taşımalıydı.Yani 2.Mehmet’in en büyük görevi Allah’ın ismini yüceltmek,İslam dinini yaymaktı.Hüma Hatun için bir adamın kıymeti himmeti nispetinde olmalıydı.Kimin himmeti milleti ise o kimse tek başına millettir düşüncesi vardı.Himmeti milleti olabilmesi için de, o ferdi milletine bağlayan kuvvetli bağlar olmalıydı.Bu yüzden oğlunun maneviyat iklimine çok önem verirdi.Onu dönemin en mümtaz alimleri ile çalıştıracak, bir cihan padişah olması yolunda en önemli adımını attıracaktı.Aklı ve ruhu ilim ile dolarsa ,bedeni ile ülkesini iyi idare edebileceğini düşünüyordu.Din ve ahlakça yüksek bir seviyeye ulaşmalıydı.Vatanperver,sadık ve adil olmalıydı.

İlk hocası Molla Yegan’dı.Meşhur din ve fen alimi olup,zahiri ve batini ilimlerde mütehassis Akşemseddin Hazretleri ise Mehmet’le henüz bir şehzade iken ilgilenmeye başlamıştı.Fakat Hüma Hatun elini oğlundan hiç çekmeyecek hep onunla ilgilenecekti.Sultan Mehmet iki kez tahta geçmiş, fakat gerçek saltanat devrini görmek annesine nasip olmamış,Mehmet on yedi yaşında iken Hüma Sultan vefat etmişti.Ama Mehmet’i Fatih yapacak bütün özellikler zaten ona annesi tarafından verilmişti.

Sultan İkinci Mehmet 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırıp Fatih ünvanını alarak eşsiz bir komutan ve idareci olduğunu tüm dünyaya göstermiş Avrupalılar onu Büyük Türk olarak zikretmişlerdir.Tarih bize gösteriyor ki;kadının en büyük vazifesi analıktır.Beşik sallayan eller bir gün dünyayı yerinden oynatacak gücü simgeler.Heralde bu söz en güzel Hüma Hatun’a yakışır..

Allah ondan razı olsun..

Yazar:Ayşe TURGUT

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

1 yorum:

  1. Bu bilgiler ne güzel bilgiler. Osmanlı ile alakalı bir çok yazı okudum ama çok doğru bir zamanda çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Bizim o padişahları yetiştirebilecek anne ve babalar olmamız lazım. Çok güzel bir yazıydı teşekkürler.

    YanıtlaSil