9 Ekim 2015

Sonbaharın Bir Cuma Günü


Yeşil sarı ve kahve,ağaç ve dalı,mavi ve göğü..seması ve bulutu,kuşu ve rüzgarı her an O'nu tesbih ediyor..baktım ve bakınca gördüm ki:


Yeşilken sararmak solmak da var..birilerinden sonra ayrılmak da birilerinden önce gitmek de var bu dünyada..
Topluluk içinde bir bütünün parçası olmak da var tek başına habersizce yok olmak da..bütünlüğün bir parçası giderse bütün ne kadar bütündür artık?


Ağaç yaprağını döktüğü ve hafiflediği sürece yaprak ne kadar yaprak,ağaç ne derece azalmıştır..ne derece uzaklaşmıştır ağaç olmaktan..


Yapısı,kimyası,yaradılışı gereği bir yerlerden bir yerlere gidenleri gördüm..nerden biliyor ayakları bir arada salisiye farkı ve aralığı ile hareket ettirmeyi,nerden biliyor yönünü,nerden biliyor yiyeceğinin nerde olduğunu,nasıl buluyor onu?
Koysan bu tırtılı alıp başka bir alana,bir süre sonra gitsen yanına bulabilecek misin onu bıraktığın noktada?
Düşün..
Bulup yönünü gidecek..bulup yönünü uzaklaşacak..ve bunu ona kim nasıl ilham ediyor gördüm..Yaprak bilir mi yeşilliğini,kırmızılığını fark eder mi?..bilir mi sıraya girmeyi,sırası gelince dalı terk etmeyi..?
Bu kusursuz ayarlar,bu muhteşem senfonide hiç biri abes iş yapmadan ahenk içinde yaratılıyor,yaşıyor ve ölüyor gelince zamanı..
Kimilerini gözler görür,görenlerin güzelleştirir anını..kimilerini göz görmeden yok olup giderler..hiç fark edilmeden çürüyüp kaybolurlar..Amaç nedir..neden kimsenin görmeyeceği bir şeyi yaratır Allah deme..o uzak dağlardaki kardelen ve dağın ince pırıltılı kar tanesi insan gözüyle karşılaşmadan yok olup eriyor gidiyor..
Gidinceye dek de tesbih ediyor Rabbini..kimsenin onayını,kimsenin takdirini ummadan gözetmeden..


Hakkını verelim her canlının,her yaprağın gözlerimize ilişen her canlının..görevi var yolu var ilmi var..tüm bunları veren biri var..

"Peygamberlerden birini bir karınca ısırdı. O da (öfkelenerek) karıncanın yuvasının yakılmasını emretti ve yakıldı, Allah Teala Hazretleri ona şöyle vahyetti: "Seni bir karınca ısırmışken, sen tesbih eden bir ümmeti yaktın."

HAYIRLI CUMALAR..
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

4 yorum: