18 Nisan 2016

Kırk Yaşına ErdiğindeHayırlı sabahlarımız hayırlı günlerimiz olsun inşallah..iki üç konu arasında gidip geldim bugün..yayın gireceğim bloga evet ama üç konu var elde üçü de hem faydalı hem ciddi oranda önemli..seçim biraz zordu..


Birinci konu bir kaç gün evvel yayınladığım Bize Nazar Değdi konumun devamı gibi bir şeydi..Sosyal alanlarda yapılan paylaşımların nedeni ve asıl sebeplerini sorgulama ve o yönde yayını yapmak veya yapmamak ile ilgiliydi..


Biraz sorgulamayı alışkanlık haline getiren
Biraz endişesinin kökünü ve sebebini bilmek isteyen
Biraz kendini İslama uygun bir hale sokup şekillendirmek isteyen ve bunun tasasını da sıkıntısını da yaşayan insanlara bu konu anlamlı gelebilir diye düşünüyorum..

Geçen gün hangi sitede olduğunu kaydetmediğim için bulamadım ama ekran resmini çekip telefonuma kaydettim..

Görüntü buydu:
Kırk yaşıma hemen hemen 3 yıl kaldı..
Hangi ahlak üzereyim?
Davranışlarım,tepkilerim,tavırlarım ve alışlanlıklarım ne yönde..

ETEKLERİM TUTUŞTU tabiri çok uygun bana!

Kırk yaşıma gelmeden evvel maazAllah bir çok şeyi yerine oturtmak şart oldu artık..
Kırk!..
Dile de kolay kulağa da ama bunun içinde neler var?

Kırk yıl geçmiş olacak kalbimden ve beynimden.
İçimdeki hatıralar,yaşananlar,olaylar,gelmiş geçmiş insanlar,onların bıraktığı izler hatıralar.
Bu yaşıma dek tecrübe olarak içimde yer edenler,bu yaşıma dek alışkanlık haline gelmiş olanlar nedir?

Vakit yeter mi bunları anlamaya ve algılamaya,algılayıp düzeltmeye iyi olmayanları,zararlıları,zehirlileri ya da atmaya yeter mi?

Alemlerin Rabbi olan Allah bir insanın içinde barınan tüm alemleri tüm meziyetleri yetenek ve ilimleri düzeltmeye elbette Kadirdir..

Yazarken bile endişem belli oluyor,hissediyorum endişemi..geriye dönüp bakınca,neyi nasıl yaptığıma takılmamam gerektiğini anlıyorum.
Çok şey silinmeli,çok şey boş verilmeli..

ÖZ

Özlü ve anlamlı ne ise ve ne varsa kendimi ve kişiliğimi onarabilecek düzeltecek güzelleştirecek her sebep her eylem her faktör dikkate alınmalı..

BAŞA AL DOSTUM

Çocukluk dönemim her nasıl idiyse hiç önemi yok bu noktadan sonra..
Ama genç kız iken veya ergenlik döneminde içimin kıpır kıpır olduğu,özendiğim bir çok şeyi tekrar hatırlayıp kırk yaşıma girmeye ramak kala uygulayabilir hayatıma tatbik edebilirim.

Bu gün..

Bir karar üzere ve bu kararın düşüncesi bile bir hafta beynimin içinde dolaşıp kaçamayacağını anlayınca kendini teslim edip irademe ve vicdanıma daha da çok nefsime uyum sağladı..

Hayal ettiğim gibi olamam ama istediğim gibi olabilirim.

İSTEDİĞİM GİBİ

İstediğim gibi bir anne
İstediğim gibi bir eş
İstediğim gibi bir kul 
İstediğim gibi bir insan.

Dünya çekiyor ellerimden,gözlerimden,yüreğimden!

Televizyonlar,telefnlar,insanlar,çevrem,ilgi alanları,heves duydukları şeyler,koşuşturmacaları ister istemez benim hayatımı da etkiliyor.Bebeğim var,ne bir sohbet grubuna katılabiliyor ne de başka bir topluluğun parçası olma lüksüne sahibim..
Ne yapılacaksa olduğum yerden,evimden ve evimde yapılacak..

Zor bunların hepsi olmak..ama bunlar olmak için çaba sarf etmek,bunları derdin edinmek de zor iş..

Zor işleri de severim ben...
Böyle bir niyet üzere olanı da Allah sever..

Bu yazı yorum almak için,ilgi ve alaka için,dikkat çekip endişe korku yaymak için hazırlanmadı.
Bu yazı benim sıkıntıma benzer sıkıntısı olana hitap ediyor.

Bu hal içinde olandan yorumlar sevinçle karşılanır..


Sevgiyle kalın...

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

24 yorum:

 1. 40lı yaşlarda olmak eskiden bana yaşlılığı hatırlatırdı. Şimdiyse, hiç bir şeye yetişememe duygusu..
  Kalbimde buruk bir tat var. Kimi zaman derinden yoklayan..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalbimde her hangi bir burukluk oldunuz söyleyemem ama bi konuda pişmanlık var o da burukluk gibi bişey. .tası çanağı toplayıp gideceğiz yavaş yavaş belki de onun etkisidir :)

   Sil
  2. Gitmekten değil; yapamadıklarımdan...

   Sil
  3. Gerçekleşmemişse,vardır bi hikmeti Perim..
   Bir ara paylaşmştığım bi not vardı şöyle bişeydi:

   Allah planlarını yıkar bazen
   Planların seni yıkmasın diye..

   Sil
 2. Offf,benim dertlerimi yazmışsınız. Ben kırkı çoktan aştım üstelik. Bir şeyleri oturtmaya çalıştım hayatımda ama ne kadar az. Rabbim hepimize yardım etsin inşalah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah Kerim..derlerdi ama ben daha çok ne yapabilirim diye düşünüyordum eskiden..oysa şimdi Allah Kerim diyerek elimden geleni yapıp gerisini Allah'a bırakıyorum. .mucizeler oluyor küçük küçük. .Amin inşallah.

   Sil
 3. Allah niyetinizi güzellestirsin, işlerinizi kolaylaştirsin...

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir yazı, anlamlı bir yazı, feyz alınacak bir yazı. Yukarıda Allah var gam yok derken, nedense dünya kaygılaır oyaladı bizi. Siz de anlamı=sınızdır ki, yukarıda Allah var derken yüce bir makamdan söz ediyorum. O varken neden kaygı tasa ve gam olsun ki. Biz kulluğumuzu yerine getirelim ki huzur ve mutluluk içinde olalım. Sittin sene yaşadım ve üzerine de üç koydum. Şimdi altmışüç yaşındayım, ne yapabilirim ne yapabilirim derken önümde iki liste duruyor. Kiramen katibin gibi bir tarafta iyiliklerim ve diğer tarafta da zaaflarım. İyilik yaptıkça zaaflarım törpüleniyor, nefsimizi daha iyi terbiye içine soktuğumuz da anlaşılıyor. İyilik yapalım ki kötülüklere yer kalmasın. Birbirimize kardeşane yaklaşalım ki düşmanlık kin ve intikam olmasın. İyi şeyler ve müsbet düşünelim ki kalplerimiz kirlenmesin ve kirletilmesin. Zikredelim, şükredelim. Yarın ölecekmişiz gibi ibadet edelim, hiç ölmeyecekmiş gibi harıl harıl çalışalım. Kazanımlarımız neyse birlikte paylaşalım. Birbirimizin elinden tutalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah kulunun kalbine ne güzel şeyler koymuş. .kulu bunları geliştirmek ve ömrü süresince geliştirmek her an dediğiniz gibi ölecekmiş gibi dikkatli olup hep var olacakmış gibi yaşamayı bilsin diye cennete uygun ve yakışır bir hale gelsin diye kitap indirmiş peygamber göndermiş. .kimin nasıl bir bahanesi olabilir bunu dert edilmemek için. .devrimizde herşeye kolay ulaşılıyor şeytan da harıl harıl çalışıyor ama her yönden saldırıları askerlerini gönderiyor Allah bizi korusun..tüm İslam aleminin tüm yürekleri korusun (amin)kıymetli birikimleriniz yoruma yansımış Profesör bey çok teşekkür ederim mutluluk duydum.

   Sil
 5. rabbim niyetlerini kolaylaştırsın.bu arada yaşıtmışız.yazını okuduktan sonra benimde eteklerim tutuştu.fatma asiye şenat hocanın konuyla alakalı enfes bir yazısı var kırk yaş duam.şiddetle tavsiye ederim mutlaka okumalısın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili vaizem daha evvel de bir konuda tavsiye bir yazın vardı sanırım ama ben bu şekilde bulmakta zorlanıyorum acaba bağlantı veya buna benzer bişey verebilirmisin?

   Sil
  2. link vermeyi becerebilsem vericem de, beceremiyorum ki.fatma asiye şenat kırk yaş duam diye yazıyorum çıkıyor.hay allah birde öyle denesen okumanı cidden isterim

   Sil
 6. Okunup geçilecek türden değil , üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir yazı olmuş ...

  YanıtlaSil
 7. Kırkı aşmış biri olarak bazen çok korkuyorum, bazen de bin yıl yaşasanda yine mutlak son deyip oturuyorum:) ne var elimde ve cebimde.eldeki ve ceptekinin farkı var değilmi hiç ikisi birmi. Ceptekilerim bana göre yüzümü istediğim ölçüde güldürmez. Şimdiden sonra elimdekileri iyileştirip cebe atabilirsem bir ümit var demektir:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ümit her daim olmalı Fatmacım :) doğru söylüyorsun.

   Sil
 8. Kırk beş yaşımdayım, kendimi daha yeni yeni tanıyorum. Çocuklarım bebek değiller artık, kendime daha çok vakit ayırabiliyorum. Hayata bakışım değişti, sanki daha geniş açılı görüyorum. Yaşamı, dünyayı, insanı seviyorum. Bir varmış bir yokmuş dünyada doğru, dürüst ve çalışkan olmaya çalışıyorum ve şükrediyorum. Kırkmış elliymiş bunlar sadece rakam, ölene kadar öğrenecek, değişecek ve gelişeceğiz. Ne güzel :)

  YanıtlaSil
 9. Kırk yaş bir eşik bence. Kırk iki yaşındayım ve belki de hayatımın en rahat zamanlarındayım. Telaşlar tabii ki var ama fiziksel olarak. Zihin olarak daha kendinden emin, daha sakin düşünebiliyorum. eskiden paniklediğim ya da hemen sinirlendiğim şeyler için bir nefes alıp "dur bakalım ne olacak" diyebiliyorum ve görüyorum ki her şey olması gerektiği gibi ilerliyor. benim telaşımdan zerre kadar etkilenmeden. Artık sadece iyi insan olmak ve çocuklarımı iyi insan olarak yetiştirebilmek amacım. elimden geldiğince.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir milat gibi bişey mi acaba bilmiyorum..beni korkutuyor sırf okumuş olduğum o satırlardan dolayı değil yavaş yavaş gerçekleşen bu kalbime göre büyük değişiklik ve ömrün gittikçe azalması korkutuyor.

   Sil
 10. Canım ben de direk bu yazına atladım. Zira 77 doğumlu olaraktan 40 yaşa gelmiş biriyim:) 40 yaş evet ilginçtir. Gerçekçidir. Artık pembe hayaller gri hayaller hiçbirşey yok sadece gerçek var ve gerçklerin etrafında makul hayaller var. Geçmişle hesaplaşma, içselleşme. demlenmiş çay gibi.. tam kıvamında bir algı açıklığı .. olgunlaşmanın verdiği iç huzur, gerçekleri bilmenin tedirginliği.. evlat sahibi olmanın tatlı ağır sorumluluğu.
  tecrübeleri anlatan göz kenarı kırışıklıkları... :) işte böyleee Allah sağlık sıhhat versin tüm yaşlarımızı yaşına en uygun en güzel haliyle yaşayalım inşallah canım sevgiler ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demlenmiş bir çay gibi..
   Bunu tutuyorum çok güzel bir tabir dilerim öyle olur bilemiyorum.
   Çok teşekkür ederim kıymetli şeyler anlattınız❤

   Sil
 11. bu yıl 40 olucak olanlar kervanındayım, 2017 başladığından beri ne yapmak istediğime karar vermiş ve ona adım atarak yaşıyorum. eskiden çok üzülürdüm dert ederdim herşeyi şimdi daha sakin daha dingin bir yapıdayım. ben 40 yaşımı huzurla dedim karşılayacağım sinirle fesatlıkla egoyla değil ve 2 yıldır arınmamın verdiği huzurla karşılamaya hazırlanıyorum :)
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yazmışsınız keşke bir kaç ayrıntılı öneri de ekleseydiniz💕

   Sil