8 Aralık 2015

Kahveyi Kim Buldu?


Dünyanın birçok bölgesinde her gün yaklaşık 1,600,000,000 kupa kahve tüketilmektedir. Milyonlarca insan günlük rutinlerinin bir parçası olarak ona yer verir. Ancak, çok az insan bu her yerde bulunan içeceğin Müslüman kökenlerinden haberdardır.

Tarihi kayıtlara göre 1400’lü yıllarda Arap Yarımadası’nın güneyinde, Yemen’deki Müslümanlar arasında oldukça popüler olmuştur. Efsaneye göre bir çoban (bazılarına gore Yemen’de, bazılarına göre Etiyopya’da) keçilerinin özellikle bir ağacın tohumlarından yediklerinde daha enerjik ve heyecanlı olduklarını gözünden kaçmamıştır. Deneme cesaretini gösterince, kendisine de enerji verdiğini farketmiştir. Zamanla, tohumları kavurup suda demleyip ekşi ama güçlü bir içecek elde etme geleneği gelişti ve böylece kahve doğdu.

Çoban hikayesi gerçekten yaşandı mı yaşanmadı mı bilinmez, kahve Yemen’in dağlarından 15. yüzyılın en parlak Müslüman imparatorluğu Osmanlı’nın geri kalan kısmına yayıldı. Müslüman dünyasının en büyük şehirlerinde, Kahire’de, Istanbul’da, Şam’da, Bağdat’ta bu yeni içecekte uzmanlaşan kahvehaneler açılmaya başladı. Daha sonra büyük ticaret şehri Viyana’dan geçerek Müslüman dünyasından Avrupa’ya geçti. Başta Katolik otoritelerce ‘Müslüman içeceği’ diye kötülense de kahve, Avrupa kültürünün bir parçası haline geldi. 1600larda kahvehaneler filozofların buluşup insan hakları, hükümetin rolü, demokrasi gibi konuları tartıştıkları yerlerdi. Bu kahveli tartışmalar modern dünyanın en güçlü entelektüel hareketlerinden biri olan Aydınlanma Çağı’nı doğurdu.

Yemenli ya da Etiyopyalı bir çobandan, Avrupa’nın politik düşüncesini oluşturmaya, günde 1 milyon kupadan fazla tüketilmesine kadar, bu Müslüman icadı insanlik tarihinin en önemli buluşlarından biridir.

Kaynak:Suffagah


Bu güzel bilgileriin ardından sıcak bol köpüklü bir kahve içmenin tam zamanı..
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

16 yorum:

 1. Tam da kahvem yanımdaydı :) Teşekkürler bu bilgi için

  YanıtlaSil
 2. Kahvemi aldım bilgisayar başına geçtim ki, senin yazına rastladım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir tevafuk olmuş ;)
   Tam zamanında !

   Sil
 3. Her sabah kahvaltıdan sonra kahvemi içmeden kendime gelemiyorum 😊 faydalı bilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Bilmiyordum cidden..
  Klasik bir durum aslında düşününce, Avrupa Müslümanlar'dan alır geliştirir ve dünyaya kendi ürünüymüş gibi sunar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sunar da hırsızlık yaptığını da asla söylemezler..

   Sil
 5. Kahve çay... İkisi de pek hoş! :) :)

  Neyse, ben de beklerim... :)

  YanıtlaSil
 6. Afiyet olsun. Ben yemenli ya da etyopyalı çobanın bulduğuna inanıyorum. Yoksa günümüze kadar niye gelsin. İyiki de bulunmuş:) kahve bahane sohbet şahane:) Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kahve her daimşahane muhabbet de olmazsa olmazıdır Fatmacım..yalnızlığa bile en güzel dost kahve :)
   Bence de Yemelidir kahve..dünyanin en bereketli topraklarında olmayacak da nerde olacaktı bu nimet?

   Sevgiler ..

   Sil
 7. Gerçekten kahve insana huzur veriyor olmazsa olmazım :)

  YanıtlaSil