5 Nisan 2016

Elmalı Tatlı-Elma Gerçekten Çok Faydalı!Elma çok faydalıdır derlerdi de ne tür ne gibi gibi faydaları vardır pek bakmadım desem,doğrudur..duyduklarımı okuduklarımı da unuttum ya o ayrı..

Müslümanın evi kardeşlerim gürültüsüz sıkıntısız olmaz..böyle bir ev ya imtihandan uzak tutulmuştur ya da o ev müslümanların yaşadığı bir ev değildir..
Aklına gelen başka bir açıklama var mı?

Hep olay hep haksızlık ve sürekli gün içinde mutlaka ama istisnasız her gün mutlaka olay ve kavga çıkan bir evim var elhamdülillah..samanalevi kavgaları..

Biri onyedi biri altı yaşında olmasına rağmen nasıl kavga olur nasıl tartışma meydana gelir diye soran olursa,olmasın sormasın da..çünkü onlar evimizdeki çocuklar,anneleri var ve her çocuk işine geldiği sürece,çocuktur :))

Ama sen daha büyüksün cümlelerini ben de çoook kurdum..ama sen daha büyüksün ama sen daha anlayışlı olmaya çalışmalısın vs..sonuç yok,kullanmanın bir espirisi de kalmıyor bir süre sonra..anne misin,o halde onlar da çocuk,kabul et bitsin..

Ben mutfakta yemek derdine telaşına oturma odası mahşer yeri..sebebi hiç önemli değil..enerjilerini birbirine aktarma şekli yayma sistemidir bu..hem evrenseldir eminim ki hem de kişisel..bölgesel de değildir ha,her evde olur böyle.

Birbirine giren kardeşlere bu girmenin sebebini sorduğumda her iki tarafta birbirini parmak ile göstererek,sebebi şudur budur,o haklı öyle olmaz böyle olmalı ben abiyim ama ben anlayamadım anlatamadım savunmalarına maruz kalıyorum.Evet çocuklar acımasız olabiliyor.Anne çocukları arasında seçim yapabilir mi* çocuklar yaptırmak için can atabiliyor :))

Bu durumlarda en mantıklı hareket onlara bulaşmamak ama ortam iyice gerildiyse ve karışmak kaçınılmaz ise etkisini gördüğüm bir tek şey tavsiye edebilirim..çocuklardan birini o ortamdan çekmek..

Oğlumu çektim ben de mutfağa aldım yardım etmek kılıfıyla..tatlıları sever ergenler,tatlısız mutfak fakir,rezil,sefil perperişandır onlara göre..:))) hay Allah'ım sen onları bize bağışla..


-Gel oğlum güzel bir tatlı yap..dedim,yaptı..
Soyduk elmalerı kestik küçük küçük,tarçını şekeri verdik aldık ocağa..mutfak mis!

Bıçak eline pek yakışmaz daha tecrübesi çok az belki ama olacak..sevdi bu işi..

Harcını hazır ettikten sonra milföy yaprağını aldı koydu içini..Üstünü de bi güzel su ile kapattı oldu da bitti..


Kestik küçük küçük sonra..itina ile üstelik..unutuldu mu kavga,bitti mi olay,bitti..


Ver fırına!..mis gibi bir bekleyiş başladı bundan sonra..abi tatlı yaptı ..


Sofraya geldi tatlı..miiis gibi oldu,ellerine sağlık oğlum,ellerine sağlık abi..komşu çocukları geldi,tatlıdan ikram edildi,gurur duyuldu göğüs kabartıldı..ben yaptım dedi,mutlaka bitirmelisin israf etme dendi..daha neler neler dendi ama tartışmadan asla söz edilmedi..

Annenin fendi çocukları yendi :)))
tabii bi sonraki olaya kadar..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

20 yorum:

 1. O başka lezzetli olmuştur. :)

  YanıtlaSil
 2. ellerinize sağlık, çok lezzetli gözüküyorlar.

  YanıtlaSil
 3. Nasil guzel dusunce ellerinize emeginize saglik:)

  YanıtlaSil
 4. Mis kokulu bu yazı
  Canım çekti bizde melekle yapmalıyız
  http://umudunyolcusu.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 5. ahhh o kavgaları sorma kardeşim bizim evdede hiç bitmez.çok iyi yapmışsın delikanlınında ellerine sağlık rabbim islama bağışlasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun guzel duana kalben amin ecmaın diyorum kardeşim. .bu günleri sevgiyle hatırlayıp özlemek dileği ile..yeter ki kalplerinde pürüz kalmasın.

   Sil
 6. Ne kadar güzel ve bir o kadar da pratik bir tarif ! Ben de yapacağım :)

  YanıtlaSil
 7. Mmm pek bir güzel gözüktü gözüme ya nolacak benim bu tatlı arzum böyle:) hani kız turşu yedirtirdi:))) Yok öyle bir şey işte :))
  Bir ara yapayım ben bundan mutlaka.
  Elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pirinç hanım istiyorsa yapacal bişey yok hakkını helal et..ay birileri yapsın bişeyler çok kötü hissettim kendini hem neden tatlı istiyor o şimdi kızlar ekşi-tuzlu sever :)
   Özel olacak bu annesi belli :))

   Rabbim kucağınıza almayı nasip etsin kolaylıklar dilerim.

   Sil
 8. Bilgiç bir gün terse dönmüştü. Ne desem kâr etmiyor. Bır bır bır söyleniyor. Baktım bir yere varamayacağız öf dedim sen bunları bırak da bir kek yap bana. Çok canım çekti. Bir an durup bana bakakaldı. Kendim mi diye sordu. Evet ne olacak ki biliyorsun yapmayı, beni kaldırma koltuğumdan. Malzemeleri bulamazsan sor. Ne mızıldanma ne bir şey kaldı. Bizimkisi mutfağa geçti. Kekini bir güzel yaptı. 11 yaşındaydı. Çevremizde kim varsa çağırdık hep beraber yedik. Ondan sonra ne zaman terse geçse mutfağa soktum onu :)

  Oğluş elinden daha da tatlı olmuştur bu tatlı şimdi. Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tatlının ardından kadayıf tatlısı da yaptık pilav da yaptık..baktım sardı bu iş onu dediğin gibi ne olay kalıyor tortusu süper fikir aferin bize..çaaak ! :))

   Sil
 9. O kavgalar okul için ayrı kalınca bitiyor. Birde birbirlerini arar oluyorlar üstelik:) ama sende çok güzel bir şey yapmışsın helal olsun:) acemi elinden yiyince baş ağrımaz derler:) bol bol yaptır sen onlara:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İleride nasıl olacaklar bilemiyorum ama bazen ''Bu kadar mı olur ya''dediğim oluyor :))

   Nefis oldu nefis ellerine sağlık :))

   Sil