8 Nisan 2016

Kış Çorbası-Bebekler İçin Vitamin Deposu


Dün nohutlu patatesli çorba hazırlıyordum..üç çocuk ve çoğunlukla mamalarını hep ben evde hazırlayıp verdim veriyorum..bildiğim çok sayıda çorba tarifim varken ve henüz bu şekilde bilgim yok iken bebek çorbası bulmak için çektiğim sıkıntıyı hatırladım..zaman neler öğretiyor.

Benim gibi bebek için gerek kahvaltı için gerek ana yemek olarak veya gün içinde bebeği doyurmak için ev yapımı güzel çorba tarifi arayışı içerisinde olup bu tariflerimin de burada bulunması için bildiklerimi hatrımda kaldıkları derecede eklemeyi düşündüm..

Dünyanın belki de en pratik ve en önemlisi en hızlı hazırlanan bir çorba tarifim var mesela..bebek acıkmış ağlar iken yaşanan telaşı elin ayağa dolanmasını iki ayağın tek pabuca girme durumunu hangi anne bilmez :))

İlk olarak henüz bu sebzelerin zamanı tam olarak geçmemiş iken hazırlanabilecek sebzeli çok besleyici bir kış çorbası tarifimi paylaşmak istiyorum..bebekler dışında tüm ev halkı da çorbaları severek tüketiyor,eklemekte fayda var..


Almanya'da paket içinde pırasa havuç kereviz kuru soğan ve maydanoz olarak satılan sebzeleri kullanırım.


Sebzeler temiz ve yıkanmış görünüyor olsa da mutlaka yıkamak gerekir diye  düşünüyorum,yıkadıktan sonra da doğramaya geçiyorum.


Doğranmış sebzeleri tencereye alıp yumuşayana dek kaynatıyorum.
SEBZELİ KIŞ ÇORBASI TARİFİMALZEMELER ŞÖYLE:

1 adet orta boy havuç
Onun büyüklüğünde pırasa
Onun büyüklüğünde kereviz
1 adet küçük kuru soğan
1-2 dal maydanoz


BAHARATLAR:

1 çay kaşığı kimyon
Yarım çay kaşığı zerdeçal
Kırmızı biber
Karabiber-Tuz
Zeytinyağı


YAPIM AŞAMASI

Sebzeler yıkanır doğranır kaynatılarak yumuşamaları sağlanır.Sebzeler kaynadıktan sonra ayrı bir tavada kırmızı biber zeytinyağında kavrulur,nane eklenmiyor.

Sebzelerimizi el blenderınden geçirerek tekrar tencereye alıp kaynatıyoruz,su eklememiz gerekebilir,kaynama aşamasında tüm baharatlar ve kırmızı biberli karışımı ekleyip bi kaç dakika daha kaynatıp servise alıyoruz.


Çorbaya değişiklik oLması için bazen yarım fincan kadar mercimek veya bulgur veyahut küçük bir patates de eklenebilir..çorba mideye masaj gibi gelir çorbasız olmaz ve bebekler için özellikle hem lezzetli hem yapımı kolay tarifler için bildiklerimi inşallah aktarmaya çalışacağım takipte kalın,merak ettikleriniz olursa yorum olarak sorabilirsiniz,eksiklerim varsa lütfen düzeltmenizi rica ediyorum..

Afiyet olsun,güzel geçsin gününüz.


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder