12 Ağustos 2015

Çamaşır sepetim ve ben


Günlerdir yayın giren blogları istisnasız okuyorum..bilindiği üzere elimden geldiğince de yorumu hak eden yayınlara ihmal etmiyorum ki çoğu izlemeye alınmışsa okunmaya da yorumlanmaya da değer bloglardır..ama günlerdir aklımdan yüzlerce yayın konusu geçmesine rağmen ben bir türlü sandalyemi çekip de bilgisayarın başına şu aşağıdaki faktör ve etkenler olmadan oturamadım:

1-6 kişilik bir ailede mutlaka karnı acıkan birine bir şeyler hazırlamadan.
2-Geleni gideni çok olduğundan çalan zile )ve artık sesi olabildiğince kısılan bir alet oldu kendileri)bakmadan cevap vermeden.
3-Birazdan şu konuyu hazırlayıp yayına alabilirim dedim an o konudan ve bilgisayarın başına geçmekten daha önemli olan baltalayıcı ilhamı yerle bir edici etken olmadan.

Tabii bunların arasına:

Altını değiştirmek şart olanlar
Yaralanıp ''Beni iyileştiriiiiiiinn'' diye çığlık çığlığa bağıranlar da dahil)çeşitli örnekler mevcut ancak sıralamak yormaktan başka bişey olmadığı için yazmıyorum..

Gün nasıl başlıyor nerde nasıl bitiyor bilmiyorum.
Devinim aşağı yukarı özet olarak böyle..

Oysa gece herkes uykuya dalınca balkonda çay baykuşu olarak duran ben neler neler neler neler yazacaktım bitmiş olan yine bir şeyler yazamadığım bu günde!
Tüm bunları yazmama sebep olan şey nedir sizce?

(yazar burada tatlı tatlı gülümsemektedir..)

Çamaşır sepeti ..
Bu sepet ne zaman karşıma çıksa veya kendilerine evin içinde rastlasam bir çok gerçeği görmek istemediklerimi üşenmeden hatırlatıyor..

Sen sadece kadın değilsin..ama anne olduğun için bir çok şey bir süreliğine ertelenmek zorunda-hadi içimdekileri ütüle-gruplandır-dolap ve çekmecelere sırala!..

Nefret edilesice!..ben kitap okurdum ben araştırma yapardım,müzik dinleyip kendimi astronomik hayallere hülyalara bırakırdım..

Kolu kopasıca(ki biri koptu-ümitliyim)
Dikişten tut örgüye örgüden tut boyamaya meyilli bir çok yeteneği olan rengarenk biriydim..sen o iğrenç yeşil renginle bana ne anlatmaya çalışıyorsun..

Her seferinde bu çamaşır sepeti bana bunları ve daha bir çok şeyleri hatırlatıyor..

Böylece burada daha az ben var daha az yayın olup içimden geçenler içimde kalıyor not edilenler dışında hepsi samanalevi gibi sönmyeye mahkum oluyor çünkü:

BEN ANNEYİM!

Yaraları bant ile sarmadan evvel temizleyen öpücükler ile avutan insanım.

Gün içinde defalarca bilmem kaç kez gözyaşları silen bilmem kaç adet gözyaşını giysilerimle silenim parmaklarım ile yok edenim..

Heyecanlı bekleyişlere cevap verenim(bkz:biberonu görünce deli gibi çığlıklar atan 6 aylık Zeynep kuzusu)

Temiz eşya-yerinde temiz bardak tabak -taze meyve veya her hangi bir yiyeceği bulmaları için düşünen tedarik eden eve getiren yıkayan yerleştiren ve bunları isteyenlere ulaştıranım...

vs..vs.. milyonlarca vs..

Hal böyle olunca okunmayı bekleyen kitaplar okunmayı bekleyen kitaplar olmaya devam ediyor,bu eve taşınalı nerdeyse 6 ay olmasına rağmen ne dikiş köşesi neo kuma köşesi ne de bir fırça alıp bir şeyleri boyayabilmiş değilim..

Kültürmüş,sinema film veya yeni çıkan dergi albümmüş..haerim olmaz..
televizyon dahi açılmıyor nerdeyse açıldığı zaman ise çocuk kanalı izlenir kendi haline bırakıldığından izlenemez hale gelir..

Koşuyorum,yetişiyorum,kimi zaman ulaşıyor kimi zaman ulaştıramıyorum,saatler çalıyor saatler kuruluyor bazen uyanıyorum bazen şarjı bitmiştir uyanamıyorum veya öyle bir senaryo kurgulayıp iki dakika fazla uyumak için kendimi kandırıyorum..Tazecik vucütlarına sarılıyorum öpüyorum kokluyorum sevgiden ve sevmekten sarhoş oluyorum yaşıyorum bana ihtiyaçları var çok önemliyim olmazsam olmazım gerekliyim yerimde olmalıyım hazır olmalıyım..

Anneyim..

Ve evet biliyorsun ki ben iyi bir anneyim..Çamaşır sepeti ile konuşan bir anneyim..

Yayın girebildiğim için ayrıca da çok mesudum :)

Annelere selam olsun!
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

26 yorum:

 1. ve aleyküm selam :) çocuklar küçükken gerçekten kendine vakit ayırmak imkansız gibi birşey. Allah yar ve yardımcın olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yetmiyor bi insan ki yardımcım da var ..yetmiyor iki insan da :))

   Amin canım tüm annelerin senin de💕

   Sil
 2. Bir kaç yıl sonra içinde olacağım durum sanırım seninkiyle benzer bir seyirde olacak... Allah kolaylık versin canım emeğine sağlık. ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çamaşır sepeti almayı unutma ;)

   Sil
  2. Arkama bakmadan kaçasım geldi :)))

   Sil
  3. ürkütme ama beni yaaa :)))

   Sil
  4. Ürkme biz burdayız..!!
   Elimizden geldiğince yardım ederiz canım ne var ;)

   Sil
  5. Evlen ve doğur diyorsan ok ;)))) Şaka bir yana teşekkür ederim ;*

   Sil
  6. Even ve doğur..diyorum evet..
   Düşün bi:sen marketten geliyorsun ellerin poşet dolu ve seni karşılamak için gelen 16-17 yaşlarında mis gibi bir delikanlın var..fena mı?

   Allah çocuklarımdan razi olsun..ne güzel bir yatırımdır onlar ..

   Rica ettim can;)

   Sil
 3. 2 çocukla dünyam dönüyor Allah yardımcınız olsun :) rabbim annelere inanılmaz bir sabır ve güç veriyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabır ve azim dilerim..bende 3 var boy boy yaş yaş nesil nesil ..:)))

   Sil
  2. Valla hayranım ikinize de!

   Sil
 4. Allah sağlık,afiyet, huzur versin ablacım gerisi hallolur, üzülme sen :) Öpüyorum çok :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzülmek yok gülüm üzülmek yok sadece anne bazen eski kendini Özler gibi düşünür ki eski anneden eser kalmamıştır genelde..daha iyi daha bilgili daha güçlü biri gelmiştir yerine..avuçta kalan inciler bunlar ;)
   Ben de öper sarılır kuzum.

   Sil
 5. Yeni bir anne adayi olarak yazinizi zevkle okudum, cok da duygulandim. Annelik boyle bir sey demek ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç bir yazı/beste/renk/resim anneligi hakkıyla ifade edemez kuzu..ama aşağı yukarı kısmen de ifade edebildiysem annelik buna benzer bişey ..ki tadını çıkarmak şart ;)

   Sil
 6. maşallah zeynep bebek 6 aylık olmuş bile :) tabi bir de size sormak lazım ;) sağlıkla büyüsün inşallah..hep böyleyiz ömrümüz üç beş obje arasında mekik dokuyarak geçiyor ^_^ iyi ki de öyle... huzur olsun yeter ki dönem dönem çalışan bir anne olarak bazen bunlar bana keyif veriyor..sevgiler..sevgi hanımcım..koklayın zeynebi benim için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyüdü teyzesi büyüdü ama keyifli..her şey güzel ..öyle düşünelim öyle yerleşsin içimizde ..Rabbim hayirlisiyla isteyen herkese nasip etsin..dilimizin ucundaysa da dualar ve vesile olacaksa dilerim ki kabul olunur..

   Sil
 7. Al bendende o kadar.Allah kolaylık versin :)

  YanıtlaSil
 8. Benimkiler büyüse de bazı noktalar hep aynı. Çalış, ona bak buna bak, uçup giden fikirler, cümleler. Kimi zaman beynimdekileri okuyan bir cihaz lazım. Sonra onları redakte edebilirim, diyorum. Selam ve sevgi ile kal. Çocukların en güzel zamanları doya doya yaşa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette çocuklar anneler hayatta olduğu müddet çocuktur ..bunu çocuklar da biz de anlıyoruz ..dunyanin bir ucuna gitseler acıktı mi acaba diye merak ederiz..onlar da her hangi bir olay veya karar karşısında annem ne der diye sorgular bundan eminim :)
   Sevgiler benden Perim..teşekkür ederim ziyaretin için .

   Sil
 9. Aslında büyüdüklernide size daha çok zaman kalıyor ama fiziksel olarak. Şimdi benim aklım daha çok çocuklarda. Büyüdükçe size anlatmadıkları, dile getirmedikleri neler var acaba? En güzel zamanlarındasınız çocuğunuzun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oglum ve ilk çocuğum 17 yaşına girdi Saadet hanim ..daha evvel biriyle bu kadar çok tartıştıgimi hatırlamıyorum olmamıştır ..bazen sizin dediğiniz gibi acaba ne düşünür onun kafasindakiler benimkilerden ne derece farklıdır diye..sonra bir formül buldum..Ben onun yaşında iken nasıl algılar nasıl hissederdim..Bundan yola çıkarak yeri geldi daha esnek oldum yeri geldi onu sanki biraz daha iyi anladım ..
   İnsanlar ile olan ilişkiler her daim farklıdır ..onlar bizim çocuklarımız evet ama sanki biz anneler onların farklı kişiliğe sahip insanlar olduklarını unutuyoruz zaman zaman.

   Sil
 10. Anne olmak yorulmamak demek, için kan ağlarken gülmek demek çocuğun üzülmesin diye, onun canı yanmasın diye canından vermek istemek demek, sabah uyandırırken sen uykudan ölsen bile yepyeni pırıl pırıl bir güne tüm enerjinle başlamak demek, ağrıyan karnı elinle ısıtmak, sallanan dişi acıtmadan çekmek, yara olmuş dizi sevgi kremleri ile iyileştirmek demek. Ne güzel anlatmışsınız. Ben de çalışıyorum, anneyim ev kadınıyım. Gün 24 saat yetmiyor. Okumak istiyorum, izlemek istiyorum olmuyor. Çalıntı zamanlarda yapıyorum bunları. En çok da uykumdan çalıyorum. Allah bu mutluluğu esirgemesin, çok yoruluyorum ama mutluyum, anneeee sesini duyunca, sıcacık sarılınca duyulan mutluluğun tarifi yok.

  YanıtlaSil