9 Şubat 2016

Benim Memleketim''Sokaklar''

İskeçe-Xanthi
Batı Trakya-YUNANİSTAN/GREECE
Kuşbakışı görmek için:TIKLAYIN

Çoğunlukla yeşil ve yeşili bol olan bir yerde yaşıyorum demeyi isterdim aslında öyle ama yeşili bol yerler ikiye katlandı..memleketim olan Batı Trakya-İskeçe(Yunanistan)şehrinde tatilim süresince objektifimin sevdiği karelerin sayısı oldukça fazla..bir yayına alsam olmazdı..saklarını mı anlatsam,evlerini mi,sokaklarda evlerin önünde veya bahçelerinde avlularda keyif yapan kedileri mi..hepsinin sayısı çok ..bölüm bölüm kategorize etmek daha mantıklı hem daha güzel hem daha keyifli olur kanımca..

Gezinelim mi?..
Gezmeyi,asla acele etmeden ilerlediğim sokaklarda..ordaki havayı teneffüs ettiremem size belki ama hissettirebilirim bir çok şeyi..


Sarmaşıklar duvarların,evlerin sevgilisi..hem sadık hem vefalı..Evlerin sahipleri zincirleyip gitse de kapıları..sarmaşık daima orda yaşar..bir su dökeni olmasa bile onu Allah rahmetiyle büyütür ve sular..


Ne isterim ki bundan ziyade..taşlı sokaklarda günün her anı yılın her mevsimi dolaşmaktan başka..


Güzelliği terk edince insan birileri de gelip karalar üstünü..kapısız bir evin çakılır bir parça sunta ile ağzı..ama penceresi,duvarı halen konuşmakta..


Konuşmalar satırlara dökülmesi için de birileri hem imkan hem teşvik hem de ödül sunmakta..


Evlerden yemek kokuları yükseliyor mu?
Evet..
Öğle vakti yemeğin ardından tatlı bir sessizlik bir mayışıklık vuku buluyor mu?
Evet..


Kalbi var bu toprakların..seven kalpler..bir renk bir şekil ile bunu ifade eden eller..


Han sokakları da var..Osmanlının izleri hala canlı hala manidar..ve faydalı geçişler ve aklın kurduğu binbir senaryo binbir hikayeler..belki bu sokaktan atlı bir şehzade geçti,belki kanı soğuk bir eşkiya..belki sevgiliye kavuşmak için koşa koşa uzaklaşan bir genç kız..


Yapılardaki tarihi dokuların dokunulmazlığı var...senin malın olabilir ama mirasıdır şehrimizin sonuçta diyerek tadilata orjinaline sadık kalınarak izin ve maddi destek verilmektedir..yıkım kesinlikle yasaktır..yapılar arasında modern görünüm taşıyan bir evin barınması da öyle..


Kültürel aktivite ve etkinlikler bu yapıların içinde yer alan sanat evleri,müzeler,çeşitli etkinliklere yine zaman ve mekan veren cafelerde halka ve ziyaretçilere sunulmaktadır..çok eski olsa da buraları sakinleri ve ziyaretçileri çoğunlukla üniversiteli genel olarak genç insanlardır..


Bir cafenin şirin bir köşesi..dükkanların genel grev yüzünden kapalı olduğu bir günde çekildi
bu resimler..oysa cıvıl cıvıl mis gibi şen sesler ve kahve kokusu dolaşır havada buralarda..


Sokakları dolaşırken susayabiliyor insan..ne mutlu ki burada musluktan su içilebiliyor..


Neye baktın pisi?

Şimdi sen burada ne arıyorsun,bu yaptığından ne anlıyorsun der gibi bir hali var..ama kaçmadı..kaçmaz genelde insanlardan hayvanlar burada..köpeği kedisi sayıca çoktur..şehrin sakinleri,bir kap su bir kap yemek koyar kapı önlerine,genel olarak sokak hayvanları bu şehirde toktur..


Dipnotçuk:
Bu yayının arkası var,kuyruğu uzun anlayacağınız..resimler hazır..dahası da eklenebilir zamanla..Allahın izniyle yarın bu şirin şehrin şirin antika/eskici dükkanlarından görüntüler içeren bir yayın gireceğim..

Sevdiyseniz..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

5 yorum:

 1. Çok güzel sevgi, tefekkür halinde dolaşmak lazım bu sokakları..

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar güzel anlatmışsınnnnn ..

  YanıtlaSil
 3. Güzelmiş.
  zeytin ağacının altındaki kabaklar ilgimi çekti.

  YanıtlaSil
 4. Cok begendim. Imkan olsa da, ben de guzelim sokaklari tadini cikara cikara gezebilsem.

  YanıtlaSil
 5. Sayende keyifle dolaştım ben de sokakları. Fotoğraflar çok güzel.

  YanıtlaSil