22 Ocak 2016

Eski Ben Giderken Buralardan


Uyutmuyor,karmaşık duygular.
Net değil sular henüz..küçükken bilinç daha temizdi algılayabiliyor olayların gelişimini daha net kestirebiliyordu şimdi yaşımı aldıkça daha da netleşeceği yerde daha çok bulanıklaşıyor sanki resim ama heyecandandır diyorum,heyecan yaptım heyecanım var.

Son bir tarçın çubuğum kalmış,,ikiye kırdım,zencefilli çayın içine attım karanfil saplarım da azalmış onlardan da iki tane attım çayın içine,uyuyacaktım oysa,dişimi fırçaladım cilt bakımımı da yaptım ellerime ayaklarıma krem dahi sürmüştüm oysa,oysa yatacaktım güzel yürekliler ile vedalaştım,öptüm sarıldım.Öpücükler kalpler gönderdim ama mutfağa indiğimde pencereden dışarıya baktım..ay ışığı yanılsaması mı bilemedim,aldatıldım..jaluzileri kaldırdım balkona çıktım,gecenin bu saatinde tüm ışıklar sönmüş apartmanların başım açık elimi uzattım dokundum parmaklıklara,kar yok,ay ışığı beni aldattı..kupkuru her yer..çay içmeliyim çay içilmeli..son iki günüm..

İkibinonbeş yılının şekillendirdiği ben ile bu evden çıkmadan içtiğim belki de son bitki çaylarım..biliyorum bu evden çıktığımda aynı ben olarak dönmeyeceğim..biliyorum bu ikibinonbeş yılının bana yaptıkları az değildi..taşıttıkları da az değildi,sürüklediklerim de öyle,onca zorluk,hayatımın hiç bir yılında bu kadar çok göz yaşı akmamıştı gözlerimden bu yıl aktı..detaylı anlatmak vardı bunları yazmak gerekiyordu belki,iyi olurdu belki,tutanak tutmak gibi bişey..ama akıp gitti olaylar hangisini hatılayıp yazsam ki şimdi..yalnızken çekilen acılar vardır bilir misin bu çekilenler onlardandı cektim gitti bitti.

Yanımda o,şu,bu falanca olsa dediğim büyük acılar öyle böyle değil..istediğin kişi yanında olmaz,olamıyor çünkü sen çok uzaktasındır ama ihtiyacın vardır ona sen gidemiyorsun o gelemiyor acı var ortada,miktarca çok ve büyük..nasıl baş ederim nasıl kalkarım altından dediğin..acını unutturuyor bir noktadan sonra bu uzaktakileri düşünmek,o,bu,şu'nun yokluğu..kafayı ona takıyorsun,acı unutlmuş çoktan oysa yokluktur seni inciten bu sefer..gidebilsem,gelebilse,kollarına atsam kendimi tam da bu halimle acının tam da bu noktasında salıversem gözyaşlarımı avuçlarının içine,aksa herşey avuçlarına,beni avutsa beni okşasa,saçımı okşasa olmayan asla olmayacak kanatlarımın yerini ovsa parmaklarıyla ..ısıtsa beni,avutsa bi kez daha,sobaya odun atsa odayı ısıtsa,bana Kur'an okusa,geçecek dese ve gerçekten geçmiş olsa diye dua ettiğim tüm acılarım unutuldu,yazılamadan..

El toprağında yalnızım dedim,oysa şimdi anlıyorum ki yalnızken çekilen acının tadı bir başka,insanı büyütüyor..yalnızlığında görebiliyorsun kendini ve maharetini,çapını ölçebiliyorsun,nasıl kıvranıyor yüreğin,ne kadar güç verebiliyorsun kendine..bu halini seni seven görse acı vereceksin ona bunu anlıyorsun,kendin atlattığın için,yalnız ağladığın için,köşelere tek başına saklandığın için mutlu oluyorsun sonra..ardından bambaşka bir sen çıkıyor,acısıyla baş etmiş,bitirmiş..çekilecek olanı çekmiş ve o sayfa kapanmış..bambaşka birisin..acını sevdiklerine açmamışsın,seni aylarca iyi bilmişler,sen parasız,sen yorgansız kalmamışsın,bunu bilmişler oysa gerçek tam tersi ama görmemişler..söylememişsin,içinde patlamış herşey..senin acın senin kalbinde patlamış Allah böyle istemiş..büyümen için seni belki de biraz zorlamış ama unutmamışsın unutturmamış çok şükür Allah asla kullarına zulmedici değildir,duruşum nasıldı bu zorlukların yaşadığı dönemde,düşündürür seni,gözden geçirtir her davranışını mimiklerini kalbinin çırpınışlarını,en yakında olanlara karşı duruşlarını tavırlarını tepkilerini hepsini..suçlu aradın mı,buldun mu..kimler?
Değer miydi,değer mi ki..gerçekten suçlu varm ıydı yoksa bunların yaşanması gerekli miydi..hikmet ve sual merak ve belirsizlik..cahilliği de ekliyorum,cahilim ben daha..yol aldıkça cahilliğimi görüyorum çok şükür ki bir şey bilmiyorum çok şükür ki eğitiliyorum imtihana tabi tutuluyorum,boş değilim de tutuluyorum demek değil mi bu..yağ bal değil hayatım,sınanıyorum..demek ki değerlendirilecek bunlar demek ki puanlama yapılacak demek ki mutlaka bir yerlere konmak için uygun muyum diye bakılacak sonunda..dilerim ki bu imtihanda bir şeyler elde edebilmis bir şeyleri düzeltme fırsatı bulmuş yan durmuş olmama rağmen doğru görmüşümdür aksi takdirde çekilen sadece kuru acı kuru dert elde bişey kalmamış demektir.

Allahım affet isyan koktuysa sözlerim affet bocaladığım anlarda karşı geldiysem verdiğin şefkatine,göremediysem,anlayamadıysam..affet cahilim..çok şükür cahilim..

Gidiyorum şimdi gelen kişiyi burada bırakarak..bambaşka bir ben..anlayacak bunu beni bekleyenler/sevenler..affettim yine çok kişiyi çok şeyi sildim yine bir daha..öyle olmalı..yükler taşımak istemiyorum artık kalbimde.Net ve temiz,hak eden kalır etmeyen gitmeli,gitti de.Selamet versin Allah.Öyle olmalı oldu da..madem büyütülüyor kalbim daha olgun olmalıyım,kalbim ucunu aklıma bulayarak atmalı artık.

İsmim Sevgi sevgi olsun istiyorum,içten pazarlıklı olmadım buna şükrediyorum kimseyi kiskanmadim kimsenin varlığına malına göz dikmedim yürek dikmedim...elemem gerekeni eledim,silmem gerekeni de sildim..oturdum sahneye bir sonraki rolümü bekliyorum..biliyorum sahneye çıkacağım biliyorum yine sınanacağım,biliyorum sınavdayım.Çay güzel,tarçın kabuğu yumuşamış ama kendini bırakmamış..benim gibi o da,karanfil sapları dağıtmış rengini onlar da tek parça halindeler hala yumuşarım ama dağılmam der gibiler,benim gibi..ikisini de seviyorum..heyecanlıyım,çay içiyorum ..iki günüm kaldı,gidiyorum...

Bu yazının mutlaka bir dönüş yazısı da olmalı diye düşünüyorum.Gece yazdım yayına almadım..sabaha kalsın..güzel olsun herşey diyeyim güzel olsun inşallah sabaha kadar her yer bembeyaz olsun..


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

22 yorum:

 1. her korku, her öfke, her kırgınlık ve acı...
  aslında çok eskidir.. ihmal ettiğimiz çocuğun durup durup hatırlattığı acısıdır.. "beni gör" der; "bu acı yıllardır burada ve sen görmüyorsun" der..
  kendi dili olmadığı için de elçiler gönderir tanıdığı, tanımadığı..
  anlamaya ya da iyileştirmeye çalışmadan sadece koşulsuzca kulak verebilirsek acısı son bulur...

  ...

  sizinkinin yerini tutmaz ama -içimden geldi- sarıldım ben ikinize de kucak dolusu <3
  yolculuk..
  insanın kendisine verebileceği en güzel hediyelerden biridir..
  iyi yolculuklar! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçiniz çok güzel sevgili "G" hanım. .içimi yorumlama kabiliyetiniz gibi..

   Sil
 2. Dedigin gibi herseyin bembeyaz oldugu, tüm sıkıntılarından kurtuldugunu anlattigin bir yaziyla karsilamak istiyorum seni. Allah sevdigi kullarini agir imtihanlardan gecirirmis. Ki bence sen o kullardansin insallah. Bol dua ile hayirla gecsin gunlerin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razi olsun..her zorlukla bir kolaylık vardır ya..dilerim o kolaylığı bulabilelim..

   Sil
 3. "hayatımın hiç bir yılında bu kadar çok göz yaşı akmamıştı gözlerimden bu yıl aktı."
  :((((

  YanıtlaSil
 4. Beni bu yazınız pek etkiledi. İnşallah hayırlısı ile yüreğiniz ferahlar, çektiğiniz sıkıntılar uçup gider. Size Allah'tan aydınlık, güzel, mutlu günler diliyorum. Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Sevgim... Hayırdır? nereye bu gidiş... Lütfen güzel bir şey söyle. Senin iyi olmanı öyle çok istiyorum ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vatana benbir..ordaki ben'le burdaki ben'i seyredip anlamaya,soruları cevaplayıp daha net yol almaya inşallah ..hamd olsun siz gibi güzel dostlar var..Allah razı olsun.

   Sil
 6. Gidiyoruz,sınanıyor ve gidiyoruz. Ardımızda nefeslerimizi,ayak seslerimizi,koltukta izimizi,televizyonda bakışımızi,yastıkta kokumuzu,sınıfta sözlerimizi, yaşadığımız onca sevin leri... ardımızda bırakıp gidiyoruz . Hiçbir yere gitmeyen sadece acılar. Onlar hep bizimle,yürekte...sınavın en zor sorusu onlar. Ama sinavlar da gecer Allah başka başka yollar acar önümüzde. Mesele isyansız bırakmaktır geride kalanlari başka yollarda yeni nefesler,yeni adımlar,yeni bakışlarla yürütmektir. Hayat da budur zaten bıraka bıraka gerçeğe ulaşmak. Aslında bıraktiklarimiz da bir hayalden başka bir şey degil. Gerçek sadece" O"na, derdi de sevinci de verene ulaşmak. İsyansız...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünya hayatını mükemmel ve sorunsuz yaşayacağını düşünen ve hayal eden yanılma içindedir ..

   Sil
 7. Okudum. Çok ağır. Yani derin. Böyle hisseden insanlar neden sadece internette? Benim hayatımda -yani fiziken yakınımda- da var mı acaba? Yani neden yok diyeceğim ama yok değildir vardır illaki de ben farkedemiyorumdur diye düşünüyorum.
  Böyle hisseden vardır da yani benimle böyle konuşacak da var mıdır? Hadi ondan da vazgeçtim bari ben böyle konuşurken ciddiye alsa...neyse çok uzun ve karışık oldu.
  Selamun aleykum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O soruyu ben de sorarım ..ve ararım yıllardır ..bulduklarım oldu ama hepsi uzaktaydi mesafe olarak ve bedenen,kalben asla ve hiç biri uzakta değil ama..vealeykumusselam..

   Sil
 8. Yüreğine sağlık. Huzur biraz da hüzün demektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrılmaz ikili..en ihtiyacımız olan ikili de belki..saygılar..

   Sil
 9. sanki bu yazıyı ben yazdım. sanki bu duygular, bu çay, bu balkon benim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanki dünyanın bir çok yerinde bir yürek atar aynı duygularla..

   Sil
 10. Neler yasadın bilemem ama geçip gitmesi, yazmaya fırsat bulamaman bile bir mesaj gibi. Yazılanlar Kalıcı olur yasadıkların eger seni üzdüyse geçip gitmiş ins önünde daha güzel yıllar gelecek. Yalnız Çekilen acı Dediğin gibi Bambaşka. Büyütğyor insani artık küçük şeylerle ilgilenmez dert edemez oluyor insan.
  Ins pozitif güzelliklerle dolu bir yazı ile dönersin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep büyürüz..başka yolu yok geri de alamıyoruz :)
   İnşallah can güzel anlar hafifletsin her daim zorlari..

   Sil
 11. Yüreği derin duygular taşıyan nadir insanlardansınız, yazılarınızı büyük bir hissiyatla okuyorum bilmenizi isterim, düşüncelere daldıran altı çizilecek cümleler var hayatınızda...ellerini tutup gözlerine bakıp hadi dinliyorum seni dediğim dostlarım var benim... inşallah sizin de bu topraklarda vardır o bilmese de siz gidin acı bir kahveyle anlatın ona...mutluluk da paylaşılmalı sıkıntılar da... emin olun farklı açılardan görünecektir size yaşananlar o zaman...ben sizi blog arkadaşım olarak duama alıyorum yatsı namazıyla birlikte inşallah...kocaman yürekli sevgi hanımcım öpüyorum sizi ve kuzuları...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun Sümeyye hanim bir insanın duasına dahil olmak ne güzel ..daha yazacaklarim vardı bu güzel sozlerinize binaen ama yürek zorlanıyor..güzelliğiniz daim olsun inşallah.

   Sil