24 Ağustos 2015

Frankfurt Hayvanat Bahçesi


Pazar günleri evde ya temizlik yapılır ya da evin dağınıklığı tozu dumanı şöyle yokmuşçasına sayılarak imkanlar doğrultusunda bir şeyler yapalım mı?sorusuna yanıt aranır..

Ev darmadağındı evet.
Temizlik yapmak gerekliydi evet..
Kalsaydım akşama dek kendime çeşit çeşit işler açar yorgunluktan bitap düşerdim o da doğru..dolayısıyla bıraktım evi unuttum dağınıklığı ve temizliği telefonu elime alıp bu gün bir şeyler yapalım dedim..

Kısa bir arayış sonucu bu güne dek ziyarete gitmediğimiz(davet eden var sanki)hayvanat bahçesine gidelim dedik..gittik ziyarete..vahşi yaşamı ve beraberinde gelen...pişmanlığı..


Frankfurt Bahnhof

Delicesine kalabalık oldukça bugün bir otogardır kendileri..
Şehir içi yurt içi ve yurt dışı tren seferleri sayısı nedir bilemem..böyle detaylara girmeyelim şimdi..
Kalabalıktı..Günlerden Pazardı..hava da serin ve güneşli idi..


Şehir içi tren seferleri çalışma sebebiyle alt-üst!..işin yoksa dolan işin varsa da dolan..kaçarı yok..Hayvanat bahçesine ulaştık çok şükür..nasıl kalabalıktı giriş..
Girer girmez gördüğümüz ilk hayvan ayı oldu..bu bir mesaj mıydı?İnsanlar (yani biz)bir gezegen keşfetmişçesine sevindik ayıyı görünce..ne zaman çıkacak ne zaman yaklaşacak bize diye bekledik durduk..sağ olsun çıktı kendilerini gördük..böyle uzaktan görmek iyi..fazla samimi olmaya gelmez..


Aslan öğle uykusuna yatmıştı..hiç bozmadı istifini..en iyisini yaptı.. 


 Aslan pençesinin kalın camlara bıraktıkları izler..ürkütücü..en azından...Hayvanlar nasıl diye soracak olursanız size diyeceğim şu ki hayvanlar gayet normal hayvan gibi..bazıları insanlardan rahatsız oluyor geri çekilip saklanıyor bazıları ise bu güzellik gibi poz veriyor..


parkın bir çok yerinde yapay göller var..yaklaşamadım yasak..pırıltılar resme yansımadı ama çok sakindi..saatlerce oturabilirdim tek olsaydım..


Bu karanlık bölüm yarasa ve farelerin sergilendiği bölümdür..çok karanlık oldukça havasız ve kasvetliydi..hemen hemen başından döndük..yarasaları görmeyiverelim..çocuklar karanlıktan rahatsız oldular..


Allah denizi ve sualtını yaratırken acaba neler düşündü neyi nasıl hesapladı diye düşünmeden edemiyorum..bu sıvı ortamda gözlerin görebileceği en inanılmaz detaylara ve özelliklere sahip canlılar yaşıyor..
Sürüngenlerin sergilendiği bölüme çıkmadım..uykumu kaçıracak bir sebep bulurum nasılsa ekstradan sebebe gerek yok :)
Resimler oğlumun elinden ve gözünden..ben almiyim..


Dikkat ettim ki hayvanlarda da hüzün var..ortak yanlarımız çok..yalnız kalma veya bir yerlere kaçma ihtiyacı onlarda da var..biz özgürüz..biz gerçekten özgürüz..kimse evimize gelip resmimizi çekmiyor..patlamış mısır yiyip veya dondurmasını yalayıp aaay ne kadar tatlılar demiyor..şükretmeliyiz..


Bu canlının ismini her daim unutuyorum yine unuttum..kendisine ''meraklı komşu'' adını verdim..resim anonsa naında çekildi..meraklı ya hemen ayağa kalkıp sesin geldiği yöne doğru yöneldi..


Küçük oluşuna bakmayın ne marifetleri var aslında...


Doğada sınır doğada zincir doğada tel örgü dikenli tel olmamalı..tüm bunlar bir dayatmayı simgeler..simgeleri sevmedim hiç bir zaman...güzellikler hapsedilmez..


Bu koca oğlan da rahatsız oldu varlığımızdan..besbelli ki ziyarete gelmemizi istemiyor işte hayvan..ama biz 'insanlar' bunu tabii ki önemsemeyi bırak fark etmiyoruz bile..

 

GELECEK OLAN KARELERE DİKKAT!

Anne maymun ve yavrusu maymunların sergilendiği oldukça geniş bölümün bir kenarındaydı..insanlar yavruyu fark edince cep telefonları fotoğraf makineleri saniyeler içinde meydana çıktı..birbirini itenler bir kare yakalamak için puslu bir kareye razı olanlardı..bu bizim baktığımız yön..


Anne maymun yavrusunu kucağına iyice yerleştirdi..bebeğin yüzünü kendisine çevirmeye çalıştı,yavru insanları yeni yeni görmeye başlamıştı belli ki,dikkat ve merakla ne yaptığımızı anlamaya çalışıyordu şaşkındı..Anne maymun hafifçe sırtını döndü..etrafında bulunan samnları kendisine yaklaştırdı yavruyu elleri kollarıyla örtmeye çalıştı...başarılı olamadı,yavru gözlerini insanlardan bir türlü alamıyordu..bu sefer de yavruyu meme ile kandırmaya çalıştı..huzursuz oldu rahatsız oldu sırtını iyice çevirdi çevirmesine ancak yavrunun yüzünü kendisine çevirmeyi başaramadı..

Maymunlar en çok ilgi gören hayvanlardı..bir çok futbol topu verilmiş çoğu için ciddi kavgalar tartışmalar yaşanmıştı..kimisi topu çalıp üzerine oturur hiç bir şey yokmuşcasına kafasını boynunu kaşıyor kimileri kimilerine haince pusu kurmuş topu çalmak için,kimisi ise tüm bunlardan uzakta başını vurup eli ile duvarı yumrukluyordu..evet maymunlar insanlara benziyor gerçekten..


Karede saniye saniye insan nufüsünün artışını gösteren,sayımını yapan bir cihaz paneli mevcut..


Hemen yanında da saniye saniye ölüp giden yok edilen av olan öldürülen hayvanların saniye saniye azalışı yok oluşunu sayan bir panel mevcut..yorumlayamadım..utandım..


Yorumsuz..


Hak veriyorum..çok doğru..Afrika'ya dönüş..

Pelikan ve flamingolar insana sukünet veriyor..zarafet katıyor sanki..suya bir hayvan bu kadar mı yakışır..


Almanya'nın resmi kuşu..Karga.


Reklamlardan tanıdığımız at değil zebra değil:Okapi canlısı..Bu güzel hayvana iki metrekarelik bir alan ayırmışlar..


Bakışları hesap sorar gibi olan bir canlı daha..


Ceylan?..Almanca yetersiz olunca böyle..


Asla muhatabım değilsiniz diyerek sırtını çevirenler de mevcut..


Güzelsin..şaşırtacak kadar güzel ve muhteşemsin..yakınına gelemedim..Şu lamalar gelip yüzümüze tükürseydi onlara hiç bir şey demezdim..çok gücüme gitti benim bu hayvanları ziyaret etme fikri..


Kusursuz bir sanatçının kusursuz eserlerini görmek bunun üzerinde düşünmek güzeldi belki..ama uzaktan olmalıydı ..


Keçiler çocuklarla haşır neşir olan tek hayvanlardı..çoğu gebeydi..çocuklar kimilerini okşar kimilerinin boynuzlarına dokunur kimileri ise özel fırçalar ile sırtlarını fırçalardı..Hayvanlar içinde olup onlar gibi davranamıyoruz farkında mısınız?..onlara saygısızlık ediyoruz onlara gereğinden fazla veya uygun olmayan bir şekil ile hükmediyoruz..çok yanlışımız var...anlayışımız iyi değil..bunu gözden geçirmeliyiz..onlar orada olup dolaşıversinler biz de bir kenarda soframızı serip kahvaltı etseydik..tabii aslanlar bize katılmak zorunda değil :))Vakit epey ilerlemişti..son olarak develeri gördük..develer ne güzel ne sevimlidirler..


Onlara bakınca çöle de gittim sahabelerin gözlerindeki manzaraları canlandırmaya da çalıştım..develer hakkında ne kadar hadis okumuş duymuştum..hatırlamak mümkün değil..ama bu canlıyı Efendimizin(s.a.s) çokça sevmesini değer vermesini fotoğraf makinesini bırakıp oturdum düşünmeye koyuldum..


Doğa güzel..vahşi yaşam güzel..dünya Cennet numüneleriyle doludur bu yanı ile düşünülünce güzel..
Ama herşeye sahip olabileceğini düşünen insanoğlu çok ukala..çok kibirli çok bencil..
Vahşi ve doğal yaşamı vahşi ve doğal bırakarak saygı gösterebilirdik..bu canlıları küçücük alanlara almış koymuş olabilirsin..ama bu mudur onun yaradılış sebebi..bu mudur senin doğayı sevme anlayışın..


Hayvanat bahçelerinin tümü kapanmalı..kim ki hayvanları görmek istiyorsa valizini hazırlasın biletini kessin Afrika'ya Güney Amerika'ya Kutuplara veya çöllere akın etsin..
Eminim ki orada daha iyi anlaşılır veya daha net alınır vahşi yaşam ..buraya daha güzel satırlar yazacağımı düşünmüştüm..utanıyorum yazamıyorum..ikiyüzlülük olurdu,sırf beğenilmek için yazılmış olurdu..bana ters..
Her canlı ait olduğu yere gitmeli..doğayı gerçekten seviyorsak bunu onlara vermeliyiz..bu onların ilk temel vazgeçilmez ve yegane hakkıdır..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

11 yorum:

 1. Ne güzel canlılar. Tepkınızde Haklısınız ama ne var ki oralara gitmeden de olmuyor galiba. Orda otelde kalırken 1 hafta boyunca hayvanat bahçesinin ıcındekı hayvanlarım yasam sekıllerı arkadaşlıkları hamılelıklerı sohbetlerı zıkırlerı beslenme ve uykuları nerdeyse herseylerını uzun uzun konu alan bır kanal seyretmıstık. Zamanla oradaki gorevlıler (eğer islerini aşkla yapıyorlarsa) o hayvanların aileleri oluyorlar. Bu anlamda sırkler, hayvan gosterılerının yapıldığı yerler, gıbı hayvanlara Doğası dışında seylerı zorlayan yerler daha cok hakedıyor bu ifadeleri. Seyrettınız mı bulmuyorum Neşeli ayaklardaki penguen yakalanıp hayvanat Bahçesine konduğunda önce derdını anlatmaya Çalışıyor aılesını Arıyor çıkacak yer Arıyor ve zamanla sessızlesıp deliriyor. O sahneyi her gördüğümde gızlerımden süzülen yasları tutamam..... Canlı olmadıkları ıcın Doğa tarıhı muzesını onerırım ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçimden atamiyorum o duyguyu hala..belki de çok özel anlarına rizalari olmadan şahitlik ettiğimiz için böyle hissettim..
   Elimde değil belki hissediyorlar orada olma sebebini belki bilmiyorum ..

   Doğa tarih müzesi aklımda ;)
   Hava serin ve güneşli olduğu için dışarıda olmak istedik belki de beraber gideriz kimbilir :)

   Sil
  2. ins ;) bırlıkte gıderız

   Bız Muslumanlar bılımsel gozlemımızı bıle onların doğal ortamına mudahele etmeden doğaya hakım olmadan tanımaya çalışarak yapmısız ama batının hakım olarak deneysel doğayı tanıma surecı daha kısa surelı sonuç vermıs ve hayvanları alet etmısız kendımıze ;( hayvanat bahcelerı de benzer bır bakısın urunu

   Sil
 2. fotoraflar güzel yorumlar güzel bakis acin güzel daha ne olsun ...

  YanıtlaSil
 3. hosbuldum canim evt kapattim yorumlara belli olmaz biraz isinayimda belki acarim yine... geldim ya geri bunda sükür :)

  YanıtlaSil
 4. Έβαλα την μετάφραση για να διαβάσω τι γράφεις όμως δεν χρειάστηκε... οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους! Πόση ομορφιά!!!! Νομίζω πως κάνατε μια υπέροχη βόλτα... εύχομαι πάντα να έχετε την ευκαιρία να περνάτε τόσο καλά! Καλή εβδομάδα :)

  YanıtlaSil
 5. Maşallah☆öncelikle... Canım Sevgim... ne güzel bir yazı... ne anlamlı sözler. Ne güzel fotoğraflar. Hayatında yeni olan herşey sana hayır, bereket ve huzur getirsin... Allah o güzel yüzünü soldurmasın. Selam, dua ve Muhabbetle🌹

  YanıtlaSil
 6. Aynı şeyleri düşünüyorum,hayvanat bahçesine çok karşıyım,hayvanların kafeslere kapatılıp ,orada sadece insanlar seyredecek diye yaşam haklarının olmayışına özgürlüklerinin kısıtlanmasına üzülüyorum.Sonunda seni ve eşini görünce çok mutlu oldum,mutluluğunuz daim olsun,dualarım seninle...

  YanıtlaSil
 7. Bende gitmeyi sevmiyorum hayvanat bahçelerine :( Kafeslerin arkasındaki yaşamları pek bir hüzünlü geliyor.. Maşallah sizlere diyorum ayrıca :)

  YanıtlaSil