13 Ağustos 2015

Doğru Tema Seçimi Nasıl Olmalı


Blogunuzun ziyaretçileri karşılayan ilk kısmı şüphesiz temamızdır.Eğer sahip olduğunuz tema ilk görüşte ziyaretçiyi yoruyor ve onun hemen çıkmasına sebep oluyorsa temanız hakkında düşünmenin vakti gelmiş demektir.Peki ziyaretçilerin sevmediği ve onları derhal siteyi terk etmelerine iten sebepler nelerdir ?
Bildiğiniz gibi blogger da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz onlarca klasik tema mevcut.Yalnız herkes tarafından tercih edilmesi bunların geride kalması için yeterli sebep.Geriye 2 seçeneğimiz kalıyor :
  1. Tema yapımcılarının herkesin kullanımı için sunduğu temalar
  2. Kişiye özel yapılan temalar
Hangisini tercih ederseniz edin aklınıza gelen soru: Acaba nasıl bir tema olmalı ?
Gelin birlikte sizin tema seçmenize yardımcı olacak bazı maddeleri tartışalım :

Kullanışlı olmalı

klasik-yerleşim
Eğer bir ziyaretçiniz sitenizde rahat dolaşamıyorsa sitenizde pek kalmayacaktır.Nedir onun rahat dolaşmasına engel şeyler ? Bir kere navigasyon olayı önemli.Diyelim bir yazınızı okudu.Anasayfaya geçmek istiyorsa ve ilgili linki bulamıyorsa bu bir sorun.Ya da farklı kategorilerinize bakmak istiyor fakat ortada menü çubuğu yoksa bu da bir problemdir.Bunlarında yanında okuduğunuz yazının kategorisindeki diğer yazılarınıza ulaşamıyorsa bu da siteyi hemen terk etmesine sebep olacaktır.
Küçük görünse de bu tür şeyler siteyi kullanışlı kılan öğelerdir. Peki var mı daha farklı şeyler ?
Yine standart eklentilerden kaçmamak gerekir.İlgili yazılar, populer yazılar ve sosyal medya takip butonları sitenizi kullanışlı ve profesyonel kılacak önemli eklentilerdir.

Görsellik Önemli

Görselliği öne çıkaran şey tam olarak içeriğinize uygun temanın olmasından geçer.Örneğin resimleriniz çok önemli ve yüksek çözünürlükteyse anasayfada daha geniş halini kullanmak onu ilgi çekici kılacaktır.Birden fazla kategoriniz varsa magazin tema tercih etmek okuyucunun sitenizde daha fazla kalmasını sağlayacaktır.Yine anasayfada yazınızın tamamını göstermek hem o yazının okunmamasına hem de diğer yazıların arka planda kalmasına sebep olacaktır.Yine de yazının tamamını anasayfada gösterme fikriniz varsa anasayfadaki yazı sayınızı az tutmanızı tavsiye ederim.
Öğeler dağınık olmasın.Genellikle yazı sayfaları klasik olur, yapılabilecek farklı şeyler azdır.Fakat anasayfa yerleşimi önemlidir.Resimlerin duruşu, yazı tipi ve büyüklüğü önemlidir.
Bir standart yakalamalısınız.Örneğin tüm yazılarınızdaki resimlerde aynı boyutu kullanmaya çalışın.Her yazı için farklı yazı tipi belirlemeyin.

Renk uyumu

renk-uyumu
Belki de görünümde okuyucuyu ilk yakayacak öğe renklerdir.Kategorinize uygun renk tercihi önemlidir.Yalnız şu kategorideki blog için şu renk terdih edilmeli diye bir şey diyemeyeceğim.Çünkü hani siyah renk yemek teması için uygun değil deseniz bazı temalar var ki başka renklerle siyah rengi çok hoş gösterebiliyor.Bu yüzden buradaki tutumunuz renk uyumu olmalı.Her bir öğe için farklı renk tonları kullanmayın.
Header ve menu kısmında kullandığınız renkleri yazı linklerinizde ve sidebarda kullanmaya özen gösterin.

Son Sözler

Yukarıda sizlere bir kaç öneride bulundum.İlaveten adsense reklamı ekleyip para kazanan blog yazarlarını düşünürsek görünüm çok daha önemli hale gelmektedir.Blogger tema yükleme işlemi çok kolay adımlarla yapılıyor.Önemli olan öncesindeki nasıl bir tasarım yapılacağına karar vermek.Bu konuda değmesin yağlı boya tasarımları gayet başarılı.Kendisini tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.


Not:Bu yazı EhliBlog site sahibi Poyraz Şahin tarafından Değmesin Yağlı Boya için yazılmıştır.
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

3 yorum:

  1. Blog yazmayı 3 sene kadar düşündüm. Emin olunca mı denir, kendimi hazır hissedince mi denir başladım. İlk başlarda o kadar çok stres oldum ki; hiç bilmediğim terimler... sabahlara kadar bilgisayar başında yaptığım araştırmalar... Allah'tan senin gibi bu konularda post paylaşan arkadaşlar vardı da o dönemlerde çok yararınızı gördüm ^.^ Şimdi tamam mı? Kesinlikle hayır ama her gün büyüyen bir çiçek gibi. Paylaşımların için çok teşekkür ederim canım!

    YanıtlaSil
  2. Cok dogru noktalara deginilmis... Blogumun seklini semalini iki kez degistirdim ama hala yapilacak cok sey var. Simdilik anlamadigim konulardan uzak durup bozmamak adina cokta ellemiyorum.

    YanıtlaSil