22 Nisan 2016

Ramazan Yaklaşıyor,Planlar KuruluyorYaklaşıyor Ramazan ..Ramazan yaklaşıyor..bu telaş bu yoğunlukta nasıl geçecek..böyle uzun günler,böyle hareketli bir ev,küçük çocuklar,hızlı yaşam,bitmeyen istekler/ihtiyaçlar..

Dur böyle düşünme,dedim kendi kendime..
Kendime komut vermek çok etkili oluyor,deneyebilirsin.

Geçen yı lda böyle düşünmüştüm,Ramazan'a çok az kalmıştı..hemen hemen bir buçuk ay evvelinden başladım endişelenmeye..

Bebek var,uyku düzeni henüz söz konusu olamaz,büyük kızım okula gidiyor ben sabah namazını kıldıktan sonra yastık yüzü görüyorum,nasıl başa çıkarım?

Ramazan geldi çattı sonra..evet,çattı..

Korku ve endişe ile hazırlandık sahura o gün,korku bendeydı endişe de öyle..
Nasıl başaçıkarım?..

Akşam 21:45'de iftar..02:30 civarıydı sanırım sahura kalkıp sofraya oturmamız..
AMa hiç de düşündüğüm gibi geçmedi Ramazan...korkularım korku olarak kaldı ve bir noktadan sonra sıfırlanıp eridi hepsi..

Anların ve zorlukların içine güzel anlar gizlemiş Rabbim..Kendimle başbaşa kalma nimeti varmış gizledikleri arasında,bir demlik çayı oturup tek başıma balkonumun sessizliği ve serinliği içinde içmeyi,beynimin dinlemesi varmış gizledikleri arasında..

Hayır çok Kur'an okuyamadım,hatta hatim bile indiremedim,var olan hatim üzerinde gittim..
İstediğim gibi de fazla ibadet edemedim,süpürgeyi açıp evi süpürmek dahi büyük bir olaydı gözümde..

Ramazan dolu dolu geçmişti..çocuklardan şu anda aklımda kalan her hangi bir zorluk hatırlamıyorum..bir tek sıcak..

Sıcak günlere denk gelmişti Ramazan,sıcak ve upuzun günlere..
Hesapladım..bu yılın Ramazanı son uzun günlerde oruç tuttuğumuz Ramazan ayı olacak Allah nasip ederse..seneye Allah Kerim..Allah her daim Kerim....

Ama nasıl derin günler..nasıl anlamlı her şey..bir yandan dünya çekiyor bir yandan Rabbim manevi anlamda seni telaşta olsan bile yorgunluktan bitmek üzere olsan bile hatta uykusuzluk çeksen kaldı kibunların yanısıra derdi olur evin,tasası olur eşlerin hepsini topyekün sanki hafifletiyor sanki anlamını erteletip dünya ile senin arana şeffaf ama güçlü sanırsın ipekten örülmüş sağlam bir perde çekiveriyor..

Bunları hatırladıkça..geçen yılki Ramazan öncesi endişe ve korkumun  Şeytan tarafından titizlikle hazırlanmış bir plan olduğunu çok net görebiliyorum..

Euzübillahimineşşeytanirracim..


Dipnot:Konuya uygun daha uygun bir resim bulamadım,görsel netten alıntıdır,bizim evde böyle ihtişamlı sofralar kurulmamakta ve bu tarz eşyalar bulunmamaktadır.
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

20 yorum:

 1. Besmele her hayrın başıdır canım, sen o hayra ilk adımı atmışsın..
  Ne demiş rabbim inşirah suresinde;
  "Her zorluğun yanında bir kolaylık vardır" hatta bunun altını çizmek istercesine "Her zorluğun yanında MUHAKKAK bir kolaylık vardır" diye yinelemiş ayeti kerimeyi..
  Kolaylığın ve huzurun öyle büyük olsun ki içinde ki zorluğu arasan da bulama, bu arada senin için hazırladığım hediyecik biraz gecikti kusuruma bakma, sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O ayet hep aklımda..zorlanınca,sıkıntıdayken..MUHAKKAK..çok doğru bir tespıt Nur salkım'ım..altını çizercesine vurgu yapmış Rabbimiz..ve zorluğun içinde baldan tatlı bir hikmet ve lezzet vardır..

   Benim hediyecik hazır,arabam tamirden gelir gelmez postane yolunu alacağım inşallah :)
   Allah razı oslun şimdiden teşekkür ederim.

   Sil
 2. Anne olunca tabi biraz daha zor olabilir bende ramazan da en çok şerbet ve hurmayı seviyorum markete her gittiğim de ramazan şerbetine sarılıyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buralarda Ramazan şerbeti yok :( yapıp blogunda tarifini versene!..ama Ramazanda yapma bunu şimdilerde yap Ramazanda ızdırap oluyor yemek tarifleri üüf tam bir ızdırap :))

   Sil
 3. En sevdiğim an iftar vakti Ramazan atmosferi bir başka oluyor..

  YanıtlaSil
 4. Evet, bir ramazan daha yaklaşıyor, sizin orda zaman farkından dolayı biraz daha zorlayıcı oluyor anladığım kadarı ile, Allah şimdiden kolaylığını versin. Bu arada blogunuzun tasarımı yine çok mükemmel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alışmak biraz zaman aldı tabii ama herşey beyinde bitiyor hamd olsun geldi geçti Allah kabul etsin herkesin orucunu çok teşekkür ederim Sercan bey.

   Sil
 5. Allah hepimize hayırlı ramazanlar nasip etsin :)

  YanıtlaSil
 6. İnşallah bereketiyle gelir lezzetler bırakır güzelim Ramazan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah her Ramazan bir öncekinden daha güzel oluyor Allahın güzelliği.

   Sil
 7. Allah kolaylığını verir ... :) derler ki bence doğru. Gerçi ben iki senedir tutamıyorum.
  Benim için pide :) ramazanla özleşmiş. Bizim fırın aslında sürekli pide çıkartıyor ama almıyorum.
  ramazanda çok lezzetli geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Miiis o pideleri ben de sabırsızlıkla bekliyorum dediğin gibi diğer günlerde o denli lezzetli olmuyor ama iftar sofrasında o pide bile yetiyor şimdiden hayırlı ramazanlar herkese :)

   Sil
 8. Ramazan'da öyle bir kolaylık veriyor ki Allah. Üniversiyedeyken de böyle uzun günlere gelmişti vize final demeden hep tutardım. Hiç beynimin durduğunu, zorluk yaşadığımı bilmem.

  Ah bu sene umarım kocaman sofralar kurup bol bol sevdiklerimi ağırlayabilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kocaman sofralar kalabalık paylaşmak da ayrı bir lezzet ve güzellik sevgili Handan inşallah ulaştırsın Rabbim kolaylığı da elbette var ;)

   Sil
 9. Ramazanın havası verdiği lezzet bir başka insana yaa. Çok seviyorum.
  hayırlısıyla kavuştursun Rabbim hepimizi inşallah.
  Bu Ramazanı inşallah 3 kişi karşılayacağız, o da ayrı bir güzellik olacaktır herhalde:)Bereketi bolluğuyla gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her Ramazan bi başka güzel gerçekten bi başka güzel kıyaslanamaz. .size bereketli mutlu huzur dolu bir Ramazan dilerim şimdiden :)

   Sil
 10. Rabbim hayırlısıyla ulaştırsın bizi. O mübarek günler bir başka:)

  YanıtlaSil