13 Aralık 2015

Benim de Bir Arabam var ve Ben Onu Sürebiliyorum/Gelişme#2


Araba sürmek bir özgürlük türüdür düşüncesini ve görüşünü bizzat yaşamak istiyorum..demişim en son;ki öyledir ama kısmen ..

Araban varsa özgürlüğüne ciddi göz dikenler olabiliyor bunu anladım bir yandan..taşıma aracı demek daha dogru olur..pratik yapmak istiyor musun istiyorum o halde beni camiye bırakır misin çocukları arkadaşlarına götür şimdi yağmur var saçım bozulur götürüver bir zahmet..

Evet araba sürebilir hale geldim..Allah razı olsun oraya buraya şuraya götürmek isteyen kişiler sayesinde daha çok ..ve bir süre sonra alışıyor insan..

Hoşuna da gitmeye başlıyor ..alış veriş çantanı alıp yanına alış verişini yapıyo poşetler süt kolisi suları arabaya koyup zahmetsiz bir şekilde hanim hanim evine gelebiliyorsun..

Önemli not:bunları 6 kat çıkaracak bir ergeniniz olması şart .
Buraya kadar güzel ..

Doğaya daha yakın oluyorsun..istediğin zaman dere kenarı nehir kenarı park ucu veya içi gidebiliyorsun..güzel.

Yağmuru dert etmiyorsun yanına istediğini alabiliyorsun. .

Bunları yazdığıma inanamiyorum..ama yazıyorum işte bu bir dünya gerçeği benim için :)
Büyüttü olayı gözünde diyebilirsiniz evet olabilir ancak daha evvel de dediğim gibi araba sürmek bana hiç mi hiç yakın olan bir şey değildi ..

Ehliyetin var da araba kullanmiyorsan hemen başla..

Stres olabilir heyecan korku gelebilir olsun da gelsin de..aldırmadan yardım işte mutlaka biri olsun ilk etapta yanında ziyanı yok..Bismillah de başla ..

Bunca insan sürüyor ise sen de sürebilirsin..ben sürüyorum ya daha iyi örnek olabilir mi..

Her gün biraz daha her gün daha sık kısa mesafeler..on dakika sürse bile mutlaka her gün geç direksiyon başına ..

Hatalar yapabilirsin çok hata yaptım ancak hiç birini asla hata kabul etmemeye çalıştım ..
Her birini düzeltmem gereken noktalar olarak kamufle ettim..hata değildi yaptığın sadece dikkat etmen gereken bir noktadır de ve devam et ve bir daha tekrar etmemeye gayret et..

Tüm reflekslerin ilk etapta aktif hale gelmez ancak zamanla dikiz aynasına zaman zaman bakmayı vites kutusuna bakmayi direksiyonun arkasında yer alan tüm göstergeleri dikkate almayi ve tum düğme ve tuşların ne işe yaradığını öğreniyorsun..

Yan geçitler artık daha az korkutuyor,çalışma araçların büyükleri bacağını titretmiyor,çocukların çığlıkları dikkatini daha az dağıtıyor zamanla..
Manevralar hoşuna gitmeye başlıyor ..keşke karşıma biri çıksa da yanıma alsam yürümesini yorulmasını önleme imkanım olup küçük dahi olsa arabanın sadakasini böylece vermiş olsam diyorsun..

Park yerini seçiyorsun zor olsa bile park ediyorsun karşıda bekleyen araç seni beklerken stres değil bu manevra için ihtiyacım olan zamanı kullanıyorum diyebiliyorsun..

Araba sönmeyecek mi?..söner ve tekrar çalıştırır ..
Hata yapılmayacakmı.?..yapılır ama hata olarak değil dikkat etmen gereken husus olarak hafızaya kazınır..

Ve bir gün yağmur yağarken camdaki damlaları seyredersin..tek olanların yarı yolda kaldığını ..başka bir damla ile yolu kesişenin daha çok hızlanıp yol aldığını ilerlediğini fark edersin..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

14 yorum:

 1. Ne güzel yazmışsınız ya. Özellikle son cümle bambaşka yerlere götürdü beni.

  YanıtlaSil
 2. Hayırlı olsun ben de 1 haftadır arabam var be cocukları okula ben götürüyorum ben de yazıcam ilk fırsatta bununla ilgili bırseyler. yalnız ben yalnızım kimse istemiyor benden biryerlerde götürmemi yalnızlığın avantajı mi okuyor şimdi bu ;)

  YanıtlaSil
 3. yaa çok sevindim, kazasız belasız inşaAllah. darısı da başıma:)

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Değmesin Yağlı Boya,
  Bloğunun tasarımı birden ilgimi çekince nasıl bir sıcaklık hissettim bilemezsin. Hemen seni takibe alasım, şöyle bir sarılasım geldi. Tıkladım bir yazına o da buraya nasipmiş.
  Araç kullanmak artık her bayanın ihtiyacı. Öyle ki ilk araba kullanmaya başladığımda bir hayalimi daha gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu vardı içimde. Direksiyon başından kalkınca bacaklarım tirtir titredi sanki arabayı sırtımda taşımışım gibi yorgundum. Ama pes etmedim. Kimse pes etmesin. Cesaret ve en önemlisi sabır işi çünkü araba kullanmak. İlk sene siz sırtınızda taşırsınız arabayı sonra o sizi sırtında taşımaya başlar diye boşuna dememişler :) Şimdi iyiki diyorum, iyiki pes etmemişim. Apartmanımızda komşum düşüp bileğini kırdığında hanımlar eşlerine ulaşamayınca, apartmanda ehliyeti olan bir adam da bulamayınca beni aradılar, aldım arabayı düştük yollara. Birgün yine hanımlar çıktı karşıma bizim çocuklarımızı okula götürür müsün dediler. Durumumuz sıkışık elde para yok ee bende tamam dedim başladım servis şöförlüğüne. Azıcık elime para geçsin, evime, eşime destek olayım diye çocukları götürdüm getirdim. Ne zaman ihtiyacı olacağını bilmiyor insan ama her bayan araç kullanmalı. Kullanacak arabası yoksa da bilmeli en azından. Çok uzun oldu ama hakkınızı helal edin. Naçizane yeni filizlenen bloğuma bir kahve içimlik seni de beklerim. Hayırlı geceler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Kestane Fiyonk yorumun da öyle bir sıcak ki benim de içim ısındı..seni de izlemeye almıştım aşağıda yorumu yer alan Elif hanımı da listemden nasıl yok oldu bir çok blog arkadaşım anlamış değilim tekrar ziyaretinize geliyorum hemen sevgiler benden çok teşekkür ederim❤

   Sil
 5. Araba kullanmak başka bir özgüven katıyor insana. 3 ufak kaza dışında 3 senedir bir zararım yok kimseye:)))ama hala eşimle kullanamıyorum her şeye karışınca gereksiz panik halindeyim. İşe gidiyorum çocukları okula götürüyorum....zor da olsa iyi ki de öğrendim diyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla alışacaksın ben sürebiliyorsam vallahi herkes sürer 😊

   Sil
 6. uffff benimde arabam var kullanamıyorum. Bir senedir eşim kullanıyor. İstiyorum ama düşüncesi bile kalp ritmimin artmasına sebep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akşamları mahalle içi küçük küçük seferler çok işe yarıyor 💕

   Sil
 7. 7 yıldır cüzdanımda kimlik yerine kullandığım ehliyetimi umarım direksiyon başına geçerek gerçek amacında da kullanabilirim.
  Ümit verici bir yazı olmuş benim için.
  yalnızca ben değilmişim araba kullanmaktan korkan en çok da buna sevindim
  kazasız günler dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asla ertelemeyin derim Elif hanım evet ilk günler biraz zor gelebilir ama sürdükçe göreceksiniz ki bu hem çok güzel hem çok faydalı bir şey.

   Sil