13 Kasım 2015

Annelik Sanatı Adem Güneş


Kıymetli pedagog Adem Güneş'in ikinci kitabını dün gece bitirmiş oldum..daha evvel de bu yazımda Adem bey'in akıcı ve sade kelimelerden oluşan cümleleri ile okuyucuya verdiği mesajları,yönlendirmeleri sıkmadan yorulmadan takip edip okuyabileceğinizi yazmıştım..

Çocuk eğitimi veya terbiyesi siz hangisini uygun görüyorsanız olabildiğince zor bir alandır..benim için dünyanın en zor şeylerden biridir..
Adem Güneş gerek anlaşılır yazma şekli ile gerek verdiği örnekler ile size bu zor alanda yardımcı olmaktadır..Kitaplarının her zaman faydasını gördüm görmekteyim..okumaya da devam edeceğim kendisini..

Bu güzel insanın pedagog olduğunu kitaplarından anlamanız mümkün olmuyor pek..bir büyük gibi ilim sahibi  biri gibi,sizinle çay içer gibi,seve seve yormadan incitmeden size akıl vermekten çok yardımcı olur gibi hissedeceksiniz..

Annelik Sanatı kitabında yine anneliğimi,evdeki düzenimizi,davranışlarımızı gözden geçirmeme zaman zaman durmama düşünmeme sebep oldu..kitabın nasıl bittiğini anlayamadım..biraz daha kalın olmasını istedim ayrıca..ancak eminim ki bu kadarını sindirmek bile belki aylar belki yıllar sürebilir..

Kitaptan kaleme aldıklarım aşağıdadır ..bu satırları özellikle yazmak istedim ki;belki başka bir yerlerde paylaşılır belki farklı mekanlara aktarılır belki daha çok kişiye ulaşır..-Şayet çocuk yalnız başına bir odaya atılıyor ve orada tek başına uyumaya alıştırılıyorsa,gözlerini karanlığa açtığında,korkuyla kapatıp annesine olan ihtiyacını ağlayışlarla belli ediyorsa annesi de odasına alışması için bu ağlayışlara karşlık vermiyorsa..

-Ya da çocuğun sevgiye ihtiyaç duyup anne kucağını istediği anlarda,anne ''kucağıma alışmasın'' diye çocuğunu bağrına basmıyorsa..

-İlgiye ihtiyacı olduğu anlarda,çocuk,anne ilgisinden uzaklaştırılıyor ve ''İşim olmasa ilgilenirdim'' bahanesine sığınılıyorsa..

-İşte bu takdirde,çocuğun ruhu korku ve endişeyle şekillenecek,henüz adım attığı dünyada annesine sığınma ihtiyacı bir anlam ifade etmemiş olacak;böylece iç dinamikleri gelişemeyecektir..

-Baba ne kadar güçlü,kuvvetli ne kadar varlıklı ve servet sahibi olursa olsun,anne babayı evin otoritesi olarak kabul etmedikten sonra baba,baba olamaz.

-Eger anne de baba gibi otorite görevine soyunursa ailenin duygu pınarı kapanmış olur.
O takdirde sevgi ve şefkate ihtiyaç duyan çocuk,bu ihtiyacı kimden giderecek?


Altını çizdiklerimden bir kısmını da resimledim..isterseniz her birine tek tek resmin üzerine tıklayarak bakabilirsiniz..yourimagetitle
Altını Çizdim-1
yourimagetitle
Altını Çizdim-2
yourimagetitle
Altını Çizdim-3

yourimagetitle
Altını Çizdim-4
yourimagetitle
Altını Çizdim-5
yourimagetitle
Altını Çizdim-6

Annelik eğitimi veren ne yazık ki hiç bir yer yok..anneliği tam anlamıyla size öğretecek sizin canınızı yakacak hatalar önleyici hiç bir ilaç yöntem de yokken dünyaya sağlıklı ve güzel bir insan bırakmak,dini anlamda Allah'a kulluk edecek bir can bırakmak işimizi oldukça zorlamaktadır..Cennet ucuz değil işte..buradan dahi anlayabiliriz bunu..
Hiç bir kadın anneliği dört dörtlük yapamaz..nacizane öyle düşünüyorum ..kitapta doğal annelik bölümü var orada bir çok mesaj bir çok ipucu mevcut..ümit vericidir hepsi..

ANNELİK SANATI

Annelik bir sanattır..peki sanat nedir..?

Sanat bir kişinin duyguları ile beceresini birleştirip ortaya yeni bir ürün çıkarmasıdır.


Bunun içini doldurmak..zor..sanatçı olmak kalbimiz ve becerilerimizle yola çıkarak yeni bir ürün çıkarmak(ürün kelimesi çocuğa yakışmaz ama ansiklopedik tanımı bu olduğundan yine bu kelimeyi kullanıyorum)kısaca ortaya kişiliğimizi,birikimlerimizi,neler yaşadım ne anladım,ne algıladım ne eledim ne kaldı avucumda aktarayım eylemidir belki de..ama en güzellerini vermek şartıyla..alıştırma tahtası olarak değil,hayallerimizi çocuğumuz gerçekleştirsin diye değil,bu hiç değil..

Hayallerimizi gerçekleştirebilecek bir tek kişi olabilir ancak..o kişi de tabii ki kendimiziz..hayallerimizin peşinden koşacak olan biziz çocuklarımız değil,onların kendi hayallerii olacaktır..

Daha iyi çocuklar için daha iyi anneler gerek..belki vicdanı daha yumuşak şefkati daha bol anneler gerek..
Yayınım biraz acele ile hazırlandı ..kusuruma bakmayın bu gün çok enteresan bir gün geçiriyorum..

Son olarak kitap içinde geçen ve çok hoşuma giden bir söz ile size veda etmek istiyorum...

Çocuk,çocuktur ve çocuklar annelerini üzerler..


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

6 yorum:

 1. Benim için de kıymetli fikirleri olan bir yazardır Adem Güneş Hoca. zaman zaman danıştığım da olur fikirlerine... anne olmak çok güzel hele de özel bir çocuğun annesi olmak... zor ama çok da kıymetli... duyulan hislerin yanında zorluk kalsın bir köşede :) 3 çocuğun annesi olarak size ne anlatıyorsam ben :)) sevgiler sevgi hanımcım ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi her daim takdir ettim tadı ediyorum. .Allah mükafatını elbette verecektir burdaki zorluklar unutulacak inşallah ..inşallah o özel çocuk ile cennette daha mutlu daha huzurlu olacaksınız siz ve sizin gibi özel anneler..benden de sevgiler.

   Sil
 2. Adem Güneş benimde zaman zaman takip ettiğim bir insandır.
  Şu ''kucağa alışmasın'' durumuna en çok kızanlardan biriyim.
  Bırakın alışşsın yaa,kalsın evin işi,gidilmesin gezmelere.
  Geriye dönülmüyor işte.
  3. çocuğumda kimseyi dinlemedim doyasıya kucakladım bebeğimi.
  Herkeze de söylüyorum,bırakın alışşsın kucağa.
  O duyduyu çok isteyip hissedemeyen ne kadar çok kadın var :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarımı ben de hep kucakladim..kucaklamaya da devam ediyorum ama büyüyorlar.
   Hele bir de emeklemenin ardından yürüme lüksünü keşfedince bebek istesem de kucağında durmaz o artık ..bi kaç aylık bir durumdur kucak..öyle kıymetli öyle değerli nasıl sarılmaz o minicik beden.

   Sil
 3. Bende çok takip ederim hatta radyo programı var saatleri uygun olmadığı için tekrarlarından dinliyorum biraz ara verince hemen fark ediyorum kendimde değişikliği sabırsızlığı
  Adem güneş size çocuk yetiştirmeyi ogretmiyor sabretmeyi çocuğun hangi hareketi ne için yaptığını öğretiyor bu davranışlar karşısında ne yapacağı ortaya nasıl bir insan çıkaracağım sana kalmış
  Bende şuan güvenli bağlanmayı okuyorum ama ne okumak iki aydır elimde her cümlesini ezberler gibi okuyorum inşallah yavrum sağ duyulu vicdanlı bir insan olur bende ona rehberlik edebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adem beyin her kitabı birbirinden kıymetli benim için de..bazen sıralama yanlış diyorum bazen hersey parça parça geliyor şaşırıyor karışıyor başa alasım var yeniden anne olasım var herseyi bırakıp gidelim var etkisi yüzünden :)))
   Allah ondan razi olsun o bizi yetiştiriyor aslında çok istifade ediyorum çapım kadar da uygulamaya çalışıyorum ..Rabbim cumlemize bu zor görevde azim sabır ve şefkat nasip etsin.

   Sil