31 Mayıs 2015

Zalipie


Cismen gidemeyen hayalen gider-Yol alamayan gönülle de ulaşır!..

Yepyeni bir kategori açtım bu gün..Her Pazar bir Pazar gezmesine çıkalım diyorum..şöyle çok görünmeyen yerler veya medyanın ışığından kurtulmuş körpecik şirincik zaman zaman heyecanlı veya görkemli mekanlar ülkeler şehirlere gidelim istedim..hoş olmaz mı?

Olur diyorsan ilk gezmemiz çok çok şirin bir köye olsun..emi :)

Zalipie Polonya da bulunan rengarenk şirin mi şirin bir köy imiş..an itibariyle de Fas'a gitmek oraları görmek için yanıp tutuşan Boya'nızı heyecanlandıran ikinci yerdir diyebilirim..nasıl olmasın nasıl :) öylesine şirin iç açıcı ve sempatik ki yakınımda bulunuyor olması onu ziyret edip görmeyi daha kolay kılıyor elbette..

Bir asıra yakın köyün kadınları kendilerine özgü desenleri ve renkleriyle evlerini boyamak gibi bir alışnalık edinmişler..
Ortaya zaman içinde sürekli yenilenen ve tazelenen köyde aşağıda görüceğiniz muhteşem görüntüler ve mekanlar çıkmış..


Hindilerin değmeyin aman ha keyfine :)


MUTFAKKOVABak bak ne güzel gölgeler içinden duvara vurmuş güneş ışınları dimi?


Bu güzel 'gelenek' haline gelen boyama ve süsleme işinden herşey nasibini almış görünüyor,köyün köprüsü,kovası bile hatta yumurtaları bile her yer her şey rengarenk ve çiçekli desenler ile kaplı..


Sardunyaların mutluluğu öyle belli ki..sardunyalaşmak duygusu baskın geliyor insana :)


Gök mavisi ne güzel bir renk..nasıl da ferahlık aydınlık ve ferahlık katıyor cana..ARI KOVANLARI


MÜZEYE ÇEVRİLMİŞ GELENEKSEL KÖY EVİ ODASI(sobanın güzelliğine özellikle dikkatinizi çekerim)


AHIR


Üşenmeden yorulmadan bunca güzel detay bunca renk..tam bir festival ..!!Köy artık çok popüler :) her mevsimde turistler akın ekmektedir..şirin ya hem ondan hem de fazla bilinmeyen bir yer olduğundan konum itibariyle de Avrupa'da oluşu günlük kaçışlar için bile uygundur..çok çok sevdim burayı..insanın tavuk olası geliyor :)

El birliği ve ortak bir gayret ile neler meydana çıkar bir de değil mi :) ..bir güzelliğe sebep olan nasıl bir  sonuca da sebep olabiliyor..iyilik ve güzelliklerin çoğalması dileğiyle..

Dışarıya çıkamayanlar veya havadan dolayı evde kalmak zorunda olanlara özel bir yayındır bu..güzel bir Pazar günü geçiremeyenler bu yayının günlerini renklendirmesini diliyorum ek olarak :)

Daha çoook gezeceğiz inşallah..Takipte kalın!..Takip etmiyorsanız henüz takibe alın..Çoğalmak güzeldir :))


Bu köye gideceğiz demi :?

Sevgi'yle kalın..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

29 Mayıs 2015

Ne Yazacağımı Bilmiyorum-Konu FİkirleriSon günlerde bloglarımız ile ilgili bir kaç yayın paylaştım bunlardan biri BLOG HAKKINDA KIMSENIN SANA SÖYLEMEDIKLERI bir diğeri de BLOG AÇMAK İSTIYORUM-ÖNERI-İPUÇLARI-İLK ADIMLAR dilerim ki istifade eden vardır olmuş ve olacaktır..

Bir blogum var ve severek yazıyorum diyen biri gün gelir çok sevdiğim bir blogum var ama sevdiğim halde artık NE YAZACAĞIMI bilemiyorum dediği bir an gelir bazen.

Tıkanma noktası..uzun yıllardır blog sahibi olanlar bunun nasıl bir durum olduğunu daha iyi bilirler..tecrübesi olmayandan bizzat yaşamayandan tavsiye alma derdi babannem..ne doğru söylemiş değil mi?..birinin yaşadığı kendisine ağır ve zor gelmiştir muhakkak ama bu kişinin doğru değerlendirmesi ve zor durumdan çıkma taktikve yöntemleri sayesinde bir çok kişiye ışık ve kolaylık yani çare olacaktır..

Bir çok kez tıkandım bir çok kez blogumu silmeyi ya da kapatmayı düşündüm-al sana bir itiraf :) yani tıkanan ve ne yazacağını bilmeyeni çok iyi anlıyorum.
Oldu bana da belki ileride yine olur..
Böyle bir noktaya geldin veya gelmek üzereysen aşağıdaki konuları dikkatle incele istersen..belki faydası dokunur belki blogun yine yol alır..hepsi notlarımdır gelecekte yazmak istediklerim veya blogları okurken-dolaşırken şöyle bir post olsa ne yakışırdı diye düşündüklerimdir.Çeşit biraz bol görecekşin,şimdi oku bak eğer ki sahip olduğun blog:


ANNE-ÇOCUK-AİLE BLOGUYSA


Ev yapımı ıslak mendil
Ev yapımı bebek yağı
Ev yapımı bebek bezi
Ev yapımı mamalar
Bu mamaları muhafaza şekli ve düzeni-kaplar-yöntemleri
Ev yapımı giysiler
Emziren anneler için ev yapımı emzirme (meme) pedleri
Daha evvel yayına aldığın hastalık rahatsızlık konularını toplayarak ilk yardım postları başlığı altında toplayabilirsin.

MAKYAJ-GÜZELLİK BLOGUYSA


Ev yapımı Yüz temizleme sütü-Tonik
İkinci el kıyafet satan mağaza ve yerler(özellikle yaşadığın çevrede bulunanlara vurgu yap)senin gibi düşünenler mutlaka vardır.
Ev yapımı şampuan
Ev yapımı diş macunu
Bize bir şey öğret!-Saçı düzleştirmeyi veya bir şeyi nasıl yaptığını göster mesela.

DİKİŞ BLOGUYSA


Ev yapımı dikiş mankeni
Kırlent-küçük çocuk odaları için yastıklar
Mandal keseleri
İğnedanlık
Kumaşların -iğne iplik vs gereçlerinin düzeni-düzenlemesi
Emziren anneler için ev yapımı emzirme (meme) pedleri
Ev yapımı beşik-nevresim takımı
Bebek yorganı vs..
Süpürge makinesi için torba dikimi.

YEMEK BLOGUYSA


Yiyecekler hakkında güzel kısa hikayeler
Yiyeceklerin ülkelere göre tercih ve tüketimi
Evde asla pişirmediğiniz veya pişmeyen yemeklerin listesi
Mutfak turu!Mutfağını eminim herkes görmek ister
Kullandığın en faydalı alet-gereçlerin listesi ve kısa bilgileri
Tarif hazırlığı aşamasında yapım aşamalarını resimlemek yerine tarifi hazırlayan kendinizi resimleyin yani resim çektirin!yüzünün göstermen şart değil ama ellerinin marifetini elbet herkes görmek ister belki birazcık da yemek hazırlarken bulunduğun ortamı :)
Yemek yaparken ne dinliyorum?Tv-Radyo-Dizi-Sohbet-İlahi-Müzik nedir dinlediğim?

KİŞİSEL BLOGSA


Film olsaydım beni hangi aktör canlandırırdı?
Bir günüm nasıl geçer
Hakkında aslayazmayacağım şeyler
Bu güne dek yazdığın en kötü yayınlar evet en kötülerinin listesi
Onlar olmadan yaşayamam dediklerinin listesi-nedir onlar?
Çocukluğunda yaşadığın en komik-en duygusal olay
Yaşadığın şehrin en güzel en sevdiğin yerleri(bi dolaş göster bize)
Bisiklet sürmeyi öğrendiğin gün-Bisiklet aldığın ilk gün
Kitap-Film olsaydın hangisi olurdun
Kitap yazıp film yapsaydın adı ne olurdu ve neden?


DİNİ BİR BLOG İSE:


Kıldığım ilk namaz
Namaza nasıl başladım
Faydasını en çok gördüğüm dua-sure-zikir-esma
Özendiğim güzel bir davranış
Günlük uyguladığım sünnetler
Günlük yapmaya özen gösterdiğim ibadet-ler
Not:Lütfen lütfen bunları özellikle dikkate alın çok çok isterim bu tür yayınlar okumayı.

Bunlara benzer yayınlar görmeyi gerçekten görmek okumak isterdim bloglarda..ve ve ve her blogcunun yazması gereken bir post olduğunu düşünüyorum:BLOGDA İLK GÜNÜM!..bunu benim de yazmam gerek aslında acaba bunu mu yzsaydım bu gün :) belki yakında.

Her blogda görmek istediğim bir yayın daha var aslında:Aklımda kalan beni en çok etkileyen post!..biraz düşünürsen elbette hatırlarsın..hala etkisi altındaysan mutlaka onunla ilgili düşünce ve duygularını yazarsın.

Uzun oldu biraz seni yormadım umarım.

AKIL VER FİKİR VER!


Kıymetli düşüncelerini paylaşman her daim çok önemli ve dikkate alınmaktadır.

Yorum kutusu senindir..

hayırlı cumalar.OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

27 Mayıs 2015

Blog Açmak İstiyorum-Öneri-İpuçları-İlk Adımlar


Sorularıyla gelen bir can bu yazının yazılmasına sebep olmuştur..tavsiyelerimden çok faydasını gördüklerimi bizzat uygulamadığım şimdilerde blog açarsam aynen böyle yapmam gerek dediğim pişmanlıklarımın meyveleridir..keşke bilseydim deriz ya..işte öyle bir şey..sizin de keşke bilseydim dediklerinizi heyecan le bekleyeceğim..

İşte yeni blog açmayı düşünenler için altın kurallar niteliğinde ipuçları ve ilk adım önerilerim..

NERDEN BAŞLAYACAĞIM

Blog açma fikrini tetikleyen bir sebebiniz mutlaka olmuştur.Blogunuzu açmadan evvel kuvvetle mümkündür ki bu kararı almanıza ya başka bir blogger veya içinizde olanları artık içinizde tutmayıp başkalarıyla paylaşma ihtiyacıdır.Her yayınımda dediğim gibi kazanç elde etme amaçlı açılmayan bloglar üzerine yazmaktayım.Para kazanmak için açılan bloglar hakkında sanırım yayın girmeyeceğim,henüz canım da istemiyor :).


BLOG NASIL AÇILIR?

Blog açmak nerdeyse dünyanın en kolay işlemlerinden biridir.Bu güzel hizmeti sizlere bedava verebilecek bir çok platform var bunların içinde en popüler olan BLOGGER WORDPRESS ve TUMBİR siteleridir..Kullanım bakımından en kolay ve pratik olanı BLOGGER olduğu için tavsiyem bu yöndedir.Karar senindir.
Canın blog açmak istiyorsa karar verir vermez blog açmamanı tavsiye ediyorum.
Tıkanma ihtimalin çok üst düzeyde ihtimalleri gerçekten çok yüksektir.Hemen alınan kararı hayata geçirmek için bir ay kadar bir süre beklemeni tavsiye edebilirim.

NOT AL NOT NOT NOT AL MUTLAKA! - NEDEN?

Blog açma fikri beynini kurcalamaya başladığında içindeki heyecana sımsıkı sarıl!
Hayallerinin bir kısmı artık bununla ilgili olacağı için hayallerini yani müstakbel blogunda yazacak/paylaşılacakların listesini mutlaka yap not al hatta duygularını bile yazmayı ihmat etme.Fazla azimli bir blogger olacağım diyorsan gelecekte paylaşacağın konular hakkında araştırmalar da yapabilirsin.
Not alma ve araştırma döneminde yapman gereken çok faydalı bir şey daha var ve bu bir sır babındadır!
Aktif ol!..
Blogları dolaş yorumlar yaz ..bunun sana faydaları mutlaka dönecektir..Hem blog alemine alışmış hem blog yazma mantığını anlamış hem de fazlaca yabancılık çekmeden blogunu açıp sürdürebileceksin,güven bana!


YENİ BAŞLAYANLAR YENİ GİDENLER OLUYOR

Yeni açılmış bir blogun sahibi zaman zaman uzun soluklu olamayıp blogunu her ne kadar sevse her ne kadar yeni tanıdığı insanlarla birlikte olmayı sevip zevk alsa da bir süre sonra tıkanarak blogu ya kendi haline terk ediyor ya da silip arkasına kara bi taş atıyor,şöyle kocaman olanlardan :)

Bunun sebebi yukarıda yazdığım satırlardadır..blog açmadan evvel notlar ve heyecanın sebeplerini mutlaka göz önünde bulundurun..bu notlar size üç yerde gereklidir dostlarım:

1:BLOGU NEDEN AÇTIM sorusunu her sorduğunuzda cevap aramamk için.
2-BLOGUMU NEDEN SÜRDÜRMELİYİM kuşkusunun içine düşmemek için
3:BLOGUMUN BENİM İÇİN ÖNEMİ NEDİR? sorusuna heyecan dolu günleri hatırlatıp emeğini bir anda sıfırlamamak yok etmemek için.
Sildikten sonra pişmanlığını nasıl hafifleteceksin?

BLOGU AÇTIM PEKİ YA ŞİMDİ?

Blog ismine karar verip...hmm evet blog adı sıkıntısı da oldukça büyük bir dert..nasıl bir isim olmalı diyorsan sana söyleyeceğim bir tek şey var.Blog açma kararının hemen arkasından aklına gelen ilk ismi asla küçümseme..
Yine de uygun değil veya bir süre sonra sevimliliğini yitirdi diyorsan isim bulma faslında aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundur.

1-Kısa bir isim akılda kolayca kalır ama bu isimle blog açmak ne kadar mümkün bilemem.Büyük bir ihtimalle senden öncealınmış olabilir,üzülmeyeceksin.

2-Açmak istediğin blogun içeriğine uygun bir isim bulmak en güzeli.Fazla ciddi fazla ağır veya TÜRKÇE karakterleri çok olan bir isim seçmemeni tavsiye ediyorum,biraz sevimli biraz muzip olursa ideale yaklaşmış olursun.


3-Bir sen daha yok(tur sanırım,isim benzerliğini ihtimalini elersek)her zaman senin adını taşıyan bir blog açabilirsin,bu orjinal bir harekettir,güzeldir.

Tüm bunlardan sonra hala isim bulmakta sıkıntı yaşıyorsan hemen bunlara göz at:

BLOG ADLARI-1
BLOG ADLARI-2
BLOG ADLARI-3
BLOG ADLARI-4

Bunların yanısıra:BLOG ADLARI-YEMEK BLOGU AÇACAK OLANLARIN DIKKATINE


SOSYAL AĞ HESAPLARI

Blogun ismine cismine karar verdim sonraki adım nedir?
Blogunu henüz açmadan evvel blogunun ismini taşıyan bir mail hesabı ve kullanmak istediğin sosyal ağlarda yine aynı isimle hesaplar açmayı asla asla ihmal etme.Cebin müsaitse blogunu alır almaz alan adını da almanı tavsiye ediyorum.Başkasında blog adını vs görünce üzülmeni istemiyorum


BLOGUMU AÇTIM ADIMI NASIL DUYURACAĞIM!


Hazırlık süreci yani ön hazırlık işte burada etkisini gösterecektir!Gerek bloglar arası bıraktığın yorumlar gerek sosyal ağ hesaplarında elde ettiğin ilgi ve alakayı lehine çevirmenin tam yeri işte bu noktada.

Blogu açmadan bloglara bıraktığın yorumlar sürecini hatırla..ziyaret ettiğin bloglara uğrayarak yeni bir bloga sahip olduğunu duyurabilir davet edebilirsin mesela.

Blogun ilk zamanlarında yeni ziyaretçilerine hediyeler etmen de çok etkili olacaktır,bu anlamda çekiliş düzenlemek de epey etkili ve çekicidir..

Ama herşeyden önce SAMİMİ ol..gerisi gelecektir..okuyucuların da..NASIL BİR TEMA-ŞABLON SEÇMELİYİM


Blogger-Wordpress veya Tumbir her biri sana kullanabileceğin bir çok tema önerisi ve imkanı sunuyor bunlardan birini seçebilirsin.Ancaaak bu şablonlar bir çok kişi tarafından kullanıldığı için blogun o kadar da hmm nasıl desem özgün ve özel görünmeyebilir..

Böyle olsun istemiyor ve orjinal olmayı seviyorsan eh biraz da mükemmelliyetçiliğin varsa işin uzmanına gideceksin paşa paşa da kapısını çalacaksın!..uzman sana istedğini verecektir(inşallah)..bu konuda yardım istiyorsan iletişime geç birlikte kafa patlatalım ;) veya var olan şablonlardan tarzını bul senin için de güzel bir şablon yapalım!
Kiracı olunca bile özelleştirmek ister insan yaşadığı bulunduğu ortamı..bunu biraz düşünmeni öneririm.


BLOG HAZIR YAYINDAYIM ARTIK!


Blogu açtın şablonun tam istedğin gibi küçük de olsa bir çevren var artık..bu çevrenin genişlemesi için konuyazarlığı düşünebilirsin,veya başarılı bloggerlardan senin blogunu duyurmalarını rica edebilir olmadı bloglarında bir aylığına küçük bir ücret karşılığında reklamını yaptırabilirsin..

Her şey özel ve orijinal olsun ..Sonuçta orası senin dünyan..


DAHA NE OLSUN!


Dileğim odur ki yazılanlar yeni bir blog açmayı düşünenlere istifade edebilecekleri bir yayın olmasıdır...

Siz blogunuza başlamadan evvel neler yaptınız?

Faydasını gördüğünüz şeyler nelerdi?


Paylaşıp önerilerde bulunmanız blog adayları için çok faydalı olacaktır..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

26 Mayıs 2015

Blog Hakkında Kimsenin Sana SöylemedikleriHer blog sahibi titiz ve özenle yayınlarını hazırlar,yazmak veya paylaşmak mutluluk verir insana.Para kazanma amaçlı olarak blog dnyasında yer almayanlara özel olarak hazırladığım dikkatimi çeken bir kaç noktayı vurgulamak istedim.Bunlara benim düşüncelerim ve görüşlerim diyebilirsin ama gel gör ki gerçeklilik payı çok yüksek.Dikkate alan blogunu sevendir kanımca.
Uzun soluklu var olmak istiyorsan ve blogun gerçekten senin bir parçan ise aşağıdakileri okumaktan çok dikkate almanı tavsiye edebilirim.

Blogunu daha sıcak daha samimi aynı zamanda daha ciddi görmen için bak neler yazdım:

YORUM BIRAKMAK


Bırak ve bırakmalısın..bir bloga uğradığın,onu okuduğun,emeğine saygı gösterdiğin ve en önemlisi belki senin blog dünyasında aktif olarak yer aldığın yorumlarından yani sanal izlerinden belli..
Blog dünyasnda olmak istiyorsan blog dünyasında olduğunu göstermelisin,üşenme..bu işler böyle.

YORMA-UZUN UZUN DETAYLI YAZILAR MI YAZIYORSUN-YAZMA


Blog olabildiğince derli toplu olmalı net cümleler içeren veya ağır cümleleri kaldırabilecek dizime uygun yazılar içermeli.
Kitap okuturmuş gibi veya her detayını okuyucunun bolca SANA ayıracak vakti varmış gibi düşünme.
Dünyanın en ilginç en şaşırtıcı konusunu ele almış olsan bile internet okumak içindeğildir.Burayı gazete veya kitap ile karıştırma lütfen.Devir hız devri.

PAYLAŞMAYI SEV AMA SEVGİNLE BOĞMA

Vaktini ayırarak hazırladığın yayınını sosyal medyada paylaşmak daha geniş kitlelere ulaştırmak elbette olması gerekendir akıl işidir,şarttır.
Lakin bunun da bir ölçüsü bir sınırı vardır.
Gün aşırı yayına aldıkalrını tüm sosyal medya platformlarında paylaşmak seni sürekli sosyal medyada gösterir.

-Twıtter'da yayınının linkini paylaşmak hariç yine de abartmamak şartıyla belki günde üç kez ideal olabilir
-Instagram'da haftada bir veya iki kez hafta içi yayınladığın en çok okunan ve ilgi gören yazını.
-Facebook'ta günde bir kez en fazla iki .
-Pinterest seviyorsan da kendin beğenmeyeceğin resimleri paylaşmamanı önerebilirim.

Herşeyin dozu vardır dozunu iyi ayarla.
Bloga verdiğin ağırlık hafifler,hem sosyal medyaya bu kadar düşkün biri bloga ne kadar vakit ayırıp ciddi olabilir.?
Özgün içeriklerimizi sosyal medyada paylaşmak bir bakıma ÖZEL olan okunmak için açılan blogumuzun değerini düşürüp sosyal medyaya -kısmen- ucuza satmaktır.
Kendi kendini hacklemenin bir manası yok.

ELDE ETMEK İSTİYORSAN ELDEN ÇIKARMAK GEREK


Blogun senin özel alanın bakış açını yansıtan penceren veya eğlendiğin mekan olabilir.Ek olarakbir bilgi kapısı bir eğitim portalı veya bir lezzet diyarı da olabilir.Bunu paylaş!..Okuyucularını sadece okuyucu olarak görme(ki okuyucu da hafife almamak lazım en önemli faktör ve yazma sebebimizdir onlar)kendilerini ödüllendirmek zaman zaman hediyeler vermek gerek-pintilik olmasın kitabında.Karşılıksız!..güzel bir dostluğa sebep olabilir o ayrı bir konu amma velakin pek mühim tabi.


CANINDAN ÇOK GÖZÜNÜ SIKMA

Simsiyah veya koyu renk arkaplan/yazı alanına sahip bir bloga sahipsen derhal beyazla!..ziyaretçilerin bir blogu içeriği çok özgün çok faydalı olmasına rağmen terk etmelerine(!) en büyük sebep işte tam da budur.
Ferah,kolay okunur net bir görüntüsü olan bir blogun olsun.Süslü olabilir ama bunlar senin çocukluğunda odanı süsleyen cicler gibi olmasın..Belki biraz blogun alt kısmında veya hakkındabölümünde bir miktar yer verebilirsin,abartma.

BU BLOG BANA AİT


Hakkımda bölümü demişken kendin hakkında yazdığın bir kaç satır içeren bir sayfa oluşturmalısın.Bu seni hem daha samimi hemde blog dünyasında oluş sebebini ön plana çıkarır.Sana gelen kime gelmişten çok neden geldiğini de göstermekte fayda var.


SON SÖZ BABINDA:

Blog dünyasında var olmak için blog dünyasına ve kendine katkıda bulunmak ne güzel.Blog yazmak blog okumak bambaşka bir güzelliktir kanımca.Bloglar hep olsun.Daha iyi bloglar için düşünce ve önerilerinizi bekliyorum.


OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

16 Mayıs 2015

Pespembe Pırıl Pırıl Sosyal Ağ Butonları


Blogunuzda kullanmak üzere pembenin en güzel tonlarında veee bunun yanısıra pırıl pırıl yeni sosyalleşme ağ butonlarına sahip olmak ister misiniz?

Ağaşıda sıralanmış bu güzel butonları bilgisayarınıza indirerek ardından resim yğkleme sitelerin hizmetinden faydalanarak isterseniz yeniden boyutlandırarak blogunuzu güzelleştirebilirsiniz..


Butonlar güzel ama bloguma nasıl ekleyeceğim diyenler buradaki yayınımdan faydalanabilirler:BLOGUNA KENDİ SOSYAL AĞ BUTONLARINI EKLE
Bunlar olmadı renkler uyum sağlamadı vs sebeplerden dolayı hoşunuza gittikleri halde blogunuza eklemek istiyor ama ekleyemiyorsanız arzu ettiğiniz renk veya desende size özel butonları İLETİŞİME geçin  tasarlayıp gönderelim..

Severek kullanmanızı dilerim..

Sevgilerimle.

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ: