29 Kasım 2012 Perşembe

Ben bir alemim,sen de öyleBir çok kalıbın içine girmeler ve çıkmalar yorar mı insanı?..yorar.
Zaman zaman değişir mi,değişir.
Her gün yeni bir kalıp yeni bir ruh hali hatta çoğu zaman abartarak gün içerisinde bir çok ruh halleri ve kalıplarına döktürür dururum sokturup çıkartırım kendimi..
Bir öyle olurum bir böyle,bir o şekil bir bu şekil..karşımda bir sahne varmışcasına sabahın erken saatlerinden gecenin bir vaktine dek değişimlerim söz konusu son zamanlarda..
Dedi televizyon programında hikmetler arayan hoca:İnsan gün içerisinde ve ömrü boyunca çeşitli evrelerden geçebilir,ruh hali değişiklikler gösterebilir..
Tamam dedim..demek ki bende bir arıza yok,iyiyim ben,tamam..
Ruh hallerini düşünmeye koyuldum şimdi..hani insan durmadan inceleyip birinci kalite bir ızdırab-ı işkence çektirir ya bazen kendine,haha işte ondan yaptırdım kendime..
Bir değişim bir dönüşüm bir gel bir git oldum bu gün..
Sen bir alemsin!dedim kendi kendime..
Hoca da öyle demişti sabah..her insan bir alemdir esasen..
İnsan,hayvanlar canlı cansız dünya üzerinde bulunan herşey bir alemdir..
Gün içerisinde geçişlerimi düşündüm,bu gün parkta gördüğüm sarı yaprakları sonra,sonra ağaçları sonra rüzgarı..rüzgar da ben gibi aslında,kimbilir belki de uzaktan bir akrabalığımız vardır,kan çeker ya bazen..

Ben bir alemim,rüzgar da bir alem,parkta yaşayan ağacın çürümüş gövdesinde üreyen mantar da bir alem..
Alemlerin içindeki alemleriz..her birimiz..
Ve işte o anda damladı içime kanaat damlası..

Bu kadar alem varsa..Fatiha süresinde geçen 'Alemlerin Rabbine Hamd olsun' deyişimiz belki de gün,yıl,hayatımız boyunca girip çıktığımız ruh hallerimizin de Rabbi Allah'ın olduğu anlamına gelmez mi?
Girip çıktığımız her ruh halimizi bilen O değil mi..şahit değil mi?her halimizin rabbi O değil mi bu durumda?
Şüphesiz ki yeni bitmiş bir ot,çürümeye yüz tutmuş bir ağacın da Rabbi O'dur..yıldızların gezegenlerin bunların da ötesinde bunların da yakınında olanların da rabbi O'dur..

Algılayabildin mi?

Hepsi bir alem..trilyonlarca alem...kat trilyon ve daha fazlası ruh hali,durum ve değişim yaşanıyor her an..
Her birini bilen,haberdar olan,değiştiren yoğuran koruyan yöneten Allah'ın büyüklüğünü düşündükçe beynimin bütün fonksiyonları durdu..aklım alamadı...alamaz...

Bütün bu alemlerin Rabbi Allah'tır..anladım ve bir kez daha içimden göklere aynı ayet-i kerimeyi okudum,tasdik ettim inandım..

« De ki: O Allah birdir, büyüklük onda nihayet bulmuştur, daim ve bakidir, her şeyden müstağni ve her dileğin merci'dir. Doğmamış, doğurmamıştır. Hiç bir eşi ve benzeri yoktur. »

Devamı: http://www.yenimakale.com/ihlas-suresi-ve-anlami.html#ixzz2DdA6jwlN
 Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.
« De ki: O Allah birdir, büyüklük onda nihayet bulmuştur, daim ve bakidir, her şeyden müstağni ve her dileğin merci'dir. Doğmamış, doğurmamıştır. Hiç bir eşi ve benzeri yoktur. »

Devamı: http://www.yenimakale.com/ihlas-suresi-ve-anlami.html#ixzz2DdA6jwlN


Alemlerin rabbi olan Allah'a hamdolsun...

..

Güzel ölüm

Değmesin Yağlı Boya 17:10 | | 9 Yorum yapıldı


Doğa yavaş yavaş kendini kış mevsimine göre ayarlamaya ve dönmeye başladı..yürüyüşe çıktık bu gün..nereye baktımsa bir başka güzel tablo çıktı durdu karşıma..sonbahar kendini böyle sevdirmeyi nasıl başardı acaba?


Sarıya,yeşile ve kahve rengine böyle bürünmeyi nerden öğrendi..


 Sular bir başka coşmayı,seslerini kalabalığın ve günlük telaşında içinde böyle duyurmayı nerden öğrendi..


 Ağaç gövdesiz dalsız belki ama başka canlılara ev sahipliği yapmayı nerden öğrendi..kendini bittikten sonra dahi faydalı ve olmazsa olmaz kılmayı nasıl başarabildi..


Yakından bakmak başka güzel resimledikten sonra bakmak başka güzel,gerçek misin yoksa değil mi diye diye yapraklar ve otlar düşündürmeyi nerden öğrendi..


Doğa ölüyor oysa yapraklar dökülüyor toprağa düşüyor çürüyüp toprağa karışıyor,bir sonraki bahar bitecek otlara gübre oluyor besin gıda oluyor belki de toprağın altında yaşayanlara fayda olacaktır kim bilir..belki de ağacın kökleri tekrar içine çekecektir gövdesine sindirerek bir sonraki baharda dallarında yemyeşil taptaze bir yaprak olarak geri dönecektir kimbilir....bunlar iç çekişleridir..son demleri,son anları..akşam üzeri de inceden bir yağmur başladı..damlıyor,ıslatıyor şimdi..bu gün yürüyüş yaparken doğaya baktım uzun uzun..ve içimden sorguladım..cevapsızlığım ve hayranlığımla evime döndüm..

Ölümü bu kadar güzel kim gösterebilir..?

Ya Rabbi...Bir ölüm..bu kadar mı güzel resmedilebilir?....

Yemek takımı mı sehpa örtüsü mü?Hayırlı sabahlar sevgili dostlarım..gününüzün güzel ve hayırlı olmasını diliyorum..
Bir kaç gün var ki yoğunluktan dolayı elime iğnemi ipliğimi alamamış yeni bir şeyler örememiştim..dedim,acaba vaz mı geçiyorum acaba bu işten sıkılıyor muyum? ama öyle değilmiş çok şükür..dün güzel bir fırsat belirince durumlar el verdiği derecede bir şeyler üretebildim..
Yine kolay yine çabuk biten bir şeyler yaptım umarım siz de benim kadar beğenirsiniz..
Aslında asıl kullanımı yemek takımı olarak tanımlanabilir ama ben onu sehpama örtü olarak daha çok yakıştırdım..
Yapımı oldukça basit ve kolay..inşallah nerde nasıl yapıldığını da paylaşacağım dostlarım..
Bir kaç kare ile bu güzelliği sizinle paylaşmak isterim..


Hızlıca örülüp bittirilebilirdi aslında evime geç saatte misafir geldiği için sabah tamamlamak üzere iğnemi ipliğimi topladım haliyle..


Bu sabah da tamamlandı kenar rengi de geçilince ortaya bu güzellik çıktı..:)


Nasıl buldunuz?..ben bu şekilde kullanmak istedim ama farklı kenar renkleriyle yemek takımı için de kullanılabiliyor o da çok iyi bir fikir..


Yukarıda sözünü ettiği yemek takımı olarak yapılışı işte bu dostlarım..çok sade ve oldukça güzel görünüyor değil mi..ve belki bir gün diyerek fikirlerinize talip olduğumu belirtiyor resimli yapımı olan siteye yönlendiriyorum dostlarım.. YAPIMI:BURADASevgilerimle..

..

27 Kasım 2012 Salı

Bir tutam kekik,bolca guzellik!


Hayirli aksamlar sevgili dostlarim..sablon cekilisimin talihlisi dunyalaaaar tatlisi Aysegulum'un sablonu ummali bir calisma sonucu hazir bulunuyor..ziyaretlerinizi sabirla beklemekte ayrica..tek eksigi nefiis bir tarif artik!..

Canli gormek icin buyrun dostlar:Bir Tutam Kekik
 

SABLON TASARIMI ICIN.. Sevgilerimle..

..

25 Kasım 2012 Pazar

Pazar kareleri ve kıyma düzeni

Değmesin Yağlı Boya 15:29 | | 13 Yorum yapıldı

Cumartesi günleri pazarımız kurulur(Yunanistan/Batı Trakya-İskeçe şehri)..öyle bir pazar ki üreticidendir her bir ürün..hasat edilen her sebze veya meyveler hatta bal,kuru yemiş hatta deniz ürünlerinin dahi en tazesi ve katkısız olanını en uygun fiyata pazarımızda bulmak mümkündür..
Bunun dışında pazar sosyalleşme sebebidir..orada dostunu görürsün düşmanınla karşılaşırsın mesela :)
Bir nevi Facebookgibidir yani..severim pazar olayını..
Dün kızçezimle pazara gittik anne-kız..hava da lokum!..dolanıp durduk..tellal sesleri manalı manalı seslenişlere sığdırılmış mısralar laf atmalar vs..tam bir pazar havası yani..geeeel hanıııım gellll Sezen Aksu buradan alır elmasını buradan yer armudunu Sibel can ve bu domatese borçludur pürüzsüz cildini Ebru Şallı,gibi..:)


Amaç belki bir kg meyve almak belki ama pazardayken insan çok güzel bir gaza gelir..alacağından değil ama her tezgaha bakmak göz atmak ister..atar da gözünü :)..ben en çok zeytin satılan tezgahları severim..zeytinlerin tadına bakmanın bedava oluşundan mıdır bilmem ama genelde pek bi kalabalık olur o tezgahlar.işte o tezgahlardan bir kare..


Pazarın hemen çıkışında çarşımız bulunur..konum olarak iç içeler..halk herşeyi bir günde temin edebiliyor böylece..bizim son durağımız kasaptı..oradan da bir kare yakaladım çaktırmadan,telefona bakıyorum güya :p dibi yok :)..neyse ..demem o ki etlerimiz de yerl, üretimimizdir..buradan kıymamızı ve tavuğumuzu aldık bebişimle..sosis reyonunda bulunan bayan kızıma bir sosis uzatınca arkamda duran bir bayanın ''Aaaaa ama o çok sağlıksız bişiy''deyişiyle birlikte içimde adını bilmediğim annelik alarmları aktifleşti..yapmayın böyle daha sakin söyleyin..korktum yahu :) kasaptan çıkar çıkmaz elinden alacağımı söyledin..bayan ağzını örterek yanındaki bey'e bişeyler söyledi durdu..sanırım havadan sudan bahsettiler..sanıyorum..kasaptan çıkınca da dediğim gibi kızımın elinden sosisi aldım..''gel bak,gel..şeker alıcam sana''..o çok sağlıklı da..
Neyse ki sonra evimize geldik..


Gelelim kıyma düzenine..dana veya büyük baş hayvana katıldığımız zamanda keşfettiğim bir yöntemi paylaşmak istiyorum sizinle can kuzularım..insanın elinde 40 kg kıyma olunca böyle süper fikirler indirebiliyor demek ki :)
Bu yıl kurbanımız küçük baştı dolayısıyla her hafta aldığım kıymam kasaptan gelir..kıymamın çabuk çözülmesi dolapta fazla yer tutmaması ve daha temiz bir şekilde muhafaza edilmesi için sandviç poşetlerini kullanırım ama nasıl?..Resimde 1 kg kıyma var..onu 4'e bölerek sandviç poşetlerine koyuyorum ardından..


Kıymayı elimle düzleştiriyorum..iyice yassı bir gürnüm elde ettikten sonra da.
 

Üstü üste dizerek dolabıma yerleştiriyorum..böyle olunca kıymam oda sıcaklığında bir saatten az bir sürede çözülmüş oluyor genelde..özellikle ani misafirler veya express kıymalı makarna veya pide yapımı için çok faydalı..kıyma mutfağın vazgeçilmez gıdalarından biridir..böyle küçük küçük ayırıp istediğimiz miktarı alıp kullanmak daha mantıklı ve pratik geliyor bana..

Kıyma düzeni ve pazar kareleri bu şekilde dostlarım..tavsiye ve düşüncelerinize talibim..

Sevgilerimle..

..

Yapılası kolay patik modellerim var!

 flower garden slippers [4]

İnternet ortamında Türk kadınlarımızın blog sayfalarında veya kişisel sitelerinde milyonlarca patik ve örgü modeli bulmak mümkündür..ama gel gör ki anlatımı bazen sıkıntılı oluyor,bazen hiç yok..bazen resim kötü oluyor bazen yapmak isteyen her aşamayı görmek istiyorum..bir dünya istek bir patik için..evet öyledir..
Dün annemle bir patik modeli üzerinde çok sıkı bir çalışma yaptık..örebildik mi?..hayır..
Çünkü detaylar ve bilgiler eksik..resimler çoook küçük vs..gibi sorunlarla karşılaştık..ama sabrımızın meyvesini de nasip etti Allah çok şükür ki onu paylaşacağım ve arşivleyeceğim blogumda..
Aslında bu bir model ama renkler ve süsleme biraz değişince farklılarmış gibi zan edilebilir..
İkisi de adım adım resimlenmiş olduğundan İngilizceye gerek duymadan yapılıp örülebilirler..
Dilerim yenibaşlayanlar özellikle istifade eder ve işte o resimlerden önce vir resim sonra da yapımının tümüne ulaşabileceğiniz blog adresleri..


20

  brown mary jane slippers

Yukarıdaki modele ulaşmak için buraya tıklamanız gerekiyor canlarım:GOODKNITS


 Yine aynı model ama farklı resimlerle izah edilmiş ayrıca..yapımını güzel bir video ile de tamamlamışlar..

Ulaşmak için:FACTWOMAN


slippering

 Yukarıdaki model de aynı aslında ama küçük bir oynama var..lakin oldukça şık değil mi hemi de çok şirin :)
Bu güzel model de aşamalı resimlenmiş..işte şuracıkta:GOODKNITS

Bunlar güzel ama bana yetmez mi dedin?..o halde buyur kuzu..100'den fazla örgü modelleri barındıran buraya TiPNUT vede buraya alayım seni :) ALL CRAFTS

Sevgilerle canlarım yapacak olanlara kolaylıklar diliyorum :)


..


Ah olaydı..

Değmesin Yağlı Boya 12:35 5 Yorum yapıldı

Hayırlı pazarlar marifetlilerim,hamaratlarım ve gün sebebiyle eline hiç bir şey almak istemeyen ama hayatın çirikin ve hain bir oyunu sebebiyle(yine :)kendisini biiiiir dünya iş bekleyen okuyucu kardeşlerim..Uzunca bir giriş cümlesi oldu biliyorum ama olsun..içimden coşku ve neşe geçti size yansısın istedim..yansıdı mı?..
Pazar gününe dinlenme günü diyorlar ama o bi yalan :)
Bunun yalan olduğunu her anne her çalışan kadın her ev hanımı her öğrenci bilir..yemezler:)
Bir pazar günüm var diyebilir mi bir kadın..zor!..
Pazar bayram bilmez hizmet-iş-hayat..anneysen,ev hanımıysan veya bunlardan daha fazlasıysan sana pazar günü yok,tatil de denmez bu güne..
Oysa ki güzel bir günümüz olsaydı ne iyi olurdu..düşünsene ceylan gözlü okurum..hiç bir şey yapmadığın bir gün..
Tamamen hiç bir şey değil de yapman gerekenlerin yapılmadığı bir gün olsa...
O gün kadın saaaaadece dergisini okusa,kahvesini yudumlasa sakin sakin..arkadaşıyla sohbet etse.deniz kenarında yürüyüş yapsa hatta balık tutsa(abarttım ama bu mümkün ki)öyle bir gün olsun ki eve toz girmesin..yerleri süpürülmeyi beklemesin sihirili bir şekilde bulaşık çıkmasın..çocuklarla dolaşabildiği bisiklet sürdüğü çiçek topladığı veya resim çektiği bir gün..ve o günün sabahında hazırladığı taze kahvenin buğusu gün boyunca hiç kaybolmadan aynı sıcaklığı ve güzelliğini korusaydı..
Ah..ne güzel olurdu..olaydı da acaba bu günün adı ne olaydı?..

Herkese ve hepimize güzel sakin bir pazar günü diliyorum..paylaşımlarım gelecek inşallah sever faydalanırsınız..

Sevgilerimle...


..

24 Kasım 2012 Cumartesi

Güvercin Daktilosu-Yeni şablon

Hayırlı akşamlar dostlarım...bu hafta üzerinde çalıştığım şablonakşamsuları sonuçlanmış oldu..sade asil özgün bir o kadar da orjinal oldu..
Güvercin daktilosu'nun fotoğraf aşkına ev sahipliği yapacak gezdiklerini tattıklarını gördüklerini izleyicisi ile paylaşacak..sevgili Beyza kuzuma hayırlı olmasını diliyorum..
Ayrıca da sakinliği anlayışı ve tatlılığından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum..
Şablonun hayırlı olsun canım..Üniversite hazırlıklarında da kolaylıklar diliyorum kuzum..


Canlı olarak görmek ve ziyaret etmek için:Güvercin Daktilosu

SABLON TASARIMI ICIN..


Sevgilerimle.....Naica-Dev kristaller magarasi


Hayirli aksamlar ola sevgili okuyucularim dostlarim..
Guzel bir gun yeni bitmis guzel bir geceye gecis yaptik evelallah..internet ortaminda gelisiguzel dolasirken dikkatimi ceken,bu gune dek adini dahi duymadigim gorsel olarak da hic bir belgesel veya her hangi bir bahis konusu olmayan bir mekani sizinle paylasmak istedim..
Meksika'da bulunan Dev Kristaller Magarasi..adi bile ne kadar ilgi ve merak uyandirici degil mi?..
Bu magara hakkinda bilgi arayisim suresince daha once neden bir seyler duyulmamis daha evvel neden bahsedilmedigini de acikliga kavusturdum :)
Megerse magara 2000 yilinda kesfedilmis..arastirmacilar bu magarada bulunan kristallerin bir kismi yarim milyon yillik oldugunu tespit etmisler..ne kadar inanilmaz degil mi?..
Resimlerde de goreceginiz gibi kristallerin bu kadar cok buyuk oluslari arastirmacilarin da ilgisini cekmis..arastirmalar sonucu kimileri cok sicak kimileri ise nem orani % 90'lara kadar ciktigi not edilmis..
Dunyada kesfedilmemis daha nice guzellikler olduguna inaniyorum..buyrun dostlarim siz de bir goz atin..Ustelik bu inanilmaz guzellik dagin 300 metre derinliginde bulunmakta :)


Sevgilerimle..


..

23 Kasım 2012 Cuma

Mevlana Allah'in huzurundayken..

Değmesin Yağlı Boya 08:18 | | | | 3 Yorum yapıldı
Hayirli sabahlar/Hayirli cumalar dostlarim..
Rabbim Cuma'ya ulastirdi,bir gun daha hediye etti..dilerim hayirli ve bereketli olur dilerim hakkini verir degerlendirebiliriz..
Mevlana hazretlerinin dualarini okurken kendisini Allah'a nasil yakardigini,kendini Allah'in huzurunda buyuk bir ictenlik,sicaklik ve sevgiyle nasil sifirladigini fark ettim..
Her biri ayri guzel her biri ayri bir derinlik ve manaya sahip..
Rabbim Mevlana hazretlerine lutfettigi isigin bir damlasini kalbimize lutfemesi dilegi ve Hz.Mevlana'nin cok  guzel buldugum dualariyla sevgilerimi selamlarimi ve saygilarimi gonderiyorum..

Cumamiz mubarek olsun..“Senin perişanınım, mecnununum, elimden tut... Kendi kendine yürümeye gücü olmayan her zavallının bir elinden tutanı vardır. Ben ise senin yoksulun ve muhtacınım, elimden tut.”

“Allahım! Senin takdir buyurduğun derdi, hep deva olarak görüyorum. Kahrı, cefayı da senin bir lütfun, bir vefan olarak karşılıyorum.”

“Yarabbi! Sen beni dünyayı istemekten de, ahiret zevkini istemekten de kurtar. Yokluk tacını başıma giydir de, beni manen yücelt. Vuslat hareminde aşk sırrına erdirmekle beni kendine mahrem et. Has kullarının arasına karıştır. Sana doğru gitmeyen yoldan beni geri çevir. Nefsin isteklerinden beni kurtar.”

“Beni devlete erdiren kutlu kapının toprağından ayrılmamak için kendime yatak yeri istiyorum. Kötü huylarımdan, hoş olmayan hallerimden bıktım, usandım.” “Vah bana, vah düzelmeye!”

“Bana sarhoşluk vermiş, aklımı başımdan almışsın, beni eli boş hale getirmişsin. Senden gelen sarhoşluğa, senin verdiğin eli boş oluşa ben kulum, köleyim.”

“Ben kendi nefsimin hilesinden, fitnesinden daima sana sığınmadayım. Ben seninim, beni tekrar bana verme.”

“Senden başka başım varsa yok olsun; sensiz varsam yak, yandır varlığımı.”

“Ben ilâhi tecellilerin heyecanına kapılırım da bütün vakitlerinin bir vakit olması için aşk yolunda gece gündüz mum olup yanmak isterim.”

“Efendim, Mevlâm! Ben, eskiden işlenmiş günahlara, geçmişteki yaptıklarıma tövbe edenim. Telef olmuş, yok olup gitmiş âşıkın özrünü kabul etmez misin? Benim pişmanlığım, her ne kadar senin bol kereminden, merhametinden, kendi varlığıma yönelmek ve cömertliğini incitmekse de, Efendim, Allahım beni affet, beni affet, beni affet.”

“Bir kez daha kulluğumu kabul et. Bu acizliğime, bu perişanlığıma acı...”

“Beni vuslatının ırmağına at.”Daha fazlasi burada:maneviyat.com

22 Kasım 2012 Perşembe

Bloguna hareketli sosyal aglar ekle

 
Herkese selamlar sevgiler..gun ortasi bilgisayara oturamadigimi az once bilgisayarin basina gecince fark ettim..baktim ki ogle uykularim yuzunden gece uykum gec saatlere tasinmaya basladi..dolayisiyla sabah erken kalkmak oldukca zorlasmaya basladi..bu yuzden ogle uykusunu kaldirip aradan gece daha erken yatmayi garanti ettim sayilir :)
Sabahin ilk saatlerinde ayakta olmak herkes uykudayken kahvemi sessiz bir mahalle ve balkonda icmek tarifsiz guzel..:)
Bilgisayarin basina gecince calistigim sablona ara vererek guzel bir eklentiyi paylasmak istedim..
Blogumuzda farkli gorunumlu hareketli sosyal aglar eklentileri eklemek isteyen dostlarim bunu cok sevecektir eminim..
Bir cok arkadasim bunu kolayca yapmak istediginden de eminim..genelde sosyal baglantilar HTML bilgisi gerektiriyor..bunun daha kolay yolu nedir diye bakarken karsima bu eklenti cikti..

Blogumuza kolayca zorluk cekmeden,hata yapar miyim-basarabilir miyim endisesini yasamadan ekleyebiliriz..hatta o kadar guzel hareket ediyor ki mouse'u uzerine tutmaktan kendinizi alikoyamayacaksiniz :)


Eklentiyi bu adresimde canli gorebilirsiniz:CANLI GOR-DEMO

Peki nasil yapilir?..

Bismillah..


Kumanda panelimizden Yerlesim diyoruz..

Yerlesim kismindan Gadget ekle diyoruz..


Eklentiler listesinden HTML/Javascript eklentisini seciyoruz..
Bunu hazir ettik buraya kadar hersey tamam..


Asagidaki kodlari kopyalayarak..
<style>
/*--------Social Sharing Widget ------*/
.socialsharing a {
display:block;
height:50px;width:50px;padding:0 4px;float:left;
background:transparent url(http://4.bp.blogspot.com/-UTkPtPsw9bY/UKRoAPEVZ9I/AAAAAAAAFnM/qDPvUxpNfqM/s1600/Sharing+buttons.png) no-repeat;
-webkit-transition: ease-in 0.2s all;
-moz-transition: ease-in 0.2s all;
-o-transition: ease-in 0.2s all;
-ms-transition: ease-in 0.2s all;
transition: ease-in 0.2s all;
cursor:pointer;
}
.socialsharing a.googleplus {
background-position: 0px -58px;
}
.socialsharing a.googleplus:hover {
background-position: 0px 0px;
}
.socialsharing a.twitter {
background-position: 0px -290px;
}
.socialsharing a.twitter:hover {
background-position: 0px -232px;
}
.socialsharing a.facebook {
background-position: 0px -406px;
}
.socialsharing a.facebook:hover {
background-position: 0px -348px;
}
.socialsharing a.rss {
background-position: 0px -174px;
}
.socialsharing a.rss:hover {
background-position: 0px -116px;
}
</style>
<br />
<div class="socialsharing">
<a class="rss" href="RSS Besleme linki" rel="external nofollow" target="_blank"></a>
<a class="googleplus" href="Google profil linki" rel="external nofollow" target="_blank"></a>
<a class="facebook" href="Facebook hesap linki" rel="external nofollow" target="_blank"></a>
<a class="twitter" href="Twitter hesap linki" rel="external nofollow" target="_blank"></a>
</div> 
Kodu daha once actigimiz HTML/Javascript eklentisinin icine yerlestiriyoruz.
Kaydet demeden once yukaridaki resimde altini cizmis oldugum,kodun sonlarina dogru bulunan yerlere arzu ettiginiz sosyal aglardaki hesabinizin linkini girdikten sonra eklentiyi kaydedebilirsiniz..
Bu tur eklentileri blogunuzun en alt kismina yerlestirmeniz blogunuzun islevselligini etkilemeyi onleyecektir canlarim..
Onizleme yaparak hersey yolundaysa Kaydet deyip cikiyoruz..
  


21 Kasım 2012 Çarşamba

Mouse'a imlec veya yazi eklemek


Hayirli sabahlar tekrar tekrar gunaydin sevgili dostlarim..Sinopee kuzusunun bir sorusu post olma hakkini kazandi..
Mouse'a imlec hareketli minik bir ikon nasil eklenir?..diye sormustu..
Mouse'a imlec eklemek icin kolay bir yol aradim ama bulduklarim hepsi sablonun HTML kodlarindan yapiliyor canlarim dolayisiyla cok dikkatli olmanizi istiyorum ek olarak ONIZLEME yapmadan lutfen Kaydet demeyin olur mu?..

An itibari benim mouse'um hareket edince minik minik oklar serptigini fark edeceksiniz..Fiyuvfit cancazimin ise karizmatik bir biyigi var gormek icin bloguna ugrayin buradan:FiyuvfitNasil yapilir?..hemen anlatmaya calisacagim lutfen dikkatli olmakla beraber sablonunuzun yedegini almayi unutmayin..o nasil yapilir diyorsaniz kolayca yedeklemek icin Kumanda panelinden Sablon diyoruz ardindan sag ust kosede bulunan Yedekle/Geri yukle secenegine tikliyoruz..belirledigimiz yere sablonumuzun dosyasini-yedegini kaydediyoruz..

Her hangi bir sorunla karsilasirsaniz yedegimizin kodlarini sablonun kodlar kismina yapistirarak sorunu hallediyoruz :)


Imlec nasil eklenir?

Kumanda panelimizden Sablon-ardindan HTML'yi Duzenle secenegine tiklayarak Devam et diyoruz..
ctrl+f  diyerek ]]></b:skin>kodunu aratiyoruz..
Bulduktan sonra hemen ustune asagidaki kodu yapistiriyoruz..
body, a, a:hover {cursor: url(http://www.funutilities.com/files/cursors/1/291A5A7C7246973F2B9E29132545BD4/wait.gif), progress;}

ONIZLEME yapip hersey yolundaysa KAYDET diyoruz..Kod icerisinde bulunan resim yukaridaki kirmizi kalptir..daha fazlasi icin asagidaki siteleri ziyaret edebilir begendiginiz imlecin linkini kodun icerisindeki resim linki ile  degistirebilirsiniz..
logoSiteye ulasmak icin logoya tikla

Yazi nasil eklenir?

Bu daha da kolay aslinda,mouse'unda imlec degil de yazi belirsin isteyenlerin yapmasi gerekenler sunlardir:


Kumanda panelimizden Yerlesim diyoruz..

Yerlesim kismindan Gadget ekle diyoruz..


Eklentiler listesinden HTML/Javascript eklentisini seciyoruz..
Bunu hazir ettik buraya kadar hersey tamam..


Asagidaki kodlari kopyalayarak..

<script language="javascript">

// ENTER TEXT BELOW. CAN *NOT* INCLUDE NORMAL HTML CODE.
var text='ARZU ETTIGIN YAZI....';

var delay=40; // SPEED OF TRAIL
var Xoff=0; // PIXEL COUNT FROM THE LEFT OF THE CURSOR (- VALUES GO TO LEFT)
var Yoff=-30; // PIXEL COUNT FROM THE TOP OF THE CURSOR (- VALUES GO UP)
var txtw=14; // AMOUNT OF PIXEL SPACE EACH CHARACTER OCCUPIES
var beghtml='<font color="#00436e"><b>'; // OPTIONAL HTML CODE THAT EFFECTS WHOLE TEXT STRING SUCH AS FONT COLOR, SIZE, ETC.
var endhtml='</b></font>'; // END HTML CODE. MOSTLY USED IF ABOVE SETTING IS USED.

//********** NO NEED TO EDIT BELOW HERE **********\\

ns4 = (navigator.appName.indexOf("Netscape")>=0 && document.layers)? true : false;
ie4 = (document.all && !document.getElementById)? true : false;
ie5 = (document.all && document.getElementById)? true : false;
ns6 = (document.getElementById && navigator.appName.indexOf("Netscape")>=0 )? true: false;
var txtA=new Array();
text=text.split('');
var x1=0;
var y1=-1000;
var t='';

for(i=1;i<=text.length;i++){
t+=(ns4)? '<layer left="0" top="-100" width="'+txtw+'" name="txt'+i+'" height="1">' : '<div id="txt'+i+'" style="position:absolute; top:-100px; left:0px; height:1px; width:'+txtw+'; visibility:visible;">';
t+=beghtml+text[i-1]+endhtml;
t+=(ns4)? '</layer>' : '</div>';
}
document.write(t);

function moveid(id,x,y){
if(ns4)id.moveTo(x,y);
else{
id.style.left=x+'px';
id.style.top=y+'px';
}}

function animate(evt){
x1=Xoff+((ie4||ie5)?event.clientX+document.body.scrollLeft:evt.pageX);
y1=Yoff+((ie4||ie5)?event.clientY+document.body.scrollTop:evt.pageY);
}

function getidleft(id){
if(ns4)return id.left;
else return parseInt(id.style.left);
}

function getidtop(id){
if(ns4)return id.top;
else return parseInt(id.style.top);
}

function getwindowwidth(){
if(ie4||ie5)return document.body.clientWidth+document.body.scrollLeft;
else return window.innerWidth+pageXOffset;
}

function movetxts(){
for(i=text.length;i>1;i=i-1){
if(getidleft(txtA[i-1])+txtw*2>=getwindowwidth()){
moveid(txtA[i-1],0,-1000);
moveid(txtA[i],0,-1000);
}else moveid(txtA[i], getidleft(txtA[i-1])+txtw, getidtop(txtA[i-1]));
}
moveid(txtA[1],x1,y1);
}

window.onload=function(){
for(i=1;i<=text.length;i++)txtA[i]=(ns4)?document.layers['txt'+i]:(ie4)?document.all['txt'+i]:document.getElementById('txt'+i);
if(ns4)document.captureEvents(Event.MOUSEMOVE);
document.onmousemove=animate;
setInterval('movetxts()',delay);
}
</script>

 
Kodu daha once actigimiz HTML/Javascript eklentisinin icine yerlestiriyoruz.
Mor daire icine alinan yere arzu ettigimiz yaziyi ekledikten sonra Kaydet deyip cikiyoruz..
Bu tur eklentileri blogunuzun en alt kismina yerlestirmeniz blogunuzun islevselligini etkilemeyi onleyecektir canlarim..
Onizleme yaparak hersey yolundaysa Kaydet deyip cikiyoruz..
Not not:
Bilgili dostlarima fazla detayli gelebilir anlatimim ama bana oyle geliyor ki ozellikle yeni baslayanlar icin boylesi daha faydali dolayisiyla yorduysam affiniza siginiyorum...
Soru ve dusuncelerinizi yorum kutusuna birakabilirsiniz canlarim..yanit ve cevaplar aksam saatleri verilecektir..
Sevgilerimle..