15 Aralık 2015

Güzel Evim-2:PerdelerAlmanyada yaşayanlar bilirdir de ben bilmezmişim..meğer bu ülkede perde asmak,bulmak ne kadar zormuş ya :(( ..
Bulsan da asamıyorsun,astıkların ise beton duvar olmadığından üzüm gibi dökülüyor..
Pazarları mevcut oysa mağazaları da çok ama burada perde normal standartların dışında tutuluyor,yani bir lüks-müş!..
Kısacık 2 euro'ya alabileceğim anında asabileceğin perdeler elbette var..bunlar halk perdeleri heralde öyle olmalı yoksa Almanya'da ucuz bir şey almak ya kalitesiz olduğu anlamına gelir ya da olmazsa olmazlar listesindedir..bizim gibi camları koooomple baştan aşağı perde ile örtmeyi pek sevmiyorlar bunun yanısıra da sevmekten ziyade onları camlarını örtmeyi değil,açık tutup izletmeyi seviyorlar(bir küstahlık taktiği).
Benim şu garip evi dayayıp döşeme eylemimin ikinci planı elbette evi de ev yapan perdedir anlayışımızdır..
Evet,evin nerdeyse yüzde 70'i pencere ile dolu..aydınlık güzeldir ha?..öyle de bu eve bu pencerelere Almanya'da nasıl perde bulup asacaksın...
İstediğim perdeleri buldum ben dediğim an karşıma fiyatı çıkar fiyat beni aşar perde hayal olarak kalırdı ..aylarca böyle..perdesiz bir ev düşün evet,aylarca,evet...
Neyse ki Allaha hamd olsun..pazar diye bir nimet burada da var..çok uygun fiyata perde kumaşımı aldım,sıra geldi mi onların dikilmesine...?Evet,geldi..
Model de bir sıkıntı..(klasik ev hanımı kafasına onsekiz yıl sonra ulaştım,anlayış lütfen)peki bu kumaşa hangi model nasıl olur diyerek perde modelleri dosyasını oluşturdum,çünkü ağır tarzı sevmiyorum,evi fazla şatafatlı hatta hiç şatafatlı olsun istemiyorum tamamen yaşam alanı olduğunu yansıtsın istiyorum..Evde bulunan her şey,perdeler de dahil bizim için yapılmalı,seçilmeli ve asılmalıdır..sıcacık ev,sıradan bile olsa perdeler,ucuz olsa bile kumaş türleri,bizim için olmalı bizim için kullanılmalı..
Seçtiğim perde modelleri tam da aşağıdaki gibi olmalı..hem sade hem biraz zarif hem de kullanışlı..
Zekice asılmış ve çok da hoş durmuş..


Perdeleri birleştirip üzerinden geçen parça fikrini pek sevdim..burada banyoya uygulanmış..şatafat..


Çok ideal bir renk çok ideal bir kumaş türü çok ideal bir model..kendim bile yaparım..tek eksiğim düğmeler olur,onları da alırız artık,olsun o kadarcık zorluğu.


Perde için değil manzara için ekledim bu resmi..böyle manzarası olan buraya perde asacak kadar ruhsuz olabilir mi?..değildir inşallah..ama iyi model güzel,daha dar pencereler için tabii..


Yukarıdaki model şatafat..yüzdeyüz öyle..bu resim ve bu modelde hoşuma giden şey perdeleri asma tekniğidir..iki farklı kumaş türü ve iki farklı renk ile çok hoş durabilir..düşündüren bir model..


Işıklı olan herşeyi de neden seviyorum acaba :))


İşte bu!..Perde ponponlu..duvar istediğim gibi..aslında duvarı beğeniyor insan bu resimde,sonradan da perdeyi fark ediyor.


Desene takılma..model seçiyorum..evet olabilir..çok sade çok hoş ama altına mutlaka tül perde şart..mutfak için bu kadar perde ne denli kullanışlı bilemem..


Bir yerleri örtmek bir bölmeyi kapatmak için perde önerisi..ihtiyacı olan olabilir,o kişi için eklenmiş bir resim..


Kaç kişisiniz??


Ehmmm..bilmem ki..sıradaki...


Perde modeli!
Renk desen model..hepsi hoş...


Evet!...kolayca asılır kolayca yıkanır kolayca kullanılır..


Hoş..resim modele haksızlık ediyor..kumaşından mıdır bilmem..ama model hoş gibi..Nasıl ama?..canlı,renkli,hayat dolu..hem mütevazi hem çok sempatik bir perde..deseni şahane ilan ettim..
Bu tarz sevenler var mıdır benim gibi bilemiyorum...sevenler ve kendim için uygun fiyata perde satışı yapan kaynak linkler ekliyorum,elimin altında olsun,ilgilenenler de inşallah istifade etsin...
1. Target: 1- Threshold Paisley Panel / 2- Threshold Fretwork Border Panel / 3- Mudhut Suzani Panel
2. World Market: 1- Gemma Floral Curtain / 2- Bird & Botanical Burnout Panel / 3- Whippoorwill Curtain
3. Pier One: 1- Vintage Vine Panel / 2- Nature’s Floral Panel / 3- Papaya Tile Panel
4. West Elm: 1- Woodland Canvas Panel /2- Ironwork Flocked Panel / 3- Desert Marigold Panel
5. Etsy: 1- Window Panels by Melissa / 2- 20 Daisy Street / 3- Rocky Top Design
6. Overstock: 1- Madison Park Aramo Panel / 2- Madison Park Emerson Arabesque / 3- Lush Prima Panel
7. Ikea: 1- Malin Figur Curtain / 2- Vivan Curtains / 3- Kajsamia Curtains
8. Urban Outfitters: 1- Vine Flourish Curtain / 2- Papercut Medallion Curtain / 3- Magical Silk Sari Curtains
9. Wayfair: 1- Elisabeth Michael Chevron Panel / 2- Amelie Window Panel / 3- Isabella Damask Curtain
10. ZGallerie: 1- Montecito Panels / 2- Geo Panels-Steel / 3- Mimosa Panel


Liknlerin ve resim kaynağı burası

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

14 yorum:

 1. :))) ne guzel anlatmışsın. ben de bu Yüzden evlendiğimden beri perde kullanmıyorum. Bu evde en ucuz perdeyi aldık öğrenci usulü ama Dediğin gibi 3 velet varken dayanır mi o perde demiri çoktu tabiki. Hala çözüm arayısındayız. Guzel perdeler cok Pahalı kendin dikecek olman ne kadar değerli. Kolay gelsin şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşüyorlar evet konusu geçince bile korkar oldum oysa sağlam olur duvarlar tavanlar diye bilirdim :))
   Kumaş alındı model de seçildi inşallah dikilsin de artık dert olan bu mevzu kapansın ..sen al kardeşim kumaşı dikimini düşünme ailemizde herkes terzi ;)

   Sil
  2. Allah Razı olsun. Bakalım bu perdeleri duvara tutturmayı başaramazsak yazarım sana. zaten yine taşınıcaz duygusu var ya ınsanın evini dekore ederken elini kolunu bağlıyor

   Sil
 2. Perde bir evin giyisisi. fakat ben de neredeyse beş yıldır perdesiz oturuyorum. stor denen güneşliklerle idare ettim. Önce maliyeti sonra ruhuma uygun bir şeyde karar kılamamak bizi bugünlere getirdi. ama kabul etmek gerekir ki perdesiz bir ev biraz da kişiliğini bulamamış gibi oluyor. Perdelerinizin gönlünüze göre olmasını diliyorum. Hasıl-ı kelâm perde seçmek zor iş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güneşlik ile idare eden biri de benim işte ..ama bir yere kadar inşallah yılbaşı tatilinde evi eve benzetecegiz :))

   Sil
 3. Merhaba sizi takip ettim ancak blogger'da yeniyim destek için sizde takip ederseniz sevinirm http://lavvienrose.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 4. Nice ideas!

  http://beautyfollower.blogspot.gr/

  YanıtlaSil
 5. En üst 3.resim rustik üzerine asılı çiftli olan çok hoşuma gitti benimde.. Ama bunun için evin karşısında ev olmamalı. Camın bir bölümü açıkta kaldığı için evin içini gösterir. ponponlu olana bende bayıldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evin karşısında ev olmasa hoş olur aynı fikirdeyim..rahat edemiyor insan karşıda başka bir yapı olunca.

   Sil
 6. Onlar ne kullanıyor?
  Jaluzi perdeleri düşündünüz mü ? Hem güzel hemde spor duruyor bence:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Almanlar kısacık 1 ila 3 euro değerinde camın yarısını örten perdeler kullanir..Boz de aylardır jaluziler ile idare ettik ama olmuyor bi tek onlarla perde şart ;)

   Sil
 7. Biz de yeni bir eve taşınacak olsak ilk işimiz camları bir şekilde kapatmak oluyor. Ben perde kullanmıyorum. Tül ve güneşlik. Güneşliği perde olarak kullanıyorum. Yani görsel hiç düşünmüyorum. Sadece akşam ışığı açınca film olmamak için. :)

  YanıtlaSil
 8. Cok sik perdeler. Inanin avusturyada da durum farkli degil.

  YanıtlaSil