31 Aralık 2012

Küçük sey yoktur


Bir kaç gün geçmiştir üstünden..yağmurlu rüzgarlı en bulutlusundan bir günde arkadaşımın arabasıyla şehrin dışına çıkıp koruma altında olan binlerce kuş çeşidinin yaşadığı bir göle gitmiştik..orada bir kaç kare çekmiş ve çekilmiş bunu sizinle paylaşmak için fotoğraflarımı hazırlarken zilim çaldı..
Kapıya baktığımda bizim tombiş postacıyı elinde bir paketle görmek nasıl tabir edilebilirdi? MUTLULUK!
Paketi teslim ettikten sonra en çirkin imzamı atarak (heyecandan)eve girdim..
Sevgili arkadaşım Burcu'dan hediye gelen bir kitap vardı paketin içinde..


Melek ablamın sürekli içinden ruh halime göre kısa kısa parçalar okuyarak beni defalarca bu şekilde avuttuğu kitap..küçük şeylerin ne denli kıymetli olduğunu özellikle benim gibi başak burcundan olan bir insanın bunlara ne kadar önem verdiğimi bildiği için ne zaman daralsam veya bir sebep arasam kitabı açar ve nasibime çıkanı okurdu..Burcum şablonuna yapılan bazı değişiklikler karşısında mutlaka ücretini zahmetini vereceğim deyip dursa da ondan ücret almayacağımı kesinlikle istemediğimi söyleyerek bir kitap var o olursa daha çok sevinirim demiştim..iki çocukla gün boyunca boğuşan bunun yanısıra ev işleri temizlik ve yemekle de işinin başından aşkın olduğunu bildiğim halde o çok sevdiğim kitabı bularak evime kadar gönderdi..

Ne diyeyim..

Teşekkürü az minnetim çoktur..özellikle bu kitabın bu güzel dilekle yılın son günü elime ulaşması ..inanılmaz mutluluk verici..daha önceki hediyeleri de hep güzel günlerde ulaşmıştı elime..hatta birisi bayram sabahı gelmişti..Sen güzel bir insansın..Rabbim sana hep küçük şeylerin büyüklüğünü göstermesini ve tattirmasını diliyorum..aşağıdaki sayfa kitabı elime aldığımda ilk açılan sayfaydı..yani Burcucum..nasibin..

Oku bitanem...


Ne olur güzel şapkalı arkadaşım...hiç değişme...Sevgilerimle...


..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Aralık sabahı


Hayırlı sabahlar dostlar..
Aralık ayının bir sabahı..güneşli..serin-soğuk arası bir hava..evde kimseler yok üstelik..
Böyle olunca kahvaltı edilmiyor benim için anlamı da pek kalmıyor kahvaltının desem yeridir..dolayısıyla kalan ekmeklerden özellikle de kabuklu kısımlarını yumurtaya bulayarak kızartmak en büyük keyiflerimden biri olmuştur daima..bir da kara çay..en karasından...
Evde kimse yokken koltuklara oturmayı da sevmem sanırım..yerlerimi özletir oyuncaklar..her zaman yerlerim doludur benim..halılarımın üzerinde oturup çayımı yudumlarken yumurtalı ekmeklerimi yemek bir yandan da yemek tarifleri kitabıma göz atmak lezzete lezzet..keyife keyif katıyor...

Herkese güzel bir gün diliyorum...

Günaydın...

Sevgiler...OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

29 Aralık 2012

Tütün LeğeniHer yaz tatilim babannemin yanında köyde geçerdi..okulun bir an evvel kapanmasını deli gibi beklerdim..
Köyde geçen günlerim belki de hayatımın en güzel günleriydi..ama arkadaşlarımın sayısı çok azdı..
Şehirde yaşayan bir çocuk köye gidince arkadaş bulmaya çalışmaktadır..
Önündeki tatil dönemini oynayarak,paylaşarak geçirmeyi arzu eder..ben de bunun arzusunu duyuyordum..
Gel gör ki bir kaç akraba ve komşu çocuğu dışında arkadaşım yoktu benim uzun zaman..
Sosyal bir çocuktum oysa..her teklife açıktım..ama oyun teklifleri arkadaşlık teklifleri bir türlü gelmiyordu..

Bir seferinde bu durumu babannem fark etmiş yine akrabamız olan bir kız çocuğuna beni çağırmalarını aralarına almaları için ricada bulunmuştu..
O küçük kız çocuğu bütün masumyeti ve saflığı ile olumlu cevap vermiş beni evine davet etmişti..
Her ne kadar bu şekilde arkadaşlık kurmayı sevmesem de sırf babannem üzülmesin diye gitmeyi kabul etmiştim..
Tütün dizimindeydik..o zamanlar benim gibi küçük çocukların eline orta boyda plastik bir leğenin içine yemyeşil tütünler konur çocukların bir arada toplandığı eve gönderilirdi bu hem eğlenmesi hem de az bile olsa o gün toplanan tütünün bir an evvel bitmesi için yapılırdı..

Davet edildiğim eve gitmeden önce babannem orta boy plastik bir leğenin içine tütünlerimi istifledi,dizdikten sonra kolayca sıyırarak ipe geçirmemem için 3 çift tütün ipini dolayarak leğenin bir kenarına görünecek şekilde yerleştirdi..

Tütünü dizdiğimiz iğnelerden en çok beğendiğimi seçebilmem için bütün iğneleri elime verdi..
Gideceğim evde bulunan veya bulunması muhtemel çocukların arasında nasıl davranmam gerektiğini,olumsuz veya hoşuma gitmeyecek bir söz karşısında nasıl tavır takınacağımı bir bir hem özetli hem de örnekli bir şekilde anlattı..
Kısaca gideceğim evde bulunan çocukların arasında benim kötü hissetmeme sebep olacak her şeyin önlemini almış oldu..

Babannemin evinden çıktığım andan itibaren beynimde sayısız senaryolar kurdum..
Bu çocukların arkadaşlığını istiyordum..gerekirse hakarete maruz kalsam bile aşırı tepki vermeyecektim..gerekirse yanıma aldığım boya kalemlerimi dahi gösterecek hatta 12 adet oldukları için yarısını hediye edecek yaz boyunca 6 adet boya kalemi ile resim çizecektim..

Köyde satılan kırtasiye malzemelerin sayısı ve seçeneği az miktardaydı o zamanlar..şehirden gelenlerin elinde yeni ve köyde bulunup satılmayan bir şey görüldüğü zaman ilgi çok büyüktü..

Evet..gerekirse onlara benimle arkadaş olmaları için boya kalemlerimin yarısını hediye edecektim...

Eve yaklaştım..kapılar eskiydi..yani çatlakları vardı..eminim içeride oturanlar kapıya gelen kişiyi fark edebilirdi..eminim,güneşi örteceği için kapıdaki gölgeyi farkedebilirlerdi..

Farkedemeseler dahi kapının minik minik delikleri vardı..oraya dayadığım gözümü görebilirlerdi..
Kapıya iyice yaklaştığımda içerideki konuşmaları işittim..senaryolarımın kurgusu bir an bile kesilmedi..

Hem çekiniyor hem utanıyordum..aslında babannemin hatrına gittiğimi çokça tekrarladığımı hatırlıyorum..
Bir elimle belime dayadığım plastik leğeni ve tütün iğnesini tutuyor diğer elimle kapıyı çalıyordum..

Kapıya ilk vuruşum zayıftı..içerideki sesleri kesecek kadar zayıf..
Duyulmadı işitilmedi düşüncesiyle bir kez daha ama bu sefer biraz daha hızlı vurdum kapıya..

İçeriden kesik kesik gülüşmeler işittim..

Üçüncü kez kaldırarak elimi kapıyı tam vuracakken elimi açarak avuç içimi kapıyla birleştirdim.. gözümü küçük deliklerden birine koyarak içeriye baktım..

Herkes oradaydı..gitmiş değillerdi..

Kimbilir belki de ses vermeyişlerinin sebebi işaret parmağını dudaklarına dayayan,gözleri kurnazlık ve kötülükten pırıl pırıl parlayan o küçük kız çocuğuydu..

Eve dönüş sebebim gittiğim evde hiç kimsenin olmayışıydı..
Yalan değildi..orada hiç kimse yoktu..yaşıtım olan kız çocukları,onların anneleri yoktu orada..
Ben orada beni gören beni anlayan hiç birini görememiştim çünkü..
OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

28 Aralık 2012

Bloguna en son kim geldi eklentisiSevgili Ozlem ablamin istegiydi..zaman asimina ugramadan beynimin labirentelerinde kaybolmadan yayina alinmali diye dusundum..siz de seversini ki bunu :)
Blogumuzu en son ziyaret eden dostlari minicik avatarlariyla gosteren bir tablo gorunumu ekleyecegiz dilerseniz dostlarim..
Arzuya gore minicik tabi..istediginiz buyuklukte ayarlanabilir cunku..
Hey kullanmayi arzu eden dikkat!..basliyorum ona gore :)

Bismillah..herseyden once insallah..

Kumanda panelimize gidelim..Gadget ekle'ye tiklayalim..
karsimiza cukacak olan pencerede yukaridaki resimde daire icine alinan secenege tiklayalim..


Tikladiktan sonra karsimiza yukaridaki pencere belirecek..http:// ile baslayan bolume asagidaki linki ekleyelim..URL ile ekle yazan mavi secenege tiklayalim..

Karsimiza bir pencere daha belirecektir (yukaridaki) bu pencerede eklentimizi arzumuza gore degistirebiliriz..seceneklerini arzumuza gore belirleyebiliriz..

En son Kaydet deyip eklentimizin onizlemesini yapabilir..yerlesimde istedigimiz yere tasiyabilir/surebilir Kaydet diyebiliriz..

Ozlem ablacigim :)Sevgilerimle..


..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Sana Hayranım

Hakimiyetin Allah'a ait olmasi..ne demektir?..


Sozun bittigi yerin ucurum kenarinda nefes almak..boyle mi yankilanir insanin icinde hayranlik?


 Duz bir zemin uzerinde elle tutulamayan bir seyde bu sekilde mi sekillenir zarafet..?


Yaraticiligin en ust kademelerine tasinan guzelligi fark ederek yasamak cirkinligi goz ardi etmenin en guzel yolu degil midir?


Kucucuk goz merceginin beynine tasidigi kalbimize tasirdigi sonsuz guzelligin yanina baska bir kelime bulamadigi icin hissedilen hayranligin ifade edilemeyisine kizmak midir hayranlik?


Bir dokunusla yok olacak bir bakis ile her detayi algilanamayacak kadar kusursuz ve benzersiz yaradilanlari inceleyerek yetersizligini kabullenmek midir hayranlik?


Kisa yolculuklarin ve omurlerin hizlica sona ermesi,erimesidir bir guzelligin belki..ama,en mukemmel ve en ozel gorunum ve yapiya sahip olarak bu dunyadan gocup gitmek kadar buyuk bir lutuf olabilir mi?


Sen yer degistirdikce degisen guzelliklerin farkina varmak..her acidan bir baska guzelligin gozler onune serilmesi..her acidan kusursuzlugunu bozmadan karsinda durusuna mudahale edememek midir hayranlik?


Zariftir..Guzeldir..Inceligin ta kendisidir..muhtesemdir..en kucuk ebatlara milyonlarca tefekkur sebebi yerlestirendir..


Allah O'dur ki, gökleri direksiz yükseltti, onu görüyorsunuz, sonra arş üzerine istiva etti, güneşi ve ayı emrine boyun eğdirdi. Her biri belli bir vakte kadar akar gider. Bütün işleri O yönetiyor. Âyetleri O açıklıyor ki, Rabbinizin huzuruna çıkacağınızı iyi bilesiniz. (RA'D/2)
O, gökten yere, (yukarıdan aşağıya) işleri düzenler, sonra da o işler, sizin saydıklarınızdan bin yıl kadar olan bir günde O'na yükselir. (SECDE/5)


Temiz..Latif....Zarif..Merhametli..Adil..

Bir Sultan Bir Hukumdar..

 “Hüküm Allah’ındır”


Hayirli Cumalar Dostlarim...


Gorseller:Fotoğraf sanatçısı Andrew Osokin'in objektifinden kar taneleri calismasi..OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

27 Aralık 2012

Hristiyan ulkesinde Noel ve Yilbasi

25 Aralik Hz.Isa peygamberimizin dogum gunu olarak belirlenmistir Hristiyan alemine..bu gune ozel hazirliklar yapilir..25 Araligin yilbasina cok yakin bu yakin olus sebebiyle de bu iki bayramin kutlamalari bir arada yapilir bir bakima..hazirliklar bunlar icindir..suslemeler,hediyeler,muzikler sarkilar kisaca oyle bir hava var ki etrafta sanirsin ki bir masal ulkesine tasindi yasadigin ve bulundugun sehir..
Oyle hos ve guzel oluyor ki sokaklar ve sehir insanin cani eve donmek istemiyor..
Bu durum Yunanistanda yasaniyor..daha evvel bir cok Hristiyan ulkeyi dolastigimda ayni zamana denk gelmesi bu durumun bir cok ulkede ayni oldugunu gosterdi..
Bir cok ev suslenir..musluman ve hristiyanlarin evleri bu zaman diliminde daha cok fark edilir..
Biz mutevazilikten yana olmayi seciyoruz..Efendimizin (s.a.s)'in onlara ozenmemeiz gerektigini de vurgulamistir nihayetinde Efendimiz bir basbakan,bir komutan bir es ve bir baba iken elinde bir cok imkan oldugu halde bunlardanfaydalanmamis asiriya kacip abartili ve ihtisamli yasamayi reddetmistir..bu bilincli bir secimdi..
Efendimiz bu bilince sahipti..O'nun en cok da bu mutevazi tarafini seviyor ve benimsemek icin caba sarf ediyorum..
O'nu sevenler boyle yapmisti cunku..O'na benzemek isteyenler boyle hareket etmisti cunku..
Sahabiler O'nun yasantisina bakarak ellerindeki mallari dagitir hatta cogu fakir olarak dunyadan ayrilmistir.

Tevazu buyuk bir mesaj saklar icinde..buyuk bir mesaj gizler bana gore..
Bana gore tevazu elinde oldugu halde,sana sunuldugu ve imkani verildigi halde bir cok seyden bir sebep veya bir amac icin vaz gecmektir..
Tevazu icinde onuru saklar..
Tevazu piril piril bembeyaz bir hediye paketi ise icinde onuru gizledigi icin boyledir..
Odun vermemeyi..asiriya kacmamayi..kendini ustun gormeden yasamayi..insanlara ne bir ne iki ne de uc basamak yukaridan bakmamayi ogrettigi icin guzeldir.


Yasadigim sehirden karelerim var ..sizin icin cektim..nerdesiniz hangi ulkede hangi sehirdesiniz bilmiyorum..belki musluman bir ulkede belki de hristiyan bir ulkedesiniz..fark etmez..
Yukaridaki kare buyuk bir kirtasiyenin vitrininde not kagitlariyla musterilerin 2013'ten bekledikler,dualari,dilekleri yazilmis ardindan da vitrine 13 rakamini vererek sergilenen guzel bir fikri goruyorsunuz.. Yunanlilar icin yilbasinin simgesi kayiktir :) denizi ve adasi cok olan bir ulke icin de gayet mantikli..karedeki kayik her yil suslenir sehrin meydanina konur..gerci cok sahane kocaman bir agacimiz da var o da suslenir isik sacardi ama cevre duzenlemeye kurban etmis olduk kendisini..:)


Sehrin her sokaginda yukaridaki karede gordugunuz uzere sus garland'lari var..neydi turkcesi animsayamadim..her taraf her yer piril piril parliyor boyle..


Dukkanlarin,magazalarin ici de tabii ki suslu..


Bu karede sus yok..dikkatimi devasa nutella kavanozu cekti .bu dukkanin krepleri cok meshur ve cok guzeldir..


Ama biz cikmisken krep yemedik..daha tuzlu bir seyler yemeyi tercih ettik..karede servis kagidindaki ''Bir lokma dahi birakma,ugursuzluktur'' mesajini goruyorsunuz..:)


Vitrinlere devam..her vitrin kardan adam..kayiklar..noel agaci ile Noel bayrami ve yilbasini sigmeleyen objelerle dolu..

 


Son karede ise benim bucurum var..ellerini uzatsa da alamadi kar beyaz giyinmis olan noel babayi..ama ben ona dedim..o bizim noel babamiz degil..o bizim hic bir seyimiz degil yavrucum bu bayram bizim bayramimiz degil ama sonuc alamadim..Kizim anlamadi..
Hadi o anlamiyor kucuk yavru daha..kamasiyor gozleri isiklardan rengarenk suslemelerden dolayi mutlu olup kendini kaptirabiliyor da..bize ne oluyor da biz anlamamak icin bir dunya mazeret ve sebep yetmedi bahaneler uyduruyoruz?..

Sehir turumuz sona ermistir herkese kocaman sevgiler..

:)


..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Header altina menu nasil eklenir?

Hayirli sabahlar hayirli ogle vaktine yaklasmalar :)
Oglen olmus Sevgi hanim bugun uykuyu biraz fazla mi kacirmis ne :)..uyanip da tekrar yatarsan boyle mi oluyormus acaba,unutmusum cidden nasil bir duygu oldugunu..yillardir en gec uyandigim saat sabahin 7'sini bulmuyordu ..neyse bunun da bir hikmeti vardir elbet..
Sevgili dostlarim suc havanin benim degil :)
Insallah bugun artik header altina menu eklemeyi anlatmaya calisacagim..Allah utandirmasin dostlar..
Lafi daha fazla uzatmadan hemen konuya ve yapilisina geciyorum..
Bismillah..

Sizin kolayliginiz icin asamalari tek tek resimledim..Header altina menu eklemeniz icin oncelikle Kumanda panelinde Sayfalar secenegine gecis yapalim..Yeni sayfa secenegine tiklayip karsimiza cikacak olanlardan Web adresi adina sahip olani secelim..

Arzuya gore istediginiz kadar baglanti ekleyebilirsiniz dikkate almaniz gereken tek sey menunun header altina uygun gelmesi yani baglantilarin sayisi..

Web adresi dedikten sonra resimde belirtilenleri de yapalim..


Baglantilarimizi girdikten sonra Uste sekmeler deyip Kaydedip cikalim..istikamet Yerlesim..Yerlesime gecince Ustbilgi adina sahip headerin yerini goreceksiniz iste bunun tam altinda gadget ekle secenegi var ona tiklayalim..


Gadget ekle dedikten sonra karsimiza yukaridaki pencere cikacaktir..Sayfalar eklentisini bulup secelim..


Sayfalarimizi ekledikten sonra Sablon tasarimcisina gecelim..
Sayfalarimiz yani menumuzun yazi tipi ve renklerini buradan belirleyecegiz..yani STYLE verecegiz :)


Gelismis diyerek Sekme metni ayarlarina gecelim..
Bu pencerede bir cok secenek var arzunuza gore ve sablonunuza uygun ve uyumlu olabilecek yazi tipi ve renkleri secerek Kaydedin..

Sonuc..karsinizda menunuz belirecektir..baglantilari degistirmek daha fazlasini eklemek veya duzenlemek icin ilk adimlarda gostermis oldugum Sayfalar kismina gecis yapabilir arzu ettiginiz degisiklikleri yapabilirsiniz dostlarim..Sevgilerimle..


..

Bilgem??

Oldu mu kuzum?

:)

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

26 Aralık 2012

Burda Aralik sayisinda neler var?


Sayıları kaça ulaştı bilmiyorum..o kadar çok fazla dikebilen biri de değilim son aylarda..ama ne hikmetse burda dergisinde güzel modeller olunca o sayıyı almaya çalışıyorum..
Alınan her Burda terzi olan annem annemden sonra dateyzemin işine de yarayabiliyor bazen..en son da bana yarıyor tabii ki..
Aralık sayısı da tam istediğim tarz modellerle dolu bir sayı..gördüğüm kadarıyla modellerde biraz oynama yaparak aslında aynı modelleri farklı ve kumaş türleriyle her ay satışa sunulanların arasında bir kaç yeni model var!..
Evet yeni modeller var..önümüzdeki 10 yıl boyunca bunlara da oynama yapılarak binlerce kez yayınlanacak ve dikilecekler..bu güne dek hep böyle olmuştur..Burda dergisinin daha çok eski sayılarına sahip arkadaşlarım var..o modellere bakarak ve şimdiki modelleri kıyaslayarak varılan bir sonuçtubu..
Neyseki onları affediyorum :)
Gönlümü alan güzel modellerin hatrına tabii ki..
Maxi elbiseler..düz çizgi boydan kabanlar-mantolar..
her biri güzel..dikimi de kolay gibi görünüyor..
En beğendiklerimi resimleyerek sizinle de fikir alış verişi yapmak üzere paylaşmak istedim..


Maxi elbiselere yer vermiş olmaları inanılmaz güzel bir şey..yılbaşına özel olduğunu biliyor devamını da diliyorum..


3 renk kullanılarak dikilmiş şahane bir manto..çizgisi renkleri kısaca herşeyiyle kesinlikle çok güzel..sizce?

 

Dergideki modellerde bu detaya rastlamak mümkün artık..uzunca bir süre de rastlanacaktır..fena değil..sevdik dimi?


Son karedeki denizci kabanı şahane..altın düğmeler gece mavisi(parlament mavisi)kumaşa çok yakıştığını düşünüyorum..ondan önce evde yapılabilecek dekorasyon tavsiyeleri var(DIY) ilk karede ise modellere toplu bakış..

Sevdiniz mi?Sevgilerimle..

...

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Mouse hareketlerine baloncuklar ekle

Hayirli sabahlar guzel dostlarim..oncelikle header altina menu nasil eklenir postumu dun yayinlayamadigim icin evvela tatli arkadasim Bilgenin gemisi'nden ardindan da bekleyip de postun bir turlu yayina girmedigini gorup uzulen dostlarimdan ozur dilemek istiyorum..
Blogumdaki degisiklerden de izleyenlerim icin bir kac soz eklemek sart gibi gorunuyor..fikirleriniz benim icin onemlidir daima..
Daha once yayinlarimi ozetli bir sekilde sergiliyordum..bu gun postlarimi acmaya karar verdim..size gore hangi sekil daha kullanisli dostlarim?..Lutfen belirtirseniz cok sevinirim..

Gecelim bugunku sirin eklentimize..
An itibari ile bloguma girdiginizde dikkatinizi cekti mi bilmem ama mouse hareketlerinde pembe baloncuklar havalanmaya basliyor :)
Bu guzelligi bloglariniza eklemek isteyeceginizi dusundum..
Cogu kez ozelden kullandigim ozellik ve eklentilere dair sorular ve talepler almaktayim..eminim buna da talep gelecektir..dolayisiyla siz istemeden vermek istedim..

Su sekilde ekleyecegiz..


Kumanda panelimizden Yerlesim diyerek karsimiza cikacak olan tablodan Gadget ekle'ye tiklayip icindeki pencerede bir cok eklenti goreceksiniz bunlarin arasindan HTML/Javascript yazani tiklayip sececegiz..ust karede gorundugu uzere..

Secimimizi yaptiktan sonra karsimiza bos bir pencere cikacaktir bu pencerenin icine alttaki kodlari eklemeliyiz..
<script type="text/javascript">
var colours=new Array("#F781BE", "#F781BE", "#F781BE", "#F781BE", "#F781BE"); // warna untuk border-top, border-right, border-bottom, border-left dan background gelembung
var bubbles=100; // jumlah maksmal gelembung
var x=ox=400;
var y=oy=300;
var swide=800;
var shigh=600;
var sleft=sdown=0;
var bubb=new Array();
var bubbx=new Array();
var bubby=new Array();
var bubbs=new Array();
window.onload=function() { if (document.getElementById) {
var rats, div;
for (var i=0; i<bubbles; i++) {
rats=createDiv("3px", "3px");
rats.style.visibility="hidden";
div=createDiv("auto", "auto");
rats.appendChild(div);
div=div.style;
div.top="1px";
div.left="0px";
div.bottom="1px";
div.right="0px";
div.borderLeft="1px solid "+colours[3];
div.borderRight="1px solid "+colours[1];
div=createDiv("auto", "auto");
rats.appendChild(div);
div=div.style;
div.top="0px";
div.left="1px";
div.right="1px";
div.bottom="0px"
div.borderTop="1px solid "+colours[0];
div.borderBottom="1px solid "+colours[2];
div=createDiv("auto", "auto");
rats.appendChild(div);
div=div.style;
div.left="1px";
div.right="1px";
div.bottom="1px";
div.top="1px";
div.backgroundColor=colours[4];
div.opacity=0.5;
if (document.all) div.filter="alpha(opacity=50)";
document.body.appendChild(rats);
bubb[i]=rats.style;
}
set_scroll();
set_width();
bubble();
}}

function bubble() {
var c;
if (x!=ox || y!=oy){
ox=x;
oy=y;
for (c=0; c<bubbles; c++) if (!bubby[c]) {
bubb[c].left=(bubbx[c]=x)+"px";
bubb[c].top=(bubby[c]=y)+"px";
bubb[c].width="3px";
bubb[c].height="3px"
bubb[c].visibility="visible";
bubbs[c]=3;
break;
}
}

for (c=0; c<bubbles; c++) if (bubby[c]) update_bubb(c);
setTimeout("bubble()", 40);
}

function update_bubb(i) {
if (bubby[i]) {
bubby[i]-=bubbs[i]/2+i%2;
bubbx[i]+=(i%5-2)/5;
if (bubby[i]>sdown && bubbx[i]>0) {
if (Math.random()<bubbs[i]/shigh*2 && bubbs[i]++<8) {
bubb[i].width=bubbs[i]+"px";
bubb[i].height=bubbs[i]+"px";
}
bubb[i].top=bubby[i]+"px";
bubb[i].left=bubbx[i]+"px";
}
else {
bubb[i].visibility="hidden";
bubby[i]=0;
return;
}
}
}
document.onmousemove=mouse;

function mouse(e) {
set_scroll();
y=(e)?e.pageY:event.y+sleft;
x=(e)?e.pageX:event.x+sdown;
}

window.onresize=set_width;

function set_width() {
if (document.documentElement && document.documentElement.clientWidth) {
swide=document.documentElement.clientWidth;
shigh=document.documentElement.clientHeight;
}
else if (typeof(self.innerHeight)=="number") {
swide=self.innerWidth;
shigh=self.innerHeight;
}
else if (document.body.clientWidth) {
swide=document.body.clientWidth;
shigh=document.body.clientHeight;
}
else {
swide=800;
shigh=600;
}
}

window.onscroll=set_scroll;

function set_scroll() {
if (typeof(self.pageYOffset)=="number") {
sdown=self.pageYOffset;
sleft=self.pageXOffset;
}
else if (document.body.scrollTop || document.body.scrollLeft) {
sdown=document.body.scrollTop;
sleft=document.body.scrollLeft;
}
else if (document.documentElement && (document.documentElement.scrollTop || document.documentElement.scrollLeft)) {
sleft=document.documentElement.scrollLeft;
sdown=document.documentElement.scrollTop;
}
else {
sdown=0;
sleft=0;
}
}

function createDiv(height, width) {
var div=document.createElement("div");
div.style.position="absolute";
div.style.height=height;
div.style.width=width;
div.style.overflow="hidden";
return (div);
}

</script>

Kaydet diyerek eklentimizi sablonumuzun en alt kismina uygun bir yere surelim..
Onizleme yaparak tekrar Kaydet deyip cikalim..baloncuklarin tadina varalim..

Ne hos olur degil mi?


Guzel fikirlerinizi bekliyorum..lutfen yukarida sordugum soruma da bir cevabinizi cok gormeyin olur mu?..


Sevgilerimle..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

25 Aralık 2012

Ballı Portakallı Bombin tatlı

Yunan halkı Noel bayramına özel tatlılar arasında en çok yukarıdaki karede gördüğünüz tatlıyı tercih eder..bu yıllarca böyledir..her evde bu tatlıyı bayramları boyunca bulmak mümkün..özellikle de daha tecrübeli ev hanımları bunu başarıyla yaparlar komşularına yakınlarına dağıtarak bayramın geleneksel tatlısını tattırırlar..
Bundan nasiplenen biri de benim..
Yunan arkadaşlarım bayramları olunca evime hediyeleriyle tatlılarıyla gelirler..
Bu konuda en az Türkler kadar duyarlı ve saygılılar..hediyeleşmek onlar için bizden daha önemli yani küçük bir şey dahi olsa mutlaka hediye edilir bu güzel geleneği sürdürürler..
Onlar için Noel bayramı sevgiyi dayanışma ve desteği anlayışı ve merhameti tekrar hatırlama ve hatırlatmaktır..
Yunanlı oluşları ilişkilerimizi etkilemez..dinlerimizin inancımızın farklı oluşları duygu ve hislerimizi aramızdaki saygıyı etkilemez..bunun sebebi ise çocukluğumuzdan bu yana bir arada aynı mahallelerde büyüyor olmamız..annelerimizin anneleriyle arkadaş hatta dost olmaları..Biz noel'i kutlamayız..ne ağaç süslenir bizim evde ne ışıklar yakılır..bize göre bu hristiyanların adedidir..ki öyledir..her yer pırıl pırıl olur Noel bayramı yaklaşınca herkes evini süsler temizler güzelleştirir..dertlerini birazcık da olsa unuturlar birlikte yemek yerler aileler bir araya gelirler bayramlarını bu şekilde kutlarlar..bizim gibi..

Kültürlerimizde ortak yanlarımız çok..alışkanlıklarımız da öyle ve tabii ki birbirine bu kadar yakın olan iki kültürün yemekleri de mutfağı da benzer birbirine..
Sizinle paylaşmak istediğim tarif an itibariyle her Yunan evinde bulunan ve benim evime de getirilen bir tatlıdır..
Tatlılın resimlerini çekip tarifini paylaşmak istedim..resimdeki tatlıyı ben yapmadım..lakin yaptığımdan farksız değildir görünümü dolayısıyla ekleyerek paylaşmak istedim..
İnşallah bende yapınca kendi tatlımın resimlerini de ekleyebilir paylaşabilirim..

Bu tatlıyı ben aşağıda tarif ettiğim üzere yapıyorum..


Malzemeler:

9 su bardağı un
2 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 yemek kaşığıtarçın
1 yemek kaşığı karanfil
1 su bardağı şeker
3 su bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı karbonat
yarım su bardağı portakal suyu
sıkılan portakalın rendesi

Şerbeti için:

3 su bardağı bal
3 su bardağı şeker
3 su bardağı su

Süslemek için:Ceviz için (mutlaka konmalı)

Not:Tarifte kullanılan su bardağı büyük su bardağı olarak algılanmamalı.


Yapılışı:

Unumuzu eleyerek kabartma tozu karanfil ve tarçın ile birleştiriyoruz.
Portakal suyumuzun içine karbonatımızı koyarak açıyoruz.

Ayrı bir kapta şeker ile sıvıyağı mikserle çırpıyoruz..birbirine geçene dek.
Bu karışımın içine portakal suyumuzu da katarak biraz daha çırpıp bırakıyoruz.

Sıvı karışımın içine un karışımını ekleyerek yumruklarımızla homojen bir hamur elde edene dek yoğurmaya gayret edelim.
Hamurumuzun kıvamı sulu veya sert olmamalı..kulak memesi tabiri tam yerinde o kıvamı elde edene dek gayret edelim yoğurmaya dostlar..bıkmak yok tamam :)

Elde edilen hamurumuzdan yumurta büyüklüğünde parçalar alarak resimdeki gibi önce yuvarlar ardından üzerine biraz baskı uygulayarak şekillendirelim önceden hazır ettiğimiz tepsimize sıralayalım..tepsimize yağlı kağıt koymakta fayda var..olmasa da olur ama olursa tepsimizi yıkama aşamasını kolaylaştırmak için kağıdı kullanabiliriz.

Fırınınızın huyunu suyunu bilmeniz dileğiyle dostlarım 200 derecelik bir sıcaklıkta 30' kadar fırınlayalım.

Tatlılarımız pek fazla kabarmayacaktır..fırını açmadan takip etmekte fayda var..kabarmasalar dahi onları birbirine fazla yakın dizmeyelim olur mu?..
Üzerine bir renk gelince fırınımızı kapatabiliriz.
 
Tatlımız pişince soğumaya almalıyız..bunun ardından şerbetimizi hazır edene dek tatlımız soğuyacaktır şerbeti hamurlaşmadan içine çekmek için hazır olacaktır.

Şerbetimizi koyulaştırmadan fazlaca da kaynatmadan hazır edelim..hiç biri sıcak olmamalı..şerbetimizde ılıktan biraz daha soğuk olmalı ılıktan biraz daha sıcak değil dostlarım..

Üzerini ceviz içi ile süsleyelim..
Servise hazır edelim ama sonraki gün servis edip sevdiklerimizle tadına bakalım inşallah..

Hepinize güzel bir gece güzel bir ömür ağız tadıyla mutlulukla büyüyen sıcak yuvalariçinde olmanızı diliyorum..

Sevgilerimle...


..
OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ: